Antikorupcijski zakoni novost u regionu
- Antikorupcijski zakoni novost u regionu
- Post By angelina
- 14:17, 17 jul, 2002

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Usvajanjem seta antikorupcijskih zakona, koje je nedavno usvojila Vlada, Crna Gora æe postati prva zemlja u regionu sa formiranim nezavisnim organima za borbu protiv korupcije, ocijenjeno je danas na brifingu u Republièkom press clubu ekonomskih reformi.
Nakon Vlade, predloge zakona o antikorupciji, konfliktu interesa i sprjeèavanju pranja novca, treba da razmatra crnogorski parlament, koji æe sjutra nastaviti zasijedanje.
Direktor Agencije za antikorupcijsku inicijativu Veselin Šukoviæ rekao je da predlog Zakona o konfliktu interesa predviða naèin izbjegavanja sukoba privatnog i javnog interesa u radu državnih funkcionera.
“Predlog ovog zakona pripremile su nevladine organizacije uz strane eksperte i radnu grupu Agencije za antikorupcijsku inicijativu. Planirano je da državni funkcioneri prijavljuju svoju imovinu prije, u toku i nakon prestanka funkcije Komisiji za utvrðivanje postojanja konflikta interesa”, objasnio je Šukoviæ.
Ovo nezavisno tijelo, tvrdi on, onemoguæiæe funkcionerima obavljanje pojedinih djelatnosti koje su inkompatibilne sa javnim funkcijama.
“Predviðeno je i osnivanje posebnog organa koji æe utvrditi nezakonito sticanje imovine, što znaèi da æe biti stvoren cijeli sistem kontrole obavljanja državnih funkcija”, kazao je Šukoviæ.
Milorad Ivoviæ iz Instituta za uporedno pravo rekao je da predlog Zakona o sprjeèavanju pranja novca predviða formiranje posebnog odjeljena za ovu djelatnost u Ministarstvu finansija.
“Ovaj propis olakšava razmjenu informacija i dokaza za krivièno gonjenje izmeðu nacionalnih organa za sprjeèavanje pranja novca. To je izuzetno znaèajno, jer kriminalcima granice ne prestavljaju prepreke”, smatra Ivoviæ.
U sprjeèavanju pranja novca dužne su, prema Zakonu, da uèestvuju banke i sve finansijske institucije.
Ivoviæ smatra da æe biti potrebno dodatno obuèiti za sprjeèavanje pranja novca ljude koji æe raditi u odjeljenju Ministratsva finansija i dodao da u Italiji slièna obuka traje dvije godine.
Dragan Prlja iz Instituta za uporedno pravo rekao je da je Zakon o antikorupciji jedinstven u regionu bivše Jugoslavije, jer predviða osnivanje Komesarijata za antikorupciju koji nije u nadležnosti Ministarstva unutrašnjih poslova.
Komesara za antikorupciju imenovala bi Skupština Crne Gore na predlog predsjednika Vlade i Republike.
“Cilj ovog zakona je da sprijeèi i ispita krivièna djela zloupotrebe službenog položaja”, objasnio je Prlja.
(kraj) anf/kmh