Dio proizvoðaèa dezinformiše javnost
- Dio proizvoðaèa dezinformiše javnost
- Post By urednik
- 17:45, 4 septembar, 2012

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja negiralo je navode dijela proizvoðaèa mlijeka iz Nikšiæa da se otkupna cijena mlijeka nije mijenjala poslednjih devet godina.
“Informacije s kojima ovi proizvoðaèi pokušavaju izaæi u javnost u jednom dijelu dezinformšu javnost, posebno u smislu navoda da se otkupna cijena mlijeka nije mijenjala zadnjih devet godina. Prošle godine Ministarstvo je poveæalo premije za otkup mlijeka za pet na sedam centi sa dodatnih jedan cent za kolièinu preko èetiri hiljade litara mjeseèno”, saopšteno je iz tog Vladinog resora.
Oni navode da poljoprivrednici koji se bave proizvodnjom mlijeka, zajedno sa otkupnom cijenom mljekara, kao i opštinskim premijama, dobijaju izmeðu 40 i 50 centi po litru mlijeka, zavisno od kvaliteta i kolièine predatog mlijeka. “To je cijena meðu najveæima u regionu, prosjeèna cijena u Evropskoj uniji je izmeðu 25 i 29 centi”.
U Ministarstvu smatraju da ti zahtjevi nijesu usmjereni ka tom vresoru, s obzirom na brojne benefite koje ostavruju iz Agrobudžeta, koji se, kako dodaju, pored premije po litru predatog mlijeka koje se redovno isplaæuju, odnose i na dodatne premije 2,5 centa za mljekare, za otkup mlijeka sa udaljenih podruèja takoðe 2,5 centi, za poveæanje otkupa u odnosu na prošlu godinu dva centa.
“Takoðe dajemo podršku od tri centa bespovratno po kg koncentrata, premije po grlu stoke od 85 EUR, premije za izdig stoke na katune u prosjeku 200 EUR po domaæinstvu, premije po ha za travatne smjese 160 EUR”, kaže se u saopštenju.
Dodaje se da se kroz projekat Svjetske banke MIDAS i Danida za organsku proizvodnju ostvaruju povrati na investicije u iznosu od 50 do 60 odsto.
“Želimo posebno da naglasimo da smo u ovom momentu zbog elementarne nepogode/suše skoncentrisani da riješimo problem nabavke kabaste stoène hrane i u tom pravcu preduzimaju se mjere kako bi se obezbjedile dodatne kolièine lucerke, sijena i nastavilo sa podrškom u nabavci koncentrata a sve u cilju da se obezbijedi dovoljno hrane za proizvodnju u zimskim uslovima”, kazali su iz Ministarstva.
Oni su svim proizvoðaèima mlijeka skrenuli pažnju da u Crnoj Gori postoji više od 48 hiljada gazdinstava sa 60 hiljada muznih grla sa ukupnom proizvodnjom oko 180 miliona litara godišnje od èega se, kako navode, otkupi za potrebe naših mljekra svega izmeðu 12-15 odsto, odnosno 23 milona litara.
“To znaèi da se zahtjev nekoliko èlanova unije odnosi na nekoliko promila ukupne proizvodnje mlijeka u Crnoj Gori. Ministarstvo je skoncentrisano kako da se pomogne cjelokupnoj poljoprivredi u Crnoj Gori, a ne samo sektoru stoèarstva koji je, u istinu, u najtežem stanju. Sinergijom kratkoroèn ih i dugoroènih mjera ambicija nam je da se održi i unaprjedi stoèarstvo Crne Gore”, zakljuèuje se u saopštenju.
(kraj) boj