Država da se aktivnije ukljuèi u kreditiranje preduzeæa
- Država da se aktivnije ukljuèi u kreditiranje preduzeæa
- Post By kristina
- 14:29, 7 septembar, 2012

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Država bi trebalo da preuzme aktivnu politiku kreditiranja preduzeæa, direktnim stimulisanjem ili subvencijama u saradnji sa poslovnim bankama, kao i da napravi uštede, a taj novac preusmjeri u investiranje, navodi se u izbornom proglasu Pozitivne Crne Gore (PCG), koji je usvojen danas.
Generalni sekretar PCG, Mladen Bojaniæ je predstavljajuæi izborni proglas koji su jednoglasno usvojili na zajednièkoj sjednici, Glavni odbor, Predsjedništvo i Generalni sekretarijat, kazao da bez investicija nema ekonomskog oporavaka i da ta partija predlaže tri naèina za rješavanje tog problema.
“Neophodno je prvo da se naprave uštede, tako što æe se smanjiti troškovi same države, a taj novac da se preusmjeri u investiranje. Država treba i da preuzme aktivnu politiku kreditiranja preduzeæa, bilo direktnim stimulisanjem ili subvencijama u saradnji sa poslovnim bankama, tako da kamatna stopa bude na nivou koji omoguæava stabilno poslovanje preduzeæa”, naveo je Bojaniæ.
Prema njegovim rijeèima, država bi trebalo i da otvara nova preduzeæa èiji je vlasnik, a kasnije na tržištu može da uðe i u aranžmane mješovite svojine.
U PCG, kako je naveo, ne vjeruju da je samo i iskljuèivo svaki pojedinac odgovoran za svoje ekonomsko stanje, veæ i država koja mora mnogo više da uèini na ekonomskom polju.
“Državna intervencija i autentièna ideja socijal-demokratije je princip na kojem se zasnivaju najbogatija društva u Evropi i svijetu, kao što su Norveška, Švedska, Kanada, Danska, Finska, Francuska, a velikim dijelom i Velika Britanija. Ako veæ treba da imamo neki uzor, želimo da to budu ove zemlje”, poruèio je Bojaniæ.
On je pitao i zašto Kombinat aluminijuma (KAP) ne može biti u državnoj svojini, ako je vlasnik proizvodnje i distribucije nafte u Norveškoj njena država.
Predstavnici PCG su, kako tvrde, umorni od teza poput one da æe se ekonomski problemi u Crnoj Gori riješiti direktnim stranim investicijama.
“Tako je država svoju ulogu vidjela u jurnjavi za stranim investitorima i bjesomuènoj prodaji državnog vlasništva, samo kako bi investitori došli i uložili svoj novac”, dodao je Bojaniæ.
On je saopštio da ekonomski problemi nijesu riješeni samim tim što je, statistièki, Crna Gora u nekoliko godina nakon nezavisnosti imala najveæu stopu stranih investicija po stanovniku u Evropi.
“Strane investicije su poželjne, ali ne mogu same riješiti problem. Osim toga, èitav svijet i EU su u ekonomskoj krizi i nemaju dovoljno novca da riješe svoje ekonomske probleme, a kamoli da investiraju u druge države”, objasnio je Bojaniæ.
Ekonomija Crne Gore, smatraju u PCG, godinama poèiva na ideji svemoæi slobodnog tržišta.
“Koliko je ta ideja dobra, vidimo iz ekonomskog stanja u kome se nalazimo”, rekao je Bojaniæ.
On je dodao da u PCG vjeruju u moæ državne podrške, kao i kontrolu djelovanje slobodnog tržišta.
“Niko ne želi da ukine slobodno tržište. Želimo ureðeno tržište, kao i da država preuzme aktivnu ekonomsku ulogu u društvu, a ne da pasivno interveniše samo u situacijama kada su ugroženi vitalni finansijski interesi nekih pojedinaca i njihovih oligarhija”, zakljuèio je Bojaniæ.
(kraj) jlb/nar