Dedeiæ: Ulazak u NATO ugrožava slobodu Crne Gore
- Dedeiæ: Ulazak u NATO ugrožava slobodu Crne Gore
- Post By urednik
- 12:15, 17 maj, 2010

Podgorica, (MINA) – Crna Gora æe, nepristupanjem vojnim savezima, na najefikasniji naèin saèuvati svoj državni suverenitet, nezavisnost i teritorijalni integritet, smatra predsjednik Stranke srpskih narodnjaka Dobrilo Dedeiæ.
»Ukoliko je režim razbio zajednièku državu iskljuèivo sa ciljem da Crna Gora bude nezavisna, onda je ulazak u NATO akt podrivanja suvereniteta, ne samo u bezbjedonosnoj ravni. Time se anulira prièa Mila Ðukanoviæa da mladiæi iz Crne Gore nikada više neæe ginuti van njenih granica«, rekao je Dedeiæ agenciji MINA.
On smatra da ulazak u »ofanzivni« NATO diskredituje slobodu Crne Gore, moguænost napretka i dostojanstvenog života svih njenih graðana.
Kako je kazao, pristupanje NATO-u obavezalo bi Crnu Goru da uèestvuje u ratovima koji nijesu u njenom i interesu ni jednog naroda koji dijeli životni prostor na njenoj teritoriji.
»Neutralnost u odnosu na postojeæe vojne saveze predstavlja najefikasniji naèin da Crna Gora saèuva državni suverenitet, teritorijalni integritet i nezavisnost«, ocijenio je Dedeiæ.
On tvrdi da se u NATO ratovima ne mogu prepoznati graðani Crne Gore. »Izuzimajuæi profitere koji zaraðuju pare šireæi propagandu onih koji su zvjerski i bez imalo milosti i hrišæanske logike, u dva navrata, po nekoliko mjeseci, ubijali vojnike i civile širom Srbije, Crne Gore i Republike Srpske«, kazao je on.
Kako navodi, to je isti vojni i politièki savez koji je okupirao dio teritorije Srbije i »instalirao teroristièku i lažnu državnu tvorevinu - nezavisno i etnièki èisto Kosovo«.
On smatra da Crna Gora svoju nezavisnost, slobodu politièkog odluèivanja i društveni konsenzus ne smije da podredi amerièkim interesima na Bliskom i Dalekom Istoku, kao i podruèjima Gruzije ili Ukrajine.
Prema njegovim rijeèima, izvjesno je da bi ulaskom u NATO bili optereæeni unutrašnji demokratski potencijali i procesi u Crnoj Gori i neutralisane moguænosti za preobražaj društva i uvoðenje poštenijeg i socijalno prihvatljivijeg sistema vrijednosti.
»Pogotovo ako bi se ovoj organizaciji pristupilo prostim glasanjem u Skupštini Crne Gore, uz kolaboraciju dijela opozicije«, naveo je Dedeiæ.
On je rekao da se partija, koju predvodi, protivi ulasku Crne Gore u Evropsku uniju (EU).
Dedeiæ navodi da je Kosmet temelj postojanja srpske nacije i države.
»EU je stabilan institucionalni partner Sjedinjenim Amerièkim Državama i NATO-u u procesu verifikacije druge albanske države na Balkanu. Pregovori o ulasku i pristupni proces Crne Gore i Srbije EU imao bi smisla jedino u sluèaju da one države iz EU koje su priznale lažnu državu Kosovo, povuku takvu odluku«, ocijenio je Dedeiæ, dodajuæi da u to malo ko može da povjeruje.
Kako je kazao, sadržaj Upitnika koji je Evropska komisija dostavila vlastima u Beogradu i Podgorici pokazuje da se ta evropska institucija slaže sa postojeæim stanjem na Kosovu.
Dedeiæ navodi da je evropski komesar za proširenje odreðeniji u tvrdnjama da u EU ima mjesta i za Kosovo i za Srbiju, potencirajuæi oba entiteta kao ravnopravne partnere u procesu evropskih integracija.
»Osim toga, mentalitetske karakteristike politièke elite u Crnoj Gori, ne bi formirale stabilnog i zdravog partnera EU, nego podanika Brisela«, smatra Dedeiæ.
On je uvjeren da ni opšte karakteristike naroda u Crnoj Gori ne bi mogle isforsirati partnera Briselu koji bi se pridržavao svih pravila na kojima insistira evropska administracija ili zakonodavstvo.
»Zato neutralnost Crne Gore, vojna i politièka, na polju suèeljavanja interesa Rusije, Kine, SAD i EU, predstavlja garant mira i najbolji put da se Crna Gora razvija i napreduje u skladu sa sopstvenim interesima«, kazao je Dedeiæ.
(kraj) boj/isf