Glavni problemi siva ekonomija i nelojalna konkurencija
- Glavni problemi siva ekonomija i nelojalna konkurencija
- Post By dragana
- 14:37, 26 septembar, 2008

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Suženo tržište, teškoæe u plasmanu robe, siva ekonomija, nelojalna konkurencija i nedostatak carinske zaštite glavni su problemi sa kojima se suoèavaju preduzeæa u tekstilnoj, kožarsko-preraðivaèkoj, gumarskoj i hemijskoj industiji u Crnoj Gori.
“Poslovanje u tim sektorima je izuzetno teško, u nekim granama skoro i da nema proizvodnje, a mnoga preduzeæa su propala”, navodi se u Informaciji o privrednim kretanjima za prvih osam mjeseci koju je danas razmatralo Udruženja tekstila, kože, gume, obuæe, hemijske i farmaceutske industije crnogorske Privredne komore (PKCG).
To su, kako je saopšteno, radno intenzivne grane, visoko uvozno zavisne, sa viškom zaposlenih i najnižim zaradama.
“Kapaciteti se koriste svega 20 do 30 odsto, nedostaju obrtna sredstva, a preduzeæa su visoko zadužena i sa stalnim blokadama žiro-raèuna”, tvrde u Udruženju.
Proizvodnju u tim djelatnostima onemoguæava i njena nepovoljna struktura, jer se pretežno radi o robi široke potrošnje, oštra konkurencija na stranom tržištu, kao i slaba kupovna moæ na domaæem.
“Troškovi proizvodnje osjetno rastu, a naroèito onih za utrošenu elektriènu energiju, PTT saobraæaj i komunalije”, navodi se u Informaciji.
Preduzeæa, kako je objašnjeno, koriste skupe bankarske kredite, èije su kamatne stope, rokovi otplate i garancije banaka nepovoljni, zbog èega izostaju porebna ulaganja.
“Tržište je poseban problem, jer nema carinske zaštite niti kontrole uvoza i kvaliteta uvezene robe. Na domaæem tržištu je prisutna i nelojalna konkurencija, zbog nelegalnog uvoza uglavnom iz Turske i Kine”, tvrde u Udruženju.
Oni podsjeæaju i da postojaæi zakonski propisi nalažu plaæanje poreza na dodatu vrijednost (PDV) na uvezenu sirovinu za tekstilnu industriju po primljenoj robi, dok je još kamion na carinskom terminalu.
Iz Udruženja su saopštili da proizvodni ciklus u tekstilnoj industriji traje najmanje mjesec i po do èetiri, zbog èega je proizvoðaèima tekstilnih proizvoda potrebo odložiti plaæanje ulaznog PDV-a.
“U Crnoj Gori na postoji primarna tekstilna proizvodnja, zbog èega se cjelokupni materijal za konfekcioniranje uvozi”, navodi se u Informaciji.
Iz Udruženja podsjeæaju da statistika u prvih osam mjeseci ove godine bilježi najnižu proizvodnju u preduzeæima tekstilne, kožarsko-preraðivaèke, gumarske i hemijske industije od njihovog osnivanja, što je posljedica nagomilanih i neriješenih problema u njima.
“Veæina preduzeæa je nelikvidna i visoko zadužena, a ima i nezadovoljavajuæu realizaciju gotovih proizvoda zbog slabe kupovne moæi stanovništva”, konstatuje se u Informaciji.
Povoljnija privredna kretanja bilježi jedino farmaceutska industrija, što potvrðuje podatak da je podgorièki Hemomont u prvih osam mjeseci ove godine ostvario 31 odsto veæi promet u odnosu na isti prošlogodišnji period.
“Poveæanje prometa odnosi se iskljuèivo na izvoz, jer se svega oko deset odsto prodaje odnosi na crnogorsko tržište”, naveli su iz Udruženja.
U Udruženju smatraju da bi Vladinim mjerama ekonomske politike za narednu godinu trebalo nastaviti aktivnosti na suzbijanju sive ekonomije, a onim vancarinske zaštite regulisati prekomjerni uvoz i kontrolu kvaliteta robe.
Potrebno je, kako se navodi u Informaciji, smanjiti poreske stope i izdvajanja za javnu potrošnju, zaštititi domaæe proizvoðaèe od nelojalne konkurencije pozitivnim zakonskim propisima, finansirati i podsticati izvozno orjentisanu proizvodnju.
“Neophodno je preduzeæima omoguæiti plaæanje PDV-a i poreza na dobit na odloženi rok, odnosno po naplaæenoj realizaciji i ubrzati privatizaciju koja je preduslov obnavljanja proizvodnje”, predlaže Udruženje.
(kraj) nar/bvm