Bez napretka u regulisanju koncesija
- Bez napretka u regulisanju koncesija
- Post By dragana
- 11:30, 25 januar, 2013

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – U Crnoj Gori u prošloj godini nije bilo napretka u zakonskom, institucionalnom i kontrolnom ureðenju podruèja koncesija, a problemi koji su u toj oblasti identifikovani i dalje su prisutni, ocijenili su iz Instituta alternativa.
Iz te nevladine organizacije (NVO) su saopštili da nije usvojen novi zakonski okvir za oblasti koncesija i javno-privatnih partnerstava iako je Radna grupa za izradu tog predloga zakona formirana u junu 2011.
“Stoga se nameæe pitanje da li postoji politièka opredijeljenost da se taj zakon konaèno i usvoji tokom ove godine i na taj naèin obezbijedi transparentno i efikasno upravljanje projektima tog tipa”, navodi se u saopštenju.
Vlada je na sjednici u èetvrtak usvojila Izvještaj o realizaciji obaveza iz koncesionih ugovora, kojim bi trebalo da se poboljša i unaprijedi oblast koncesije. Neizmirene obaveze iz koncesionih ugovora u Crnoj Gori trenutno iznose preko 12 miliona EUR, pri èemu oko 80 odsto koncesionara u potpunosti ne poštuje ugovore kada je rijeè o naplati.
U Institutu alternativa smatraju da je pored problema odsustva adekvatnog zakonskog okvira, prisutan i problem nejasnih i „isprepletenih“ nadležnosti i slabe meðusobne koordinacije institucija koje dodjeljuju i upravljaju koncesijama.
“Kao rezultat takvog, nejasnog i nepreciznog, institucionalnog ustrojstva u Crnoj Gori ne postoji ekspertsko jezgro za tu oblast, dok Komisija za koncesije odluèuje o neznatnom broju prigovora u drugostepenom postupku i nema drugih nadležnosti u toj oblasti, iako se za njen rad izdvajaju znaèajna budžetska sredstva na godišnjem nivou”, objasnili su iz te NVO.
Slaba koordinacija izmeðu institucija na nacionalnom i lokalnom nivou, kako su dodali, ogleda se u èinjenici da opštine ne usvajaju planove koncesija, a pojedine, kao što pokazuje izvještaj o kontrolnoj reviziji Državne revizorske institucije (DRI) za Opštinu Kotor, ne posjeduju ni informacije o vrsti koncesija na osnovu kojih se obavlja zaduženje, dospijeæe i naplata koncesija na nivou države.
“Posebno ogranièenje predstavlja i neadekvatan sistem naplate koncesija, kao i inspekcijskog nadzora realizacije zakljuèenih ugovora. Zbog toga, koncesionari na ime neizmirenih obaveza u prošloj godini duguju preko 12 miliona EUR”, dodaje se u saopštenju.
Manjak transparentnosti, kako tvrde u Institutu alternativa, velikim dijelom je uslovljen nepotpunim centralnim registrom koncesija, s obzirom da registar koji postoji na sajtu Komisije za koncesije ne sadrži planove otplata koncesija, kao ni kompletne ugovore o dodijeljenim koncesijama, a u potpunosti izostaju podaci o ugovorima i obavezama koncesionara koje se odnose na prošlu godinu.
Iz te NVO su kazali da je dosadašnja koncesiona politika u Crnoj Gori bila neplanska, netransparentna, nedovoljno kontrolisana i da kao takva zahtijeva urgentno reformisanje.
“Neophodno je, u tom pravcu, što prije usvojiti zakonski i definisati institucionalni okvir, obezbijediti adekvatno planiranje i efikasan sistem nadzora naplate i realizacije ugovora o koncesijama”, zakljuèili su iz Instituta Alternativa.
(kraj) jlb/bvm