Crnogorski HMZ uspješno prati svjetski napredak
- Crnogorski HMZ uspješno prati svjetski napredak
- Post By urednik
- 13:48, 22 mart, 2006

Podgorica, (MINA) – Crnogorski Hidrometeorološki zavod (HMZ) uspješno prati dinamièan tehnološki napredak u razvoju hidrometeorološke djelatnosti u svijetu, prilagoðavajuæi aktivnosti svim zahtjevima Svjetske meteorološke organizacije (SMO), kazao je danas direktor Luka Mitroviæ.
Obilježavajuæi dva znaèajna datuma, Dan voda 22. marta i Dan meteorologije 23. marta, crnogorski HMZ predstavio je nekoliko projekata iz oblasti hidrologije i meteorologije koji su realizovani prošle godine.
Radi se o projektu Hidrologija u Crnoj Gori, Verifikacija numerièkogmodela za prognozu vremena i Prognoza koncentracije transportovane saharske prašine na teritoriji Crne Gore.
Prema rijeèima Mitroviæa, HMZ je jedina služba u regionu koja posjeduje Sistem verifikacije numerièkih prognostièkih produkata, odnosno operativnu verifikaciju numerièkog modela za prognozu vremena koja znaèajno može doprinijeti efikasnom planiranju korišæenja voda i blagovremenom upozoravanju od poplava.
On je naglasio da u sistemu SMO funkcioniše i sistem Globalnog atmosferskog bdijenja, èiji je osnovni zadatak monitoring hemijskog sastava atmosfere.
»To ukljuèuje i i gasove koji izazivaju »efekat staklene bašte«, ozonski omotaè, ulraljubièasto zraèenje i daljinski transport zagaðujuæih materijala. Ovaj program integriše monitoring sa istraživanjem i vodi sistem rane najave promjena u atmosferi«, objasnio je Mitroviæ.
Predstavljen je i projekat koji se bavi operativnom prognozom koncentracije transportovanog saharskog pijeska na teritoriji Crne Gore, koji je kvalifikovao HMZ za najvažniju instituciju u prognozi i praæenju stanja zagaðenosti atmosfere.
Velike promjene temperature u svijetu, prema nejgovim rijeèima, neizostavno povlaèe i promjene putanja razornih ciklona, tornada, i drugaèiju raspodjelu padavina.
»Na koji æe se naèin te promjene odraziti na biljni i životinjski svijet. Da li æe poljoprivredno zemljište postati pustinja ili moèvara, da li je moguæe i u kolikoj mjeri prilagoditi se novim uslovima. Sve su to pitanja na koja ne može biti odgovoreno bez daljeg napretka meteorološke i hidrološke nauke i razvoja nacionalnih meteoroloških službi«, tvrdi Mitroviæ.
Predstavljen je i novi redizajnirani veb sajt HMZ koji æe imati i prevod na engleski jezik, nove servise za korisnike, kao što su pregled sinopštièke situacije po gradovima, podatke o subjektivnom osjeæaju temperature, prognozu vremena za sjutra i sljedeæih nekoliko dana i prognozu za pomorce.
Tu je i potpuno novi sistem obrade podataka, kao i mjeseèni, sezonski i godišnji izvještaji po sektorima, a predstavljen je i projekat Hidrologija u Crnoj Gori, realizovan 2005. godine u saradnji sa norveškom Direkcijom za vodne resurse iz oblasti hidrologije.
Direktor HMZ ocijenio je kako je važnost hidrometeoroloških poslova od posebnog interesa za Crnu Goru kao ekološku državu i njeno opredjeljenje da se razvija na principima održivog razvoja.
Mitroviæ je istakao da se znaèajni napori ulažu u obnavljanje i osavremenjivanje svih meteoroloških i hidroloških stanica, pri èemu je istakao èinjenicu da je Crna Gora prva država u regionu koja je na svih osam glavnih meteoroloških stanica instalirala nove automastke stanice koje æe uskoro biti umrežene u jedinstven javljaèki sistem Zavoda.
»Uz veæ postavljenu automatsku hidrološku stanicu na Moraèi, nabavljeno je još pet novih koje æe biti postavljene do poèetka ljeta na ostalim najveæim vodotocima Crne Gore«, kazao je Mitroviæ.
Direktor HMZ napomenuo je da su svi projekti te institucije, kao i nabavka opreme, realizovani u najveæem dijelu iz redovnih budžetskih sredstava, što govori da je država Crna Gora veæ shvatila znaèaj instiitucije kao što je HMZ.
»Sigurni smo da æe naš odgovoran i kvalitetan rad i rezultati biti od izuzetne koristi cjelokupnom društvu u njegovom stremljenju ka evropskim inbtegracijama i Evropskoj uniji«, rekao je Mitroviæ.
(kraj) nem/isf