Bankama od provizija i naknada 7,74 miliona
- Bankama od provizija i naknada 7,74 miliona
- Post By urednik
- 08:27, 24 jul, 2016

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Banke su za tri mjeseca ove godine za provizije i naknade od klijenata uzele 7,74 miliona EUR, a najviše su inkasirale Crnogorska komercijalna banka (CKB), Hipotekarna i Atlas, piše Pobjeda.
CKB je za provizije i naknade uzela 1,8 miliona EUR, a Hipotekarna i Atlas po 1,2 miliona. Najmanje ili ni EUR nije uzela Invest banka Montenegro. Prihod Zirat banke je svega hiljadu EUR.
List piše da banke naplaćuju na desetine raznih stavki u tarifama za građane koje su raščlanjene kroz otvaranje transacionog računa, njegovo vođenje, izvode sa računa i dodatne štampe sa izvoda i naloga, gašenje računa, uplata i isplata gotovine, prenos na račune, trajni nalog, mjenični poslovi i escrow račun.
Tako u CKB-u naplaćuju sve isplate gotovine na šalterima.
„Za sve klijente sa redovnim primanjima, koji su istovremeno i klijenti bez transakcija debitnim karticama za isplatu se naplaćuje 0,13 odsto – minimum deset centi, a ako imaju ove kartice 0,07 odsto ili isto minimum od deset centi. Za sve penzionere koji su klijenti - bez transakcija debitnim karticama 0,1 odsto ili minimum pet centi, a sa karticama 0,05 odsto ili takođe pet centi minimum“, navodi se na sajtu banke.
Otvaranje žiro računa u CKB-u ne naplaćuju, ali je održavanje za penzionere 49 centi, a za sve ostale 99 centi. Zvanični izvještaj o računu naplaćuju tri EUR, prenos na račun fizičkog lica 15 centi, a plaćanje putem trajnog naloga eksterno 40 centi.
U Hipotekarnoj banci koja je, među tri sa najvećim prihodima, ne naplaćuju podizanje gotovine na šalterima i bankomatima banke i plaćanjima ka računima unutar banke, ali ka drugim bankama naplaćuju 30 centi. Održavanje računa u toj banci košta 90 centi mjesečno. Naknada za deblokadu kartice je dva EUR, a za hitno izdavanje deset EUR.
U Societe Generale banci ne naplaćuju isplate sa računa. Podizanje gotovine na automatima i POS drugih banaka u zemlji naplaćuju 2,5 odsto, minimum 4,5 EUR jednokratno, provjera stanja na bankomatima banke 50 centi, mjesečna članarina platne kartice viza elektron 1,2 EUR, viza rivolving 3,4 EUR, zamjena plastike i PIN-a kartice fizičkog lica pet EUR.
U NLB-u otvaranje računa za penzionere košta 49 centi, a za ostale klijente 99 centi, zvanični izvještaj banka naplaćuje tri EUR, a mjenice i ostale obrasce dva EUR.
U Adikko banci, nekadašnjoj Hypo Alpe Adria, isplata sa osnovnog transakcionog računa košta 0,5 odsto ili minimum 50 centi, a za penzionere besplatno. Za vođenje redovnog transakcionog računa naplaćuju 25 centi, a za penzionere EUR.
U Erste banci, kako se takođe vidi iz sajta te banke, isplate na blagajni - na teret transakcionog računa su besplatne, vođenje računa je 75 centi mjesečno, a za penzionere 30 centi. Upit u stanje na bankomatima košta 30 centi, a na stanja drugih banaka 50 centi Erste SMS - SMS notifikacija (debitna kartica) i rivolving košta 60 centi.
To su samo neke od brojnih usluga platnog prometa čiji cjenovnik banke moraju da imaju objavljen sa sajtu i da ga redovno ažuriraju.
Bankarski ombudsman, Halil Kalač kazaol je da se klijenti često žale na visinu provizija i naknada.
„Banke su sa smanjenjem kamata počele da podižu naknade i provizije. Umjesto pojeftinjenja bankarskih proizvoda, sa podizanjem naknada i provizija oni postaju skuplji. Bankari to dobro znaju, ali misle da će to tržište prihvatiti“, rekao je Kalač Pobjedi.
On smatra da nijesu u pravu, odnosno da se bankari zavaravaju jer na tržištu Crne Gore konkurencija postaje sve oštrija i ne mogu se održati ni tako visoke bankarske marže, naknade i provizije.
Centralna banka (CBCG), kako je rekao, uvijek može da reaguje u regulisanju ponude i tražnje na bankarskom tržištu.
„Preporuke CBCG i bankarskog ombudsmana o smanjenju kamata i ukupnih troškova (naknade, provizije), banke nijesu odbile, ali su se, praktično, o njih oglušile. Ipak, vjerujem da će jaka konkurencija i tržišne zakonitosti djelovati na smanjenje kamata, naknada i provizija, ali to može dovesti do toga da neke banke nestanu sa ovog tržišta“, ocijenio je Kalač.
(kraj) sam