Švedler: Korist æe prvo osjetiti korisnici
- Švedler: Korist æe prvo osjetiti korisnici
- Post By kristina
- 19:08, 4 oktobar, 2004

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Korist od privatizacije Telekoma prvi æe osjetiti graðani i preduzeæa, jer æe im buduæi kupac ponuditi nove usluge, koje æe im pomoæi u poslu, smatraju u Rajfajzen investmentu /Reiffeisen Investment/, konsultantskoj kuæi koja je Vladin savjetnik u privatizaciji kompanije.
Direktor u Rajfajzen investmentu Martin Švedler /Martin Schwedler/ je, na Okruglom stolu o Nacrtu strategije privatizacije Telekoma, ocijenio da æe strateški investitor imati više moguænosti da uvede veæi broj i modernije usluge korisnicima.
On je kazao da bi odlaganje privatizacije, koju je predlagalo više uèesnika Okruglog stola, za samo dvije godine imalo katastrofalne posljedice, jer bi kompanija postala nekonkurentna.
»Telekom bi bio na liberalizovanom i konkurentnom tržištu, a izgubio bi, prema iskustvima ostalih zemalja, 30 do 40 odsto tržišta. Tada bi bio manje atraktivan za kupovinu«, smatra Švedler.
Prema njegovim rijeèima, mobilni operateri su veæ velika prijetnja za fiksne i oduzimaju im tržište nudeæi nove, bolje i jeftinije usluge.
Švedler smatra da je sada pravo vrijeme za privatizaciju, jer je važno to uraditi prije prodaje telekoma u okruženju, a interesovanje stranih kompanija je veliko. On je kao zainteresovane kompanije naveo ruske Antel i Sisteme, Dojèe i /Deutsche/ i Frans Telekom /France Telekom/, kao i slovenaèki i austrijski telekom.
»Vlada želi da prikupi znaèajan novac i da Telekom ostavi nekome ko zna da ga vodi«, rekao je Švedler.
Kako je ocijenio, Telekom je u prethodne tri godine dostigao nivo zapadnoevropskih operatera, sa gotovo 100 odsto digitalizacijom.
Izvršni direktor Grupe za promjene Nebojša Medojeviæ je rekao da bi konsultant, osim dobrih efekata za Budžet, trebalo bolje da objasni kako æe privatizacija uticati na graðane, zaposlene i akcionare.
»U Nacrtu strategije nijesmo vidjeli analizu troškova i koristi od privatizacije. Objašnjenje konsultanta je èesto kontradiktorno, jer kaže da je Telekom odlièna kompanija a odjednom, da æe biti toliko loša, da treba bukvalno prevariti investitora i tu kutaru prebaciti na njega«, kazao je Medojeviæ.
On je upitao zašto se Telekom plaši konkurencije, kada ima 100 odsto mobilnog operatera Moneta i veæinu u Internetu Crna Gora.
Medojeviæ je kritikovao i najavu poskupljenja lokalnih razgovora za 200 odsto i pojeftinjenje meðunarodnih poziva, što je, prema tvrdnjama konsultanta i predstavnika Telekoma, neminovnost i bez privatizacije.
Predsjednik Odbora direktora Telekoma Oleg Obradoviæ je objasnio da meðunarodni razgovori moraju pojeftiniti zbog predstojeæe konkurencije, a kao primjer je naveo ProMonte koji je veæ zainteresovan za te usluge.
On je rekao da je lokalni telefonski saobraæaj u Crnoj Gori socijalna kategorija, kao i da je takav još jedino u Srbiji, èiji Telekom loše posluje.
Izvršni direktor Telekoma Milan Peroviæ, podsjetio je da je kompanija ove godine izgubila èetiri miliona EUR zbog direktnog povezivanja mobilnih operatera ProMonte i Monet i da naredne godine neæe moæi da raèuna na dobar rezultat ostvaren prošle godine, kada je profit iznosio rekordnih 18 miliona EUR.
Nacrt strategije kritikovao je i direktor Agencije za radio difuziju Abaz Džafiæ, koji je tražio više objašnjenja šta »to strašno èudovište liberalizacija« donosi.
Predstavnici Vlade i Agencije za telekomunikaciju danas su ocijenili da postoje propisi i institucije koje onemoguæavaju buduæeg veæinskog vlasnika Telekoma da zloupotrijebi trenutnu faktièku monopolsku poziciju kompanije, na šta su ostali uèesnici Okruglog stola ukazivali.
Predsjednik Savjeta Agencije za radio difuziju Jovan Ivanoviæ, koji je saopštio lièni stav, upitao je zbog èega nije u Nacrtu razraðena moguænost prodaje Telekoma u dijelovima, nakon èega je Švedler ocijenio da bi to bila »katastrofa«.
Švedler je dodao da bi parcijalnom privatizacijom država izgubila premiju koju æe investitor platiti, ako bi kupio veæinski paket u cijeloj grupaciji Telekoma.
»Privatizacija samo Moneta bila bi katastrofa za Crnu Goru, jer bi stvorili konkurenta fiksnom operateru. U Rumuniji je privatizovan samo fiksni operater i sada na tržištu dominiraju dva mobilna, pa ta zemlja razmišlja èak i o renacionalizaciji kompanije koja je morala da otpusti mnogo radnika«, rekao je Švedler.
Na Okruglom stolu nije saopšteno koliki je tehnološki višak u Telekomu, ali su savjetnici ocijenili da æe buduæi kupac htjeti da zadrži kvalitetne radnike. Obradoviæ smatra da æe, nakon privatizacije, radnici koji ostanu u Telekomu imati veæe plate nego sada, koje æe ih podstaæi da rade još bolje.
Ministar ekonomije Darko Uskokoviæ je, nakon što je Medojeviæ upitao ko garantuje da novac od privatizacije Vlada neæe namijeniti predizbornoj kampanji, najavio da æe biti utrošen na infrastrukturne i razvojne projekte, shodno Zakonu o privatizaciji.
Švedler je ocijenio da æe svako, ko je proèitao Nacrt strategije, shvatiti da je privatizacija Telekoma nužnost.
Manja èlanica vladajuæe koalicije, Socijaldemokratska partija (SDP), kako je podsjetio Medojeviæ, ne podržava privatizaciju Telekoma, a njeni ministri su glasali protiv usvajanja Nacrta strategije.
»Ova rasprava ionako nema nekog smisla, jer je SDP najavio da æe zaustaviti privatizaciju. Siguran sam da od privatizacije neæe biti ništa«, kazao je Medojeviæ ironièno podsjeæajuæi na raspravu o prodaji veæinskog paketa akcija Kombinata aluminijuma.
SDP je tada ocijenila Strategiju privatizacije KAP-a neozbiljnim dokumentom, a tražila je da Vlada preispita da li su bili štetni ugovori zbog kojih fabrika aluminijuma ima velike dugove. SDP je tražila i da cijena megavat sata elektriène energije za buduæeg vlasnika KAP-a bude najmanje 26 EUR, a ne 20,44 koliko je Vlada prihvatila kao minimum.
(kraj) dmc/dmh