Žele da znaju šta se dešava sa imovinom preduzeæa
- Žele da znaju šta se dešava sa imovinom preduzeæa
- Post By urednik
- 12:59, 21 septembar, 2011

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Grupa radnika graðevinskog preduzeæa Gorica tražilo je od advokata Dragana Kovaèeviæa, koji ih zastupa u sporu protiv firme, da im objasni zbog èega je èekao skoro mjesec od isticanja roka za izvršenje presuda, da se obrati sudu.
Radnici, njih dvadesetak koji su danas okupljeni ispred firme tražili od Kovaèeviæa da im objasni šta se dešava sa postupkom, sumnjaju da on ima neki interes u cijeloj stvari i da je zbog toga èekao toliko vremena da reaguje.
Oni smatraju da je taj period u kojem nije reagovano prema sudu, vlasnik firme Graðevinar, Miloš Šukoviæ iskoristio da preuzme dio imovine fabrike, taènije Mehanizacije, naplaæujuæi na taj naèin dugovanja koja Gorica ima prema njegovom preduzeæu.
Kovaèeviæ, s druge strane, tvrdi da nije važno da li se reaguje u roku od dan ili 20, jer to ne mijenja bitno situaciju. On je radnicima predložio da radikalizuju proteste i na taj naèin se izbore za imovinu Gorice koju žele da vrate.
»Suština je u tome da se vrati imovina preduzeæa, a radnici æe znati da je raspodijele, jer je oduzeta potpuno nezakonito. Preduzeæe je na vrijeme isplaæivalo fondovima sve svoje obaveze«, kazao je agenciji Mina-business jedan od radnika, Ratko Ðukiæ.
Preduzeæe je poèetkom 2005. prekinulo proizvodnju, a radnici ostali bez posla.
»Tada je nestala i sva pokretna imovina, koja je prodata, ali radnici nijesu imali koristi od toga, jer novac nije iskorišæen da se njima uplati to što je trebalo. To je do 2009, kada je otuðen veliki dio imovine. Prvi popis imovine preduzeæa napravljen je 2008«, objasnio je predsjednik Sindikata, Miško Glomaziæ.
Vrijednost imovine procijenjena je na oko 10,5 miliona EUR, ali se, smatraju radnici, ide ka potpunom obezvrijeðenju firme.
»Grupa od 62 radnika tada je dolazila povremeno, javljala se par puta sedmièno poslodavcu, a bili su tretirani kao zaposleni, ali su ostali bez liènih dohodaka, doprinosa, ništa nijesu primali, kao ni danas«, rekao je Glomaziæ.
Radnici su za sve obaveze koje su još neriješene dobili sudsku presudu. Pisali su, kako su rekli, i kriviène prijave, ali je sve zataškano.
»Sindikat nam ne priznaju, iako je prijavljen, pa nas ne zovu ni na sastanke na kojima bi morali da budemo prisutni. Poslovodstvo nas jednostavno izostavlja«, upozorio je Glomaziæ i dodao da se oèigledno radi o privrednom kriminalu.
Ðukiæ je poruèio da æe se zaposleni boriti za ono što smatraju da su zaslužili i dodao da æe se obratiti Vladi i svim nadležnim institucijama sa svojim problemom.
»Mi smo radnièka klasa koja æe svoja prava tražiti legalno od institucija sistema, što podrazumijeva i proteste. Zato neka znaju svi oni koji su željeli da se obogate preko Gorice morati da èuju naš glas, jer je to naše, mi smo za to radili«, upozorio je on.
Grupa radnika nedavno je inicirala pokretanje steèaja kod suda od kojeg èekaju da se izjasni povodom toga.
Uvoðenje steèaja, prema njihovim rijeèima, ne bi odgovaralo poslodavcu.
Radnici od nadležnih traže da ispitaju zakonitost ugovora zakljuèenih sa kupcima, podizvoðaèima i dobavljaèima i ugovore o stanovima, kao i da utvrde troškove službenog putovanja u inostranstvo predsjednika Odbora direktora, Sanje Radoviæ i koliko je preduzeæe ošteæeno na taj naèin.
Takoðe ih interesuje šta se desilo da 140 hiljada kvadrata zemljišta i hangarom na Cijevni, jer upravni odbor firme ne želi da im dostavi podatke niti da razgovara sa njima.
Taj hangar je, kako su ranije objasnili, dat kao odgovor na poklon stanova ruske crnogorskoj Vladi, ali sada nije poznato kome je zajedno sa zemljištem prodat, niti šta se s njim desilo.
»Interesuje nas i na koji naèin je uraðena prodaja osnovnih sredstava, kako su sklapani ugovori sa firmama Bon Ami i Graðevinar. Na koji naèin je Gorica došla do stanova, da li je izvoðaè, investitor – nama je to potpuno nejasno«, pitali su radnici.
Posljednja zarada isplaæena im je za januar 2003. u iznosu od 71 EUR i za februar i mart od po 61,14 EUR, a preduzeæe je obavezno da im isplati šest plata.
Rukovodioci Gorice, prema rijeèima radnika, u Odboru direktora ne predstavljaju to preduzeæe, veæ druge firme, poput Fonda penzijsko-invalidskog osiguranja (PIO) i drugih fondova.
Prva grupa radnika koja je tužila poslodavca, njih 42, koji su tehnološkim viškom proglašeni 2004. godine, oèekuje naplatu 93,6 hiljada EUR, dok drugom dijelu, od 120 radnika treba da bude isplaæeno 896 hiljada EUR.
Krajem novembra istièe rok za sudsko poravnanje grupi od 42 radnika koju zastupa advokatska kancelarija Jocoviæ, dok je druga grupa isplatu po sudskim presudama oèekivala još sredinom prošlog mjeseca.
Iz preduzeæa je 2003. otišlo oko 300 radnika, dok je u njemu ostalo da radi èetrdesetak. I jedni i drugi su pokrenuli tužbu protiv poslodavca, a pravosnažne sudske odluke su dobili u februaru ove godine.
Prema tim odlukama, poslovodstvo je dužno da radnicima do kraja narednog mjeseca isplati zaostala dugovanja, a oni, pored toga traže i isplatu otpremnina u iznosu od po 500 EUR za svaku godinu radnog staža od 2003. i izradu socijalnog programa.
Radnici su najavili okupljanje u krugu preduzeæa u utorak, kada æe pokušati da se dogovore oko narednih poteza.
(kraj) adj/bvm