
Bruxell, 2. jul (Montena business) – Jedinstvena evropska valuta, euro, najvažnije je unutarevropsko pitanje, koje æe obilježiti belgijski polugodišnji mandat na èelu EU. Evropska valuta, koja bi monetarno trebala da ujedini prostor 15 evropskih zemalja, a dugoroèno i najveæi dio kontinenta, od 2002. godine ulazi u svakodnevnu upotrebu u bankama, trgovinama, restoranima. Kao predsjedavajuæa, Belgija æe od 1. jula do 31. decembra imati zadatak da pripremi teren za što bezbolniju inicijaciju eura.
Zvanièni EU u Bruxellesu se pribojavaju procesa zamjene nacionalnih valuta u novu zajednièku. Za razliku od financijskih struènjaka, eurostratega i bruxelleskih birokrata, najveæi dio graðana Evropske unije ne pridaje previše pažnje euru. Zajednièki evropski projekti, poput jedinstvenog tržišta, zajednièke odbrane i spoljne politike, evropskih policijskih ili vojnih snaga dosad nijesu podstakli pažnju više od 50 odsto evropske populacije. 380 miliona graðana EU u prvom redu je usredsrijeðena na kvalitet vlastitog života i života svojih porodica. Ono što evropljane najviše zanima je sigurno i dobro plaæeno radno mjesto, ljetovanje u egzotiènim odredištima, besprekorne zdravstvene usluge, solidna penzija. Da li æe u džepu imati marku, franak ili još uvijek virtualni euro, od minimalnog je znaèaja za Evropljane.
U posljednje vrijeme Njemci se izjašnjavaju za euro, ali uz uslov da ta valuta bude jaka kao dosad DEM.
Od eura, Njemce i Francuze trenutno više zaokuplja visoka stopa nezaposlenosti. Do pet miliona nezaposlenih u Njemaèkoj broj je koji se bitno ne smanjuje zadnjih godina, zahvaljujuæi najviše nezavidnom ekonomskom nasljeðu bivše DDR. Rastuæi trend nezaposlenosti francuski premijer Lionel Jospin je svojevremeno pokušao zaustaviti skraæenjem radne nedjelje za pet sati, ali je to prošlo bez rezultata. Ogroman trošak je prva asocijacija koju graðani Evropske Unije vezuju za euro. Evropska Centralna banka, izbjegava precizirati koliko košta »proizvodnja« oko 16 milijardi novèanica i 50 milijardi kovanica eura, koje se ovih dana izraðuju u 15-ak europskih štamparija.
(kraj)