Bojazan da djelovi ugovora nijesu u skladu sa zakonima
- Bojazan da djelovi ugovora nijesu u skladu sa zakonima
- Post By dragana
- 13:48, 1 decembar, 2014

Budva, (MINA-BUSINESS) - Razlozi za povlaèenje potpisa sa saglasnosti na tekst ugovora o prodaji zemljišta investitoru iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) bili su motivisani bojaznošæu da odreðeni djelovi ugovora nijesu u skladu sa crnogorskim zakonima, saopštio je potpredsjednik Opštine Budva, Ljubomir Filipoviæ.
On je rekao da poštenje investitora, njegovo porijeklo i portfolio, iako važni, nijesu bili presudni za donošenje te odluke.
„Otuda i nerazumijevanje za potrebom da nas serija intervjua, èlanaka i reportaža ubijedi u besprekornost investitora. Živimo u državi èiji su politièko-sistemski ciljevi nedvosmisleno postavljeni Ustavom, koja je republikanskog ureðenja, u kojoj se odluke donose demokratskim putem“, napisao je Filipoviæ na svom Facebook profilu.
On je podsjetio da je u aprilu povuèen potpis sa saglasnosti na tekst ugovora o prodaji budvanskog i barskog zemljišta investitoru iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE).
Prema njegovim rijeèima, demokratski procesi donošenja odluka nijesu uvijek efikasni i brzi, a i ne treba da budu.
„Možda iz tog razloga dijelom i imamo nerazumijevanje diplomatskih predstavnika UAE, u kojima je proces donošenja odluka daleko jednostavniji s obzirom na to da se radi o federaciji apsolutistièkih, ustavnih monarhija. U Emiratima nema slobode štampe kakvu je poznaju zapadne demokratije, niti slobodnog politièkog mišljenja“, kazao je Filipoviæ.
Sve su to, kako je naveo, razlozi koji govore da su razvojne lekcije, koje pristižu iz te daleke, ali prijateljske zemlje, koliko god da je njihova namjera dobra, teško primjenljive na crnogorske uslove.
„Nemamo izvorišta nafte (još) i efikasan, neoptereæen demokratijom, sistem donošenja odluka, kako bi 'vizijom ostvarili meteorski napredak', ali imamo nevjerovatnu obalu, konekciju sa svijetom i razvojnu šansu koju ima malo koja zemlja u svijetu. Problem je što je imamo malo i što moramo škrtariti sa njom. Kada je prodajemo, moramo više od 100 odsto biti sigurni da smo uradili pravu stvar“, ocijenio je Filipoviæ.
Ambasador UAE, Hafsa Abdula Al Ulama kazala je ranije da je Royal grupa iz te zemlje zabrinuta zbog problema izmeðu Demokratske partije socijalista (DPS) i Socijaldemokratske partije (SDP) u vezi Kraljièine plaže, jer je veæ investirano u plan. Ona je komentarišuæi to što su uslovi ustupanja Kraljièine plaže problem izmeðu DPS-a i SDP-a kazala da to može uticati na odluku Royal group da investira.
Filipoviæ smatra da ako ipak postoji konsenzus da ovakav politièki sistem ne donosi dovoljno efikasne rezultate, mogu se uvijek pokrenuti ustavne promjene i njima eliminisati ogranièavajuæe demokratske procedure.
„Jedino što moramo biti više nego sigurni možemo li se nositi sa posljedicama koje bi uslijedile“, upozorio je Filipoviæ.
On je rekao da se ovih dana od najviših državnih funkcionera èula opasna zamjena teza kojom je nekoliko puta iskazano da SDP-ovo insistiranje na pravilima tjera investitore.
„Sreðen sistem i vladavina prava nigdje u svijetu ne tjeraju investitore (bar ne one prave), veæ su osnovni preduslov predikativnosti, na osnovu koje oni mogu projektovati svoje poslovanje“, poruèio je Filipoviæ.
Vladavina prava je, kako je dodao, i glavni preduslov u jurenju spoljnopolitièke agende i èlanstva u NATO-u i EU.
„Tako da sam više nego siguran da je tas na kom je ona daleko teži od onoga u kome su želje i žurba bilo kog investitora“, rekao je Filipoviæ.
Predsjednik Crne Gore, Filip Vujanoviæ je ranije rekao da se Crna Gora visoko specijalizovala za tjeranje stranaca i njihovog kapitala i da se boji da æe se ta šansa propustiti.
„Nekim neprimjerenim mehanizmima smo našli model da otjeramo te investitore. Mislim da je za Bar najvažnije da se vidi koji su potencijali koji se mogu koristiti i koji bi stranci ovdje došli”, kazao je Vujanoviæ.
(kraj) sam/bvm