
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Èlanovi Odbora za raspodjelu finansijske aktive i pasive bivše SFRJ dogovoriæe do kraja godine naèin regulisanja svih spornih pitanja iz svoje nadležnosti, oèekuje direktor sektora za finansijske i bankarske operacije crnogorske Centralne banke (CBCG) Idriz Æetkoviæ.
On je rekao da je na dosadašnjim sastancima Odbora usvojeno 27 rezolucija, ali i dalje ostaje sporno pitanje podjele imovine SFRJ koja se nalazila na raèunima mješovitih banaka u inostranstvu.
«Pošto ovu problematiku nije bilo moguæe riješiti na Odboru, ona je prije godinu proslijeðena stalnom mješovitom komitetu, koji je kao viša instanca, nadležan za regulisanje svih spornih pitanja u vezi sa sukcesijom», kazao je Æetkoviæ agenciji Mina-business.
Na 16. sjednici Odbora, kojoj su krajem prošle sedmice u Beogradu prisustvovali predstavnici CBCG, Ministarstva finansija i svih država sukcesora, odluèeno je da se podijeli državni kapital u Jugoslovenskoj banci za meðunarodnu ekomomsku saradnju (JUBMES), u srazmjeri definisanoj Sporazumom o sukcesiji.
JUBMES je osnovana posebnim saveznim zakonom 1979. godine, kao specijalizovana banka za finansiranje i osiguranje izvoznih poslova, sa sjedištem u Beogradu.
Preko dopunskog kreditiranja izvoza i njegovog osiguranja od nekomercijalnih rizika, bila je ovlašæena da podstièe srednjoroène i dugoroène poslove i unaprjeðuje proizvodnu, investicionu i finansijsku saradnju domaæih preduzeæa sa stranim partnerima na dugi rok.
JUBMES je 1997. godine transformisana u komercijalnu banku i organizovana kao akcionarsko društvo, a najveæi akcionar bila je bivša SFRJ, odnosno države sukcesori sa 27 odsto kapitala.
«Državna zajednica Srbija i Crna Gora u podjeli akcijskog kapitala JUBMES banke uèestvuje sa 38 odsto i za pripadajuæi iznos akcija pojavljuje se kao novi akcionar», pojasnio je Æetkoviæ.
Sukcesori su se dogovorili i o naèinu regulisanja duga prema Èeškoj i Slovaèkoj, koji je rezultat dugovnog salda na klirinškim raèunima u razmjeni sa bivšom Èehoslovaèkom.
Verifikovana su klirinška potraživanja Albanije i dogovoren zajednièki nastup prema lonodnskoj AY /AngloYugoslav/ banci na osnovu regulisanja potraživanja bivše SFRJ.
(kraj) anf/kmh