Bogdanoviæ:Prepoznati napori u oblasti energetske efikasnosti
- Bogdanoviæ:Prepoznati napori u oblasti energetske efikasnosti
- Post By urednik
- 18:56, 24 septembar, 2014

Podgorica, (MINA) – Projekat „Beautiful Cetinje“, primjer je na koji naèin gradske uprave, u saradnji sa sistemom Ujedinjenin Nacija (UN), mogu biti posveæene energetskoj efikasnosti, a time i održivoj buduænosti, kazao je gradonaèelnik Prijestonice, Aleksandar Bogdanoviæ.
Cetinje je jedan od deset gradova svijeta koji su, na inicijativu generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Ban Ki – Muna, izabrani za projekat „Sustainable Energy for all“.
Tim povodom, Bogdanoviæ je danas uèestvovao na Klimatskom samitu u Ujedinjenim nacijama u Njujorku, gdje je prezentovao dosadašnje benefite projekta „Beautiful Cetinje“.
On je ocijenio da poziv Cetinju da postane dio projekta „Sustainable Energy for all“, ne samo da je priznanje za grad, veæ i za crnogorsku državu, s obzirom da je rijeè o jedinoj gradskoj upravi iz jugoistoène Evrope koja je na ovogodišnjem Klimatskom samitu prepoznata po svom djelovanju u oblasti energetske efikasnosti.
Prema njegovim rijeèima, taj projekat predstavlja primjer na koji naèin gradske uprave, u saradnji sa sistemom UN, mogu biti posveæene energetskoj efikasnosti, a time i održivoj buduænosti.
Bogdanoviæ je, kako je saopšteno iz njegovog kabineta, ukazao da meðu deset gradova jedino crnogorska Prijestonica ima manje od 500 hiljada stanovnika.
“To samo potvrðuje da u ovom pogledu nije važna velièina gradova, odnosno da i urbani centri sa manjom populacijom mogu napraviti snažne iskorake u pogledu energetske efikasnosti, a time i održive buduænosti. Da je tako, govori i snažna podrška Sistema Ujedinjenih nacija koju smo imali do sada. Vjerujem da æe ovim programom naša saradnja biti dodatno ojaèana”, rekao je on.
Bogdanoviæ je podsjetio da je projekat „Beautiful Cetinje“,poèeo 2011. godine i da podrazumijeva obnovu starih zdanja u prijestonom grad, poèev od fasada, sve do interijera – uz implementaciju najsavremenijih standarda iz oblasti energetske efikasnosti.
“Ideje objedinjene pod nazivom „Beautiful Cetinje“ danas su veæ konkretno djelo i primjer na koji naèin doskora dotrajalim i ruiniranim objektima može biti podaren novi život, a sve uz primjenu energetske efikasnosti. Ovim projektom veæ smo postigli znatne uštede u emisiji ugljen – dioksida, ali i u pogledu potrošnje elektriène energije”, pojasnio je on.
Prema rijeèima Bogdanoviæa, zbog toga, o istorijskom jezgru Cetinja u perspektivi se može govoriti i kao o prvoj energetski efikasnoj urbanoj cjelini u Crnoj Gori, pa i šire.
“ Da je tako, sada nas uvjerava i to što je Cetinje meðu deset globalnih gradova koji su dio programa „Sustainable Energy for all“, što je za nas važan, ako ne i istorijski momenat “, naveo je on.
Bogdanoviæ je uèestvovao I na sastanku gradonaèelnika dvadesetak svjetskih gradova èiji je domaæin bio doskorašnji gradonaèelnik Njujorka Majkl Blumberg.
Uz Bogdanoviæa, na sastanku su uèestvovali i gradonaèelnici Rio de Žaneira, Pariza, Istanbula, Melburna, Bona, Kopenhagena, Varšave, Bristola, Šenžena, Santjaga, Bogote, Taklobana, De Mojna, Boldera i Johanesburga.
U dijelu namijenjenom bilateralnim susretima, Bogdanoviæ je razgovarao sa Blumbergom ali i više gradonaèelnika svjetskih metropola.
Današnji skup završen je uz zakljuèak koji je i slogan projekta „Sustainable Energy for all“ – danas deset (gradova), sjutra hiljadu.
(kraj) mib