Do kraja godine od NATO-a nova oprema Timu za NUS
- Do kraja godine od NATO-a nova oprema Timu za NUS
- Post By urednik
- 19:11, 7 jul, 2015

Podgorica, (MINA) – Crnogorski Tim za neeksplodirana ubojna sredstva (NUS) do kraja godine æe dobiti novu opremu od NATO-a, u okviru projekta èija je vrijednost 300 hiljada EUR, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).
Oprema za rad na terenu, ronjenje i podvodnu detekciju zaostalih mina i granata æe, kako je saopšteno, biti nabavljna kroz NATO program „Nauka za mir i bezbjednost“, èiji je nosilac Direktorat za vanredne situacije.
Nabavka opreme je dogovorena na sastanku èlanova crnogorskog Tima za NUS i rukovodioca NATO projekta Arnolda Šoldermana.
U okviru projekta, èija je ukupna vrijednost 300 hiljada EUR, dogovoreno je štampanje priruènika za identifikaciju NUS.
„Unaprjeðenje kapaciteta Tima za uništavanje NUS-a, efikasnije uklanjanje ovih sredstava, kao i smanjenje eventualne zloupotrebe i neželjenih dejstava prouzrokovanih nestruènim ophoðenjem sa NUS-om, osnovna je namjena NATO projekta“, saopšteno je iz MUP-a.
Kako su kazali, nabavkom opreme i obukama za èlanove Tima, znaèajno æe biti unaprijeðeni kapaciteti MUP-a u pronalaženju i uklanjanju NUS-a, ali i poveæati efikasnost zaštite stanovništva Crne Gore od bombi, granata i drugih sredstava zaostalih iz prethodnih ratova.
Susret je, kako se navodi, bio prilika da se analiziraju polugodišnji rezultati, ali i utvrdi dinamika kojom æe se projektne aktivnosti odvijati.
„Oprema koja æe biti nabavljena do kraja ove godine, biæe višestruko korisna za službenike Direktorata za vanredne situacije, jer æe ona, pored uniformi, podvodnih detektora za NUS i opreme za ronjenje, obuhvatiti i dron sa kamerom za izviðanje NUS-a sa bezbjedne daljine, koji æe službenici Direktorata moæi koristiti i u akcijama spašavanja i traženja lica, te pri izviðanju terena prilikom požara, poplava i drugih prirodnih katastrofa“, navodi se u saopštenju MUP-a.
U narednoj etapi kroz NATO projekat biæe, kako su najavili, unaprijeðeni i kapaciteti u pogledu transporta i sigurnog uništavanja NUS-a.
Do polovine 2016. godine Tim za NUS æe, kako se navodi, biti bogatiji za dva motorna vozila za bezbjedan transport tih sredstava, a po NATO standardima biæe ureðen i poligon za njihovo uništavanje.
„Projektom su predviðene i kontinuirane obuke za èlanove MUP-ovog Tima za NUS, od kojih su neke veæ sprovedene u prvoj etapi koja je trajala od oktobra prošle do aprila ove godine, dok su za naredni period predviðene obuke u NATO centru u Èeškoj, obuke za rukovanje metaldetektorima u Njemaèkoj, te obuke po Meðunarodnim standardima deminiranja u IMAS centru u Ženevi“, najavljeno je iz MUP-a.
NATO je, kako se navodi, u prvoj projektnoj etapi veæ obezbijedio dvije vrste detektora kojima se vrši pretraživanje terena i pronalaženje NUS-a.
„Direktorat za vanredne situacije dobio je po dva kompleta od obije vrste – jedan aktivni, odnosno površinski detektor koji uz pomoæ radio talasa može oèitati prisustvo NUS-a na do dva metra dubine, i drugi pasivni, odnosno dubinski detektor, koji pronalazi fero-magnetne metale na do devet metara dubine“, navodi se u saopštenju.
Trogodišnji NATO projekat, kako je saopšteno, fokusiran je na unaprjeðenje kapaciteta u oblasti NUS-a i sprovodi se u skladu sa Meðunarodnim standardima za uklanjanje NUS-a, koji se odnose na pronalaženje, èišæenje i siguran transport tih sredstava,.
„Nakon prethodno potpisana èetiri protokola Konvencije o raznim vrstama konvencionalnog oružja (CCW), zahvaljujuæi ovom projektu naša zemlja dostigla je kapacitete za potpisivanje Protokola V , koji se odnosi na neeksplodirana ubojna sredstva“, objasnili su iz MUP-a.
(kraj) sel