Država može otpisati potraživanja ako se ponaša prema tržišnim naèelima
- Država može otpisati potraživanja ako se ponaša prema tržišnim naèelima
- Post By urednik
- 10:01, 9 decembar, 2013

Brisel, Zagreb, (MINA-BUSINESS) - Država kao povjerilac može kroz primjenu Zakona o finansijskom poslovanju i predsteèajnoj nagodbi otpisati potraživanja prema nekom preduzeæu ako se u tom sluèaju ponaša prema tržišnim naèelima, stav je Evropske komisije.
U Hrvatskoj postoji odreðena zabrinutost da bi se otpis dugova nekom preduzeæu mogao tretirati kao nedopuštena državna pomoæ u sluèajevima onih kompanija kojima je država otpisala veæi iznos nego ostali privatni povjerioci.
U EK su u neformalnom razgovoru za Hinu objasnili da se Zakon o finansijskom poslovanju i predsteèajnoj nagodbi ne može ocjenjivati generalno, nego da bi se u svakom pojedinaènom sluèaju otpisa državnih dugova moralo analizirati jesu li se javne vlasti ponašale u skladu sa tržišnim naèelima kreditiranja.
To znaèi da treba ustanoviti je li se država u toj situaciji ponašala kao što bi se ponašao bilo koji drugi povjerilac preduzeæa. Pri tome se mora dokazati da je otpis duga povoljniji za državu kao povjerioca od drugih rješenja, poput likvidacije preduzeæa, to jest da bi država mogla naplatiti više svojih potraživanja ako otpiše dio duga umjesto da se poduzeæe prepusti likvidaciji.
U suprotnim sluèajevima, otpis dugova smatrao bi se državnom pomoæi, koji Komisija mora odobriti i o kojima mora biti obaviještena prije nego što bude dodijeljena.
U Evropskoj uniji postoje smjernice o državnoj pomoæi za spašavanje i restrukturiranje preduzeæa u poteškoæama. Takve državne podrške treba da se prijave Komisiji kao spašavanje ili restrukturiranje kompanije, a Komisija onda procjenjuje jesu li te državne podrške u skladu sa smjernicama.
Hrvatski zakon o finansijskom poslovanju i predsteèajnoj nagodbi Komisija nikad nije procjenjivala prema pravilima o državnoj pomoæi.
Zakon je stupio na snagu 1. oktobra prošle godine. Prema ministru finansija Slavku Liniæu, od tada je insolventnost u Hrvatskoj smanjena za 9,8 milijardi kuna.
Prema podacima Ministarstva finansija, dosadašnjim postupcima predsteèajnih nagodbi saèuvano je više od 15 hiljada radnih mjesta, za oko 800 preduzetnika povjerioci su prihvatili plan finansijskog restrukturiranja i oèekuje se sklapanje nagodbe pred nadležnim trgovaèkim sudom, od èega je do sada pred tim sudovima predsteèajna nagodba sklopljena u više od 200 predmeta.
(kraj) bvm