Dopune rezultat nedoreèenih rješenja u ugovoru
- Dopune rezultat nedoreèenih rješenja u ugovoru
- Post By kristina
- 17:14, 10 april, 2007

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Postojeæa rješenja u Kolektivnom ugovoru crnogorskog Telekoma, koja se odnose na kriterijume za utvrðivanje tehnološkog viška, bila su nedoreèena i kao takva loša za zaposlene, saopšteno je danas iz Sindikata te kompanije.
"Sindikat je zbog toga pokrenuo postupak za dopunu Kolektivnog ugovora u tom dijelu", kazao je predsjednik te radnièke organizacije Željko Buriæ.
Podgorièki mediji prenijeli su ranije danas da su Menadžment i sindikat Crnogorskog telekoma potpisali aneks kolektivnog ugovora, kojim se stvaraju neophodni uslovi za primjenu Socijalnog programa u dijelu gdje se definišu kriterijumi za rang-listu i otpremnine za 250 zaposlenih koji æe tokom ove godine ostati bez posla u T-comu.
»Kada govorimo o zakljuèenom Aneksu, moramo konstatovati da je propisani postupak za utvrðivanje tehnološkog viška u mnogome transparentniji i komplikovaniji za poslodavca«, kazao je Buriæ.
Prema njegovim rijeèima, prema prethodnim rješenjima nijesu postojali razraðeni kriterijumi za utvrðivanje tehnološkog viška, što je ostavljal oveliku moguænost za »subjektivizam poslodavca«.
Buriæ je objasnio da se zakljuèenim Aneksom utvrðuje pet kriterijuma na osnovu kojih poslodavac mora da obrazloži, u pisanoj formi, zbog èega æe neko biti proglašen tehnološkim viškom.
On je rekao da je uveden novi institut – Radno tijelo za praæenje transparentnosti cijelog postupka, koji ima pravo i obavezu da zauzima stavove po prigovorima zaposlenih, èime je subjektivizam poslodavca u donošenju ocjena svden na najmanju moguæu mjeru.
Buriæ je kazao da je sasvim logièno da zaposleni sa više radnog iskustva imaju veæi doprinos u radu, tako da su prema utvrðenim kriterijumima, zaposleni sa više radnog staža u prednosti u odnosu na druge. Njima se pored doprinosa u radu, vrednovanog kroz druge kriterijume, posebno vrednuju godine radnog staža.
»To je maksimum koji se mogao postaæi s obzirom na rješenja koja predviða Zakon o radu i na odluku Ustavnog suda Crne Gore, kojom se elimunušu svi dodatni kriterijumi, mimo onih koje propisuje zakon«, kazao je Buriæ.
On je naveo da postupak ocjenjivanja zaposlenih još nije poèeo, pa je nejasno otkud crnogorskim medijima podatak da »radnici sa preko 20 godina, prema pristiglim ocjenama, imaju najmanji dorinos u timskom radu«.
»Propisani period od 12 mjeseci za ocjenu kvaliteta obavljanja posla i doprinosa zaposlenog je najduži koji je poznat u dosadašnjoj praksi i koje propisuju do sada zakljuèeni ugovori«, tvrdi Buriæ.
On je ocijenio i da je nejasno »ko i zbog èega pokušava da minimizira rezultate koje je Sindikat Telekoma postigao u teškim i neizvjesnim pregovorima«, koje je vodio sa poslodavcem u prethodnih 20 mjeseci.
(kraj) del