Crnogorskim pèelarima znaèajna potpora struke
- Crnogorskim pèelarima znaèajna potpora struke
- Post By urednik
- 17:38, 24 avgust, 2014

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crnogorski pèelari ne zaostaju za njemaèkim u dijelu tehnike pèelarenja, ali bi im bila znaèajna potpora struke i savjetovanja za uzgoj pèela, unapreðenje proizvodnje i poboljšanje plasmana.
Kako je saopšteno iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, na osnovu sporazuma koji je poèetkom godine ministar Petar Ivanoviæ potpisao sa zvaniènicima Bavarske, grupa od 50 pèelara iz Crne Gore, zajedno sa predstavnicima Ministarstva, boravila je protekle sedmice u toj njemaèkoj pokrajini, poznatoj po visokom stepenu razvoja pèelarstva.
„Studijska posjeta organizovana je, upravo, sa ciljem da se naši pèelari, predvoðeni Savezom pèelarskih organizacija, dodatno edukuju i vide na koji naèin rade njihove kolege u zemljama Evropske unije (EU), kako bi se na vrijeme pripremili za nastup na tom tržištu“, kaže se u saopštenju Ministarstva.
Prema njihovim rijeèima, iako pèelarstvo u Bavarskoj ima dužu tradiciju i praæeno je primjenjenim istraživanjem i savremenim tehnologijama, zahvaljujuæi kojim je preraslo u industrijsku proizvodnju, crnogorski pèelari su mogli da izvuku znaèajna iskustva, kako bi nadogradili dobru osnovu – proizvodnju visokokvalitetnog meda.
„Obilasci državnog Instituta za med, odnosno Struènog centra za pèelarstvo, oglednih pèelinjaka, zatim jednog od najveæih njemaèkih pèelara, preduzeæa za otkup, pakovanje i prodaju meda, bili su prilika da se pèelari iz Crne Gore uporede na kom nivou se bave pèelarenjem, da vide nove detalje u tehnici pèelarenja koje bi mogli da primijene“, naveli su iz Ministarstva.
Posebno je bilo važno, kako su dodali, da dobiju ideje za nove proizvode na bazi meda koje donose veæu zaradu, ali i ono što im može poboljšati plasman, a to je naèin pakovanja i ambalaža.
„Posjeta je bila znaèajna i sa aspekta spoznaje novih trendova u pèelarenju. Iako Crna Gora, za sada, nema problem sa opadanjem broja pèelinjih društava, korisno je bilo iskustvo Njemaèke, koja je jedna od brojnih zemalja koje se suoèavaju sa tim problemom“, kazali su iz Ministarstva.
Oni su objasnili da zbog toga trend razvoja pèelarstva u toj zemlji, nije više inspirisan samom proizvodnjom meda i prinosima, veæ oèuvanjem broja pèela, odnosno obezbjeðivanjem oprašivanja, kao uslova opstanka prirode.
Voða Struènog centra za pèele i pèelarstvo u Vicburgu, Štefan Berg rekao je da kada pèelama nije dobro, nije dobro ni prirodi.
On je pojasnio da ta institucija na nauènim osnovama pomaže njemaèkim pèelarima u uzgoju pèela, prevashodno da selekcijom dobiju matice, a potom i pèele koje æe biti mirne, produktivne i otporne na bolesti, ali da je glavni zadatak održati brojnosti pèela kao glavnih oprašivaèa.
„Kao rezultat tog nastojanja, kako se moglo èuti prilikom posjete Bavarskoj, stvoren je novi trend „urbanog pèelarenja“. Sve više je mladih pèelara koji uzgajaju pèele na krovovima zgrada i nebodera, na terasama, a sve sa ciljem da se na taj naèin ukaže na važnost postojanja pèela u prirodi“, naveli su iz Ministarstva.
U dostignuæa njemaèkih pèelara delegacija iz Crne Gore uvjerila se prilikom posjete pèelaru Matijasu Ulmanu u gradu Hanau, koji je svoj porodièni biznis organizovao u okviru preduzeæa za proizvodnju, preradu i prodaju meda i proizvoda na bazi meda.
„Ulman, koji se pèelarenjem bavi od svoje devete godine, sada ima oko hiljadu pèelinjih društava, seli ih po cijeloj Bavarskoj i godišnje proizvodi prosjeèno 60 tona meda“, precizira se u saopštenju.
U ponudi, kako se dodaje, ima 14 vrsta meda, a proizvodi i više vrsta drugih pèelinjih proizvoda, kao što su svijeæe, ukrasi, kozmetika, medne rakije, siræe, slatkiše, ljekovite preparate i druge proizvode.
„Osim obima proizvodnje i asortimana proizvoda, ono što je posebno oduševilo goste iz Crne Gore bila je organizacija posla u odvojenim pogonima, sa savremenim, kompjuterizovanim mašinama i opremom, do nivoa da se sav posao i fizièki olakša pèelaru“, saopštili su iz Ministarstva.
Uz to, kako su naveli, u pogonu se uglavnom koriste obnovljivi izvori enegrije.
„Ono što bi crnogorski pèelari mogli primijeniti iz iskustva njemaèkog kolege je i njegov pristup tržištu“, rekli su iz Ministarstva.
Ulman dobar plsman, kako je rekao, ostvaruje kroz direktan kontakt sa kupcima, prodajom na pijaci, u trgovini na gazdinstvu, božiænim sajmovima, i organizovane prezentacije na imanju u dvorištu svoje kuæe.
„I pored visokog nivoa razvoja pèelarstva, Njemaèka uspijeva da podmiri samo 20 odsto potreba svog tržišta. Ostalo uvozi. Med se uvozi iz cijelog svijeta, ali i to su u ovoj zemlji okrenuli u svoju korist“, naveli su iz Ministarstva.
Kako su kazali, u to se delegacija iz Crne Gore uvjerila obilaskom kompanije Breitsamer and Ulrich, koja pakuje ne samo med njemaèkih pèelara, nego ga i uvozi iz cijelog svijeta, gdje god ocijene da je med dobrog kvaliteta.
„Proizvode 120 hiljada tegli dnevno, sa asortimanom od hiljadu artikala, lijepo upakovih, koji kao takvi imaju veæu vrijednost. Istovremeno posjeduju laboratoriju u kojoj se med analizira na oko 300 parametara“, objansili su iz Ministarstva.
Posjeta toj kompaniji, kako su dodali, potvrdila je da šansu za izvoz meda imaju i crnogorski pèelari.
Pèelari iz Crne Gore su u Bavarskoj posjetili i trgovine pèelarske opreme, gdje su se uvjerili u njen visok kvalitet.
Predsjednik Saveza pèelarskih organizacija Crne Gore, Radule Miljaniæ, kazao je da crnogorski pèelariimaju veliku podršku od Ministarstva u dijelu infrastrukture.
Kuæa meda, kako je naveo, koja se radi u Danilovgradu biæe centar koji æe objediniti sadržaje koji su potrebni.
„U tom dijelu biæe znaèajna njena edukativna funkcija, ali oèekujemo da se u naš sektor više ukljuèi struka, savjetodavna sližba, veterinarska služba, poljoprivredni fakultet, kako bi valorizovali proizvodnju meda visokog kvaliteta, koji æe kao takav imati šansu na evropskom tržištu“, ocijenio je Miljaniæ.
Iz Ministarstva su kazali da su ohrabrenje da nije suviše teško ispoštovati evropske standarde u pèelarstvu, crnogorski pèelari dobili od kolega iz Slovenije, prilikom posjete njihovoj Pèelarskoj kuæi u Ljubljani, koju su, ne po prvi put, obišli na putu do Bavarske.
(kraj) teo