Bivši radnici traže isplatu potraživanja
- Bivši radnici traže isplatu potraživanja
- Post By dragana
- 13:26, 8 april, 2014

Kotor, (MINA-BUSINESS) – Bivši radnici kotorske Industrije ležaja protestovali su danas tražeæi hitno sprovoðenje odluke Osnovnog suda u Kotoru o isplati potraživanja nastalih nakon uvoðenja steèaja u tu fabriku u januaru 2001. godine.
Predsjednik sindikalne organizacije Industrije ležaja, Rajko Dašiæ, kazao je da æe radnici, u suprotnom, organizovati novi protest 22. aprila i èekati isplatu potraživanja ispred kapije fabrike.
»Prema odluci suda, koja je donijeta prije dva mjeseca, sadašnji vlasnik fabrike, japanski Daido metal obavezan je da u roku od 15 dana svakom od 230 radnika isplati po 200 EUR za godinu staža i polovinu od osam neizmirenih zarada«, rekao je Dašiæ.
On je dodao da Vlada i uprava Daido metala ignorišu prava radnika i njihov nekadašnji rad u Industriji ležaja.
»Daido je na odluku suda uložio žalbu višoj sudskoj instanci u Podgorici i sada se èeka, iako je bilo jasno navedeno da se bivšim radnicima, ukoliko je potrebno i prinudno isplati dugovanje u roku od 15 dana«, saopštio je Dašiæ.
On je, obraæajuæi se okupljenim radnicima, optužio dio bivšeg rukovodstva fabrike i sindikata, jer su, kako tvrdi, radili suprotno interesima zaposlenih i pronevjerili novac. Dašiæ je saopštio da se to odnosi na bivšeg direktora, Pavla Stanaæeva, predsjednika sindikata Marinka Džudoviæa, ekonomistu Svetlanu Ivardiæ, kao i Radoja Vuèeviæa, Melaniju Šæekiæ i Zorana Vukiæeviæa.
On je naveo da je Ivardiæ »kreator obraèuna« u vrijeme uvoðenja steèajnog postupka i pozvao je da objasni po kojim je kriterijumima obraèunavala zaostale zarade.
»Nijesmo primili ni te zarade, veæ samo polovinu, jer je Džudoviæ, umjesto radnika, zastupao rukovodstvo i kriminalce. On je u Privrednom sudu kazao da su se radnici odrekli zaostalih plata, pa ga pozivamo da objasni na osnovu èega je to rekao«, saopštio je Dašiæ.
On smatra da bi u cijelu prièu trebalo da se ukljuèiti javni tužilac, kako bi pokrenuo postupak ispitivanja imovine navedenih predstavnika menadžmenta i sindikata prije dolaska na funkciju, za vrijeme steèaja i sada.
»Gdje je novac koji je Daido platio prije uvoðenja steèaja. Kome su date i koliko je ko od njih, uzimajuæi Veselina Vukotiæa, Branka Vujoviæa i Pavla Stanaæeva, dobio ispod trpeze. Rijeè je o tadašnjih 5,8 miliona DEM, od kojih nijesmo dobili ništa«, kazao je Dašiæ.
On navodi da su radnici prevareni i kada su u pitanju rješenja koja su dobili da nose u Minisitarstvo finansija.
»Sa tim u vezi, advokati države i Daida danas barataju terminom zastarjela potraživanja, što je u stvari prevara«, rekao je Dašiæ.
On je tražio da Stanaæev i Ivardiæ daju objašnjenje o novcu dobijenom od nelegalno prodatih ležajeva.
»Poznato je da je automobil odavde išao za Srbiju i po beogradskim i novosadskim pijacama prodavao ležaje, dok su se pare uplaæivale na duple žiro raèune. To bi trebalo da ispita državni tužilac«, naveo je Dašiæ.
On je podsjetio da su proizvodi fabrike, koja je nekada zapošljavala 900 radnika, uglavnom plasirani u kragujevaèku Zastavu i pribojski FAP, ali i na zapadnoevropsko tržište i u fabrike njemaèkih proizvoðaèa vozila.
»Privatizacija nekadašnje Industrije ležaja važi za jednu od uspješnih. Zaposleni mi ljudi kažu da su im plate naoèigled dobre, ali da rade po 12, pa èak i 16 sati dnevno«, kazao je Dašiæ.
Bivši radnici Industrije ležaje podržali su radnike nikšiækog Metalca, koji protestuju pred zgradom Vlade.
Protestu, koji je organizovan u kotorskoj industrijskoj zoni, prisustvovali su i èlanovi nevladine organizacije (NVO) Anima, koji su poruèili da bi se u Kotoru trebalo više znati i prièati o problemima koji tište radnike, a posebno radnice.
(kraj) pen/nar/bvm