Crna Gora nema nijednu pravu industrijsku zonu
- Crna Gora nema nijednu pravu industrijsku zonu
- Post By rajkom
- 14:09, 20 novembar, 2008

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Crna Gora je prema koncentraciji industrijskih zona u odnosu na broj stanovnika evropski lider, ali zbog nedostatka infrastrukture nijedna ne ispunjava uslove da se tako naziva, ocijenio je danas direktor crnogorske Agencije za promociju investicija (MIPA), Petar Ivanoviæ.
On je kazao da u Crnoj Gori trenutno skoro ništa ne može da se nazove industrijskom zonom, prostorom sa kompletnom infrastrukturom, sa razraðenim planovima i jasnim procedurama.
"Druge države intenzivno razvijaju zone, koje su kljuène za privredni razvoj i ekonomski rast. Dok mi istražujemo zašto zone ne rade onako kako bi trebalo, neke druge zemlje razvijaju projekte, potrebnu putnu infrastrukturu, elektro, lokalne sisteme, ekološke standarde i telekomunikacije", rekao je Ivanoviæ na okruglom stolu o preduzetnièkim zonama i elektronskoj opštini, održanom povodom obilježavanja Globalne sedmice preduzetništva.
On smatra da opštinske industrijske zone moraju da se razvijaju kako bi bile konkurentne i na lokalnom, ali i meðunarodnom nivou.
»Industrijske zone se u svijetu grade tamo gdje nikada nijesu postojale, ili na mjestima gdje je nekad bila bazièna infrastruktura«, rekao je Ivanoviæ.
Crna Gora, prema njegovim rijeèima, mora odmah poèeti da rješava infrastrukturne probleme, kako bi strani investitori dobili mjesta sigurna za svoj kapital.
»Ako ne poènemo rješavati probleme, bojim se da æemo još tapkati u mjestu i imati iluziju da imamo mnogo zona, a u stvari ih nemamo«, upozorio je Ivanoviæ.
On smatra da je potrebno da opštine pripreme kvalitetnu plansku i razvojnu dokumentaciju, obezbijede uslove za biznis i tako uravnoteže regionalni razvoj.
»Najbitnije je, meðutim, promijeniti i postojeæi naèin razmišljanja«, dodao je Ivanoviæ.
On je kazao da MIPA istražuje koliko crnogorske opštine vode raèuna o razvoju industrijskih zona i da su podaci do sada dostupni iz 14 od 21. crnogorske opštine.
Šef delegacije Evropske komisije (EK) u Crnoj Gori, Leopold Maurer, smatra da su neriješeni imovinski odnosi glavna prepreka za razvoj preduzetnièkih zona, jer investitori neæe ulagati tamo gdje postoje vlasnièki sporovi.
»Pitanje vlasništva je jako bitno zbog promjene sistema u kojem ste bili i ulagaèi sigurno neæe dolaziti tamo gdje imovina nije èista«, dodao je Maurer.
Prema njegovim rijeèima, potrebno je razviti infrastrukturu, jer jedino kompletan servis u industrijskim zonama može obezbijediti njenu funkcionalnost.
On je kazao da Evropska unija (EU) podržava Crnu Goru u razvojnim projektima, a za razvoj malih i srednjih preduzeæa, koja su okosnica privrednog razvoja, obezbijeðeno je deset miliona EUR.
Direktor agencije Biznis mobiliti internešenl /Business Mobility International/, Ðino de Ruv /Gino De Reuwe/, kazao je da se opštine moraju potruditi da obezbijede sve uslove unutar zone, jer ulagaèi ne vjeruju obeæanjima.
»Investitorima morate ponuditi kompletan proizvod. Niko neæe kupiti automobil bez toèkova«, kazao je de Ruv.
Za razvoj industrijskih zona, kako je saopšteno, potrebno je obezbijediti i fleksibilnu zakonsku i poresku regulativu i ukloniti biznis barijere.
Direktor Centra za preduzetništvo i ekonomski razvoj (CEED), Dragana Radeviæ, kazala je da je Crna Gora proteklih godina dosta napredovala u ekonomskim slobodama i razvoju konkurencije, ali da je ostalo još posla za stvaranje pogodnog ambijenta za poslovanje.
U istraživanju o poslovanju u opštinama Bar, Budva i Ulcinj, kako je dodala, preduzetnici su se žalili na vidljive i nevidljive barijere.
»Vidljive barijere su i dalje porezi i doprinosi, dok su kao nevidljive naveli razlièite cijene elektriène energije za sektor malih i srednjih preduzeæa, naknade za lokalne turistièke organizacije, veliki broj inspekcijskih službi i komunalne troškove«, saopštila je Radeviæ.
Preduzetnici se, prema tom istraživanju koje je sproveo CEED, žale i na regulaciju tržišta rada, procedure za dobijanje graðevinskih i upotrebnih dozvola kao i brzinu i efikasnost usluga od opština.
Ministar finansija, Igor Lukšiæ, kazao je da su biznis barijere krupan problem i da Vlada sprovodi politiku prepoznavanja Crne Gore kao zemlje jednocifrenih poreza.
On smatra da se biznis barijere mnogo više javljaju na lokalnom nego na državnom nivou.
»Taj osjeæaj mi svakodnevno potvrðuju i strani investitori. Dugo èekanje na razne vrste dozvola i saglasnosti nekome izgleda kao mali problem, ali to može otjerati strane investitore u druge destinacije«, rekao je Lukšiæ.
On je kazao da lokalna i državna administracija moraju biti servis za graðane i investitore, a ne obrnuto.
Za lakše i efikasnije procedure mora biti obezbijeðena, kako je ocijenjeno, veæa efikasnost lokalne samouprave, uvoðenjem elektronskih servisa.
Predstavnik kompanije Mikro grupa, Željko Mariæ, kazao je da je elektronska opština (e-opština) softversko rješenje za lakše poslovanje i upravljanje, bazirano na jednostavnoj primjeni visoke tehnologije.
»To je platforma na kojoj se nalaze jednostavne alatke za svakodnevno korišæenje. E-opština omoguæava efikasno i brzo upravljanje prostornim planovima, dokumentima, razvojnim mjerama, komunikaciji i ljudskim resursima«, dodao je Mariæ.
Elektronske opštine, kako je kazao, pretvaraju komplikovanu administraciju u sistem koji je lako dostupan sa bilo kojeg mjesta, jer su bazirane na Internet tehnologiji.
(kraj) ram/bvm