Buduænost u sigurnom prenosu energije
- Buduænost u sigurnom prenosu energije
- Post By kristina
- 13:00, 17 april, 2009

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Buduænost novoformirane kompanije Prenos je, kako smatraju njegovi predstavnici, u sigurnom prenosu energije za potrošaèe, ali i u regionalnom pozicioniranju kao tranzitnog èvora, èemu treba da doprinese izgradnja dalekovoda prema Albaniji i Italiji.
Direktor Prenosa, Zoran Ðukanoviæ, smatra da æe vrlo brzo biti poznato da li æe biti realizovan projekat izgradnje dalekovoda prema Italiji, od èega zavisi i gradnja onog prema Bosni i Hercegovini (BiH).
“Ukoliko kabal bude ugovoren onda bi se ta intervencija ubrzala, jer je jako bitno da budemo dobro povezani sa susjedima”, rekao je Ðukanoviæ listu Elektroprivreda.
Prenos je kao Funkcionalna cjelina crnogorske Elektroprivrede (EPCG) transformisan krajem marta, odlukom Skupštine akcionara, u posebno akcionarsko društvo.
Na Osnivaèkoj skupštini saopšteno je da osnovni kapital Prenosa iznosi 120,84 miliona EUR i podijeljen je na 113,88 miliona akcija nominalne vrijednosti 1,06 EUR.
Akcije su pripale postojeæim akcionarima EPCG, proporcionalno njihovoj vlasnièkoj strukturi.
Ðukanoviæ oèekuje nešto teže poslovanje Prenosa u prvih devet mjeseci, jer je, kao dio jednog preduzeæa, ušao u veliki broj investicija, koje æe morati sam da realizuje.
“Prenos ima dio uèešæa u starim potraživanjima EPCG, što je predviðeno bilansom stanja. Nakon te naplate Prenos æe morati da se finansira iskljuèivo iz tarife, koju odredi Regulatorna agencija za energetiku”, objasnio je Ðukanoviæ.
Poslovanje Prenosa æe, kako je dodao, optereæivati i neki ranije uzeti krediti, koji nijesu otplaæeni, dok æe naplata starih potraživanja omoguæiti realizaciju planiranih projekata i sprijeèiti eventualni zastoj.
Ðukanoviæ je saopštio i da je završen posao oko imovinske raspodjele, odnosno da je sva imovina Funkcionalne cjeline Prenos sada uknjižena na novo akcionarsko društvo.
Prenos æe, kako je podsjetio, morati da sa EPCG zakljuèi set ugovora, kojima æe biti regulisana pitanja imovine, kredita ili potraživanja.
“Suštinski æe se raditi na slièan naèin, ali æe se meðusobni obraèuni obavljati drugaèije. EPCG æe Prenosu nuditi uslugu balansiranja sistema, koju æe plaæati kao i energiju za pokrivanje razlike izmeðu realizovane i planirane potrošnje i proizvodnje, ali æe elektroenergetska kompanija odgovarati za loše procjene potrošnje i debalanse koji nastaju u sistemu”, objasnio je Ðukanoviæ.
Samostalni privredni život Prenosa, prema njegovim rijeèima, podrazumijeva i prilagoðavanje organizacije i sistematizacije, uvoðenje nekih novih i reorganizovanje postojeæih funkcija.
Održivost preduzeæa æe, tvrdi Ðukanoviæ, ubuduæe zavisiti od prihoda, odnosno tarife koju je odredila Regulatorna agencija za energetiku.
“Cijena prenosa, kao mrežne djelatnosti, uvijek æe biti strogo regulisana. Formiranje cijene korišæenja prenosne mreže biæe iskljuèivo regulisano, a preduzeæe æe imati taèno onoliko profita koliko Regulatorna agencija odredi odlukom o priznavanju opravdanosti troškova rada, iznosa za amortizaciju i profita ili povrata investicija”, saopštio je Ðukanoviæ.
On je dodao da æe Prenos i faktièki troškove korišæenja mreže naplaæivati od EPCG, koja snabdijeva sve potrošaèe u Crnoj Gori.
Ðukanoviæ smatra da problemi u poslovanju podgorièkog Kombinata aluminijuma (KAP) ne mogu ugroziti pouzdanost funkcionisanja sistema, ali smanjenje proizvodnje u toj kompaniji za skoro polovinu znaèi veliku promjenu za Prenos, koji æe u okviru istih kapaciteta obavljeti znatno manji prenos.
“Ukoliko doðe do veæih problema u KAP-u, Prenos æe doæi na tri hiljade gigavat sati (GWh), što znaèi da æe prihodi biti manji, a troškovi ostati isti”, naveo je Ðukanoviæ.
On je podsjetio i da su eksploatacija i starenje prenosne mreže, u koju se dugo nije ulagalo, uticali na smanjenje pouzdanosti, ali ne do nivoa koji bi ugrožavao potrošaèe.
“Mreža je stara, ali pouzdana, što ne znaèi da nema povremenih prekida”, rekao je Ðukanoviæ i dodao da se u mrežu ulaže kako bi se podigao nivo pouzdanosti napajanja.
(kraj) nar/bvm