Crnogorska Uprava primjer u regionu
- Crnogorska Uprava primjer u regionu
- Post By dejanl
- 17:24, 21 septembar, 2004

Sofija, (MINA-BUSINESS) – Crnogorska finansijska obavještajna jedinica je na sofijskom Samitu navedena kao primjer brze, efikasne, korektne i odgovorne meðunarodne saradnje, saopštio je danas direktor crnogorske Uprave za spreèavanje pranja novca Predrag Mitroviæ.
On je na danas završenom regionalnom Samitu finansijskih obavještajnih jedinica za borbu protiv pranja novca predstavio crnogorsku Upravu i govorio o saradnji zemalja jugoistoène Evrope u toj oblasti.
"Uprava je nakon prezentacije ocijenjena kao jedinica koja je postigla zapažene rezultate za veoma kratko vrijeme«, rekao je Mitroviæ agenciji Mina-business.
On je podsjetio da je crnogorska Uprava poèela da funkcioniše u februaru i dodao da oèekuje da æe postati partner službama drugih država u finansijskim istragama.
Mitroviæ je saopštio da je na Samitu razgovarano o meðunarodnoj saradnji u kontroli pranja novca i finansiranja terorizma, moguænostima otkrivanja tog posla i elektronskoj mreži finansijskih obavještajnih jedinica.
Elektronska mreža finansijskih obavještajnih jedinica podrazumijeva informatièku umreženost i dostupnost svih informacija iz zajednièke baze podataka èlanica Evropske unije.
Crnogorska Uprava je, prema rijeèima Mitroviæa, na Samitu zatražila precizne kriterijume za ukljuèivanje u zajednièku evropsku elektronsku mrežu.
«To je pokrenulo lavinu diskusija na Samitu, koje su zakljuèene tako što æe biti razmotrena moguænost prijema u èlanstvo i onih zemalja koje su van Evropske unije, što predstavlja veliku pogodnost«, saopštio je on.
Mitroviæ je kao opšti zakljuèak Samita naveo da finansiranje terorizma treba da bude u fokusu buduæeg rada svake finansijske obavještajne jedinice. Prema njegovim rijeèima, na Samitu nijesu rangirane najriziènije oblasti za pranje novca, veæ je ocijenjeno da je taj vid kriminala usavršen i da svim detaljima treba posveæivati jednaku pažnju.
Mitroviæ je saopštio da je sa predstavnicima tijela za spreèavanje pranja novca iz Austrije i Turske dogovorena neogranièena razmjena podataka. On oèekuje da æe ti preliminarni dogovori biti konkretizovani do kraja godine.
O saradnji u razmjeni obavještajnih podataka, Mitroviæ je razgovarao i sa predstavnicima Italije, Španije, Danske, Irske i Slovenije.
On rekao da crnogorska Uprava priprema »nekoliko informacija« za Vrhovnog državnog tužioca, Vesnu Medenicu.
»Informacije sadrže egzaktne podatke, sakupljene od unutrašnjih državnih organa i meðunarodnih finansijskih obavještajnih jedinica o kretanju novca, kao i obrazloženja njegovog porijekla«, kazao je Mitroviæ.
On je ocijenio da je pranje novca veoma teško dokazivo djelo i kao primjer naveo Bugarsku koja veæ tri godine ima finansijsku obavještajnu jedinicu, a do sada nije zabilježila nijednu presudu.
»U Turskoj za sedam godina postoje samo tri presude zbog pranja novca, a u Rumuniji za pet nijedna. Želim samo da kažem da je to vrlo teško dokazivo djelo«, zakljuèio je Mitroviæ.
U Crnoj Gori do sada nije bilo presuda za pranje novca, koje je kao krivièno djelo uvršteno u Krivièni zakon 2002. godine. Prema Zakonu o spreèavanju pranja novca Uprava provjerava sve sumnjive i transakcije veæe vrijednosti od 15 hiljada EUR.
(kraj) del/dmc