Broj siromašnih porastao na 23 miliona
- Broj siromašnih porastao na 23 miliona
- Post By biljanam
- 09:21, 16 avgust, 2015

Moskva, (MINA-BUSINESS) - U Rusiji, prema zvaničnim podacima ruske Vlade, broj siromašnih, odnosno onih koji žive sa mjesečnim prihodom manjim od 9,66 hiljada rubalja ili 133 EUR, dostigao je 23 miliona ili 16 odsto ukupne populacije.
To je oko pet miliona više nego prošle godine.
"Dosegli smo samo dno ekonomske krize. Uskoro će početi oporavak", poručio je ruskim građanima ministar ekonomskog razvoja Aleksej Uljukajev, nekoliko dana nakon što je objavljeno da je od 1. aprila do 30. juna Rusija zabilježila pad privrede od 4,6 odsto i tako upala u najtežu recesiju u poslednjih šest godina.
Iako većina zapadnih analitičara u to sumnja, možda se pokaže da je Uljukajev u pravu, pa ruska ekonomija opet počne da raste u drugoj polovini godine. Ipak, i takav rast, ako ga bude, malo će značiti građanima koji žive u Kalinjingradu, ruskoj enklavi na Baltičkom moru, piše Jutarnji list.
U cijeloj Rusiji vjerovatno nema grada u kojem se bolje vidi sva besmislenost trenutnog političko-privrednog stanja u kojem se zemlja nalazi. Zbog svoje izdvojenosti od matične nacije, Kalinjingrad je godinama imao status “ruskog Hong Konga”, a zbog znatno labavijeg graničnog režima i blizine poljoprivredno razvijenije Poljske i Litvanije, i neformalnu titulu ulaznih vrata za veliko rusko tržište hrane.
Brojne kompanije iz prehrambeno-prerađivačkog sektora, među kojima i ona hrvatskog preduzetnika Stefana Vlahovića, smjestile su se upravo tamo. Zbog takve aktivnosti, grad je godinama bilježio jak privredni rast, često i veći od deset odsto.
Onda je eskalirala kriza u Ukrajini, zapad je Rusiji uveo sankcije, Rusija odgovorila sankcijama na uvoz poljoprivrednih proizvoda, a za Kalinjingrad su nastupili crni dani.
U nekada ekonomski najrazvijenijoj ruskoj regiji, danas vlada nestašica najosnovnijih prehrambenih artikala.
Takva situacija idealno je okruženje za šverc. Najnovijim ruskim carinskim propisima dopušten je unos pet kilograma hrane po osobi, ali pretpostavlja se da rijeka građana koja se svakog dana iz Kalinjingrada sliva u prekogranična mjesta, u Rusiju unosi i znatno više hrane nego što je dopušteno, a ona se potom utopi u rastućem crnom tržištu. Sve se to događa uz prećutnu dozvolu vlasti, a disciplina se održava periodičnim zapljenama i javno prezentovanim spaljivanjem nelegalnih pošiljki “evropske hrane”.
Embargo na uvoz evropske hrane izazvao je rast cijena od oko 21 odsto, što je u kombinaciji sa ostalim negativnim faktorima ozbiljan udar na životni standard.
(kraj) bvm