Fabris: Metodologija neprimjenljiva na Crnu Goru
- Fabris: Metodologija neprimjenljiva na Crnu Goru
- Post By urednik
- 20:13, 26 avgust, 2014

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Metodogija amerièke nevladine organizacije Global financial integrity, koja je objavila da je iz Crne Gore za devet godina nelegalno iznešeno preko èetiri milijarde EUR, potpuno je neprimjenljiva na Crnu Goru, kazao je viceguverneg Centralne banke Nikola Fabris.
Global financial integrity ranije je objavio da je iz Crne Gore od 2002. do 2011. nelegalno iznešeno više od èetiri milijarde USD.
Iz Centralne banke, èiji stav potpisuje Fabris, Atlas Televiziji saopšteno je da Global financial integrity nije institucija, odnosno amerièka agencija, veæ nevladina istraživaèka institucija koja ima ukupno devet zaposlenih i tri pripravnika.
“Pomenuta institucija u procjeni nelegalnih tokova ne sprovodi nikakav terenski rad, veæ samo kabinetsko istraživanje. Sama metodologija pati od brojnih problema, poput odsustva analize bilateralnih podataka o trgovini izmeðu pojedinih zemalja, prevelikog uopštavanja. U sluèaju Crne Gore pomenuta metodologija je potpuno neprimjenljiva”, naveo je Fabris.
Kljuèni argument je, pojasnio je, to što je metodologija kreirana za države koje imaju svoju valutu, a istražitelji su zaboravili da Crna Gora nema svoju.
Prema rijeèima Fabrisa, na primjer, prihodi od turizma æe se registrovati kao priliv u tekuæem raèunu platnog bilansa, a u kapitalnom bilansu æe se u sluèaju države sa sopstvenom valutom registrovati kroz mjenjaèke poslove kao konverzija strane valute za domaæu.
“S obzirom na to da Crna Gora ima stranu valutu, neæe imati kontrastavku za priliv u kapitalnom bilansu i to æe automatski znaèiti rast pozicije neto greške i omaške, a po posmatranoj metodologiji to bi uglavnom bili onda nelegalni tokovi”, ukazao je on.
Fabris tvrdi da su autori studije imali mehanièki pristup bez, kako navodi, ikakvog udubljivanja u državu koju analiziraju i poreðenja sa drugim indikatorima da bi se vidjelo da li dobijeni rezultati imaju smisla.
On je postavio i pitanje koliko djeluju realni podaci iz studije da su u Crnoj Gori nelegalni odlivi u 2002. i 2003. godini bili nula USD, a onda u naredne dvije godine po gotovo milijardu.
„ Na kraju, Crna Gora veæ godinama ostvaruje izuzetno visoke deficite tekuæeg raèuna, koji se definitivno moraju finansirati. Iz ovoga bi prije mogli zakljuèiti da Crna Gora ima “problem” sa visokim prilivom novca koji nije zvanièno registrovan, a ne obrnuto“, rekao je Fabris.
(kraj) mib