Građani da tuže energetske kompanije i traže obeštećenje
- Građani da tuže energetske kompanije i traže obeštećenje
- Post By kristina
- 15:31, 19 septembar, 2018

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Demokratska narodna partija (DNP) pozvala je građane, preko čijih imanja prolaze žice dalekovoda Pljevlja-Tivat, da tuže Elektroprivredu (EPCG), odnosno Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) i traže obeštećenje za ograničenje prava svojine i drastično umanjenje vrijednosti njihovog zemljišta.
ÄŒlan Predsjedništva DNP-a, Vladislav Bojović, kazao je da CGES gradi dalekovod Pljevlja-Tivat koji prelazi preko imovine privatnih vlasnika, države i pojedinih opština.
„Na trasi dalekovoda Pljevlja-Tivat, EPCG, odnosno CGES, izbjegava da vlasnicima plati naknadu za ograničenje prava svojine, to jest naknadu za drastično umanjenje vrijednosti zemljišta, koje se nalazi ispod samih vodova dalekovoda, odnosno u površini ispod žica, bez obzira na to što je u pitanju zakonska obaveza investitora“, naveo je Bojović u saopštenju.
On je rekao da je do sada nadoknada štete plaćana samo za stubna mjesta, ali ne i za drastično umanjenje vrijednosti imovine vlasnika zemljišta, odnosno za ograničenje prava svojine na čitavoj površini zemljišta iznad kog idu žice dalekovoda, i to u širini od minimum 110 metara od središnje ose trase.
Bojović tvrdi da Ustav i zakoni o svojinsko-pravnim odnosima i o eksproprijaciji garantuju pravo na naknadu štete privatnim vlasnicima zemljišta, ali i državi i opštinama.
On je pozvao građane da tuže EPCG, odnosno CGES, i traže obeštećenje imajući u vidu da se, kako je objasnio, na čitavoj trasi dalekovoda, tamo gdje su preko parcela postavljene žice, zemljište praktično ne može više koristiti, odnosno da potpuno gubi na upotrebnoj vrijednosti.
„Evidentno je da državna vlast ponovo omogućava velikim kompanijama da izbjegnu da nadoknade štetu koju proizvode na državnoj imovini, čime se država i građani uskraćuju za milione EUR potencijalnih prihoda koji im shodno zakonu pripadaju“, kazao je Bojović.
On je saopštio da se državna vlast nije suprotstavila namjeri investitora da trasu dalekovoda Pljevlja-Tivat postavi onako kako je to njenu najprofitabilnije i najjednostavnije, a ne shodno potrebi da se sačuvaju vrijedni prirodni resursi, odnosno vrijedna državna i privatna imovina.
„Stoga, ne samo da utvrđena trasa dalekovoda treba da prođe kroz naseljena mjesta, ugrožavajući zdravlje stanovništva, kao i kroz područja sa velikim turističkim potencijalom, već se i ne plaća naknada za to što se ograničava pravo svojine vlasnicima i praktično poništava vrijednost zemljišta na širem prostoru kojim prolaze vodovi, odnosno žice dalekovoda“, poručio je Bojović.
(kraj) jlb/nar