Elektronsko poslovanje kljuèna vještina
- Elektronsko poslovanje kljuèna vještina
- Post By dragana
- 14:49, 25 mart, 2010

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Elektronsko poslovanje kljuèna je vještina koju bi trebalo da razvijaju mala i srednja preduzeæa u Crnoj Gori, kako bi bila konkurentna na meðunarodnom tržištu, ocijenili su danas predstavnici Unije poslodavaca (UPCG).
Generalni sekretar UPCG, Vladimir Èuroviæ, saopštio je da je elektronsko poslovanje kljuèni preduslov izlaska domaæih preduzeæa na nova tržišta, kao i usvajanje novih tehnologija, naèina prodaje i poslovanja.
On je kazao da su nove vještine, tehnologije i znanja kljuè buduæeg razvoja malih i srednjih preduzeæa, koja bi trebalo da budu pokretaèi buduæeg ekonomskog razvoja Crne Gore.
»Mala i srednja preduzeæa se moraju fokusirati na unutrašnju snagu, inventivnost, novi proizvod i naèin pružanja stare usluge. Ona se moraju fokusirati na nove vještine, koje su kljuène za opstanak i razvoj ekonomije«, rekao je Èuroviæ na konferenciji za novinare povodom završetka projekta Vještine za preduzeca s perspektivom rasta.
On je objasnio da je cilj projekta, koji je UPCG realizovala u saradnji sa Evropskom trening fondacijom (ETF), identifikovanje, promovisanje i unaprijeðenje novih vještina, koje bi poslovanje crnogorskih preduzeæa podigle na veæi nivo.
Èuroviæ smatra da je za unaprijeðenje poslovanja i konkurentnosti neophodna sinergija domaæih institucija, kao što su, izmeðu ostalih, Centar za struèno obrazovanje, Zavod za zapošljavanje i Direkcija za razvoj malih i srednjih preduzeæa.
Iz UPCG su saopštili da je Crna Gora prva zemlja regiona i južne Mediteranske regije u kojoj se realizuje projekat, zbog èega æe njena iskustva i ostvarena praksa poslužiti kao model za njegovu realizaciju u drugim državama.
Cilj projekta bila je analiza potreba preduzeæa, kao i realizacija izabranih programa obuke po specifiènim oblastima naprednih vještina i struènog obrazovanja menadžera i kljuènog kadra u malim i srednjim preduzeæima.
Projekt lider ETF-a, Entoni Griben /Anthony Gribben/, saopštio je da je zadatak kompanija bio da kroz projekat identifikuju nedostatke i prednosti odreðenih vještina.
On je kazao da su preduzeæa kroz projekat došle do odreðenih zakljuèaka kada je rijeè o o vještinama, koje bi mogle da doprinesu unaprijeðenju njihovog poslovanja i povedu ih »korak naprijed«.
»Kompanije dolaze iz razlièitih oblasti, ali je elektronsko poslovanje zajednièka karakteristika na kojoj æe bazirati unaprijeðenje svojih vještina«, rekao je Griben.
Ekspert za elektronsko uèenje Univerziteta Antonine iz Libana, Pjer Židon /Pierre Gideon/, smatra da je za uspješno poslovanje neophodan zajednièki rad na unaprijeðenju elektronskog poslovanja, odnosno trgovanja.
Generalni sekretar Udruženja izvoznika tekstila i odjeæe iz Sirije, Adib Aškar /Ashkar/, ocijenio je da je za konkurentnost preduzeæa najvažnije uspostavljanje balansa izmeðu ponude i potražnje.
(kraj) nar/bvm