Dokumentovana sva prelomna ekonomska zbivanja
- Dokumentovana sva prelomna ekonomska zbivanja
- Post By kristina
- 12:22, 15 jun, 2018

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Knjiga Ekonomska istorija Crne Gore dokumentuje sva prelomna ekonomska zbivanja koja su uticala na to da država bude ono što je danas - otvorena tržišna ekonomija sa razvojnom perspektivnom reputacijom, ocijenio je predsjednik Privredne komore (PKCG), Vlastimir Golubović.
On je na promociji knjige, koju je PKCG objavila u okviru obilježavanja 90 godina uspješnog rada, kazao da je to djelo koje na jedinstven i stručan način prati evoluciju ekonomske ideje i sve etape u razvoju privrede i preduzetništva u Crnoj Gori.
“U ovoj knjizi su, prvi put, na jednom mjestu, dokumentovana sva prelomna ekonomska zbivanja koja su uticala da Crna Gora bude ono što danas jeste - otvorena tržišna ekonomija sa jasnom razvojnom perspektivnom i nespornom međunarodnom reputacijom”, rekao je Golubović.
On je, kako je saopšteno iz PKCG, naveo da se u konciznom i jasnom kretanju kroz istoriju privrednog razvoja Crne Gore prepoznaje i ubjedljiva ilustracija o istoriji PKCG.
“Višedecenijske sistemske promjene kroz koje je privreda prošla, a koje autor Branislav Marović vjerno prikazuje u svojoj knjizi, potvrđuju činjenicu da PKCG predstavlja uzornu i profesionalnu organizaciju koja u partnerskom odnosu sa kreatorima ekonomske politike učestvuje u formiranju stavova koji su od značaja za poslovnu zajednicu i društvo u cjelini”, ocijenio je Golubović.
Prema njegovim riječima, Komora ima cilj da mobiliše sve kreativne snage društva u konstruktivnom dijalogu, osmišljavanju i sprovođenju modernih programa i projekata primjerenih razvojnim potrebama današnje Crne Gore.
“Modernizacija društva nije moguća bez oslanjanja na obrazovanje i nauku, pa biznis i nauka moraju biti usmjereni jedni na druge, radi uspostavljanja dobre saradnje i dugoročnih poslovnih efekata”, smatra Golubović.
Recenzent knjige i istoričar Živko Andrijašević, kazao je da je Marović vanrednim naporom napravio ono što se u istoriografiji zove velika sinteza, knjigom koja predstavlja saznajnu, istraživačku pa i metodološku novinu za ovu oblast.
“Veliki je obuhvat Ekonomske istorije – od rimskog doba do kraja 20. vijeka, te ovo djelo ne govori samo o Crnoj Gori već i o svim velikim silama i privrednim sistemima koji su vladali ovim prostorima tokom tog perioda”, rekao je Andrijašević.
Prema njegovim riječima, knjiga pokazuje stalnu težnju da se formira stabilan ekonomski sistem na koji će moći da se nasloni društvo, njegove političke težnje, na kraju krajeva i ono što se u domaćoj nacionalnoj istoriografiji smatra najvažnijim, a to je nezavisna država.
On je pohvalio inicijativu PKCG da Ekonomska istorija ponovo bude objavljena i dostupna naučnoj zajednici i ostalim čitaocima. Time se, smatra, daje podsticaj drugima da se posvete toj temi poput Marovića.
Istoričarka i političarka, Latinka Perović, je video porukom čestitala jubilej PKCG, za koju je rekla da je asocijacija bez koje nije moguć razvoj ekonomije, moderne države i društva.
Govoreći o Crnoj Gori kroz epohe, ona je istakla značajne istorijske ličnosti i događaje koji su oblikovali razvoj zemlje do današnjih dana.
“Mislim da je crnogorska elita napravila hrabar izbor orjentišući se na evropske integracije i u tom smislu igra vrlo značajnu ulogu na Balkanu. Ja od sveg srca želim da ta orjentacija uspije i pružam duboku moralnu, te intelektualnu podršku ljudima koji je predstavljaju”, rekla je Perović.
Nekadašnji predsjednik Komore i crnogorski ministar, Vojin Đukanović je kazao da je Ekonomska istorija Crne Gore od stare Duklje do 1992. godine dragocjeni dokument od izuzetnog značaja za državu.
“On je izlaganjem obuhvatio privredne okolnosti od vladavine kralja Nikole, preko ulaska u kraljevinu SHS, svjetskih ratova, SFRJ, radničkog samoupravljanja, industrijalizacije, raspada Jugoslavije, kraha ekonomskog sistema što je uništilo velike kolektive, te tranzicije u tržišnu privredu”, rekao je Đukanović.
Prema njegovim riječima, danas je Crna Gora na putu privrednog i svakog drugog oporavka i veoma je perspektivna država u kojoj će se u narednom periodu brzo povećavati standard stanovništva, što je svima cilj.
Marović je zahvalio izdavaču – Privrednoj komori, te ekspertima koji su govorili o njegovom djelu.
“Samostalnost sa mirom na granicama i među plemenima snažno su pogodovali da crnogorska ekonomija postigne najveće domete u svom razvoju”, rekao je Marović.
Njegova knjiga obuhvata dva takva perioda u ekonomskom razvoju. Prvi pripada 34-godišnjem postberlinskom razvoju od 1878. do 1912. godine, kada Crna Gora gradi savremene saobraćajnice, uvodi poštansku službu sa telegrafom i telefonom, kao i struju. Počinju strane investicije, razvoj trgovačkog kapitala i banaka.
Marović je kazao da drugi period uspona domaće ekonomije pripada 45-godišnjem socijalističkom sistemu druge polovine 20. vijeka, kada Crna Gora, zajedno sa drugim republikama jugoslovenske federacije postiže takve ekonomske rezultate koji je svrstavaju u rang srednje razvijenih zemalja.
“Iako ova knjiga ne tretira period ekonomskog razvoja Crne Gore poslije obnavljanja nezavisnosti 2006. godine, potrebno je ukazati na činjenicu koja potvrđuje ove naše stavove, a to je da je status nezavisne države bio i ostao odlučujući za razvoj crnogorske privrede”, zaključio je Marović.
(kraj) sam/jlb