Grci pomažu razvoj crnogorskog mljekarstva
- Grci pomažu razvoj crnogorskog mljekarstva
- Post By kristina
- 11:31, 22 april, 2002

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Grèka kompanija Agroplan, specijalizovana za mljekarsku industriju, planira da sa dvije crnogorske mljekare, uskoro osnuje zajednièko preduzeæe (joint venture).
Agroplan se bavi inžinjeringom, konsaltingom, nabavkom mljekarske opreme i projektima «kljuè u ruke», a u ovom poslu pomoæi æe im grèka kompanija za upravljanje investicijama Pytheas /Fitas/.
U joint ventur-u vlasništvo æe imati Pytheas, kao menadžer projekta i finansijski savjetnik, Agroplan kao tehnièki konsultant i mljekare kao lokalni partneri, sa kojima je grèka kompanija veæ potpisala pismo o namjeri.
Predsjednik Upravnog odbora Agroplana John Remoundos /Džon Remundos/ nije mogao saopštiti imena mljekara, pojašnjavajuæi da je ovaj posao još u «sferi poslovne tajne».
On je najavio da æe ova kompanija koja je specijalizovana u projektovanju i izgradnji fabrika za proizvodnju pasterizovanog mlijeka, jogurta ili sira, uz pomoæ finansijskog savjetnika Pytheas uskoro otvoriti i kancelariju u Crnoj Gori.
Evropska agencija za rekonstrukciju dodijelila je prošle sedmice ovoj kompaniji posao vrijedan 500 hiljada EUR, koji podrazumijeva isporuku opreme mljekarama u Ulcinju, Danilovgradu i Nikšiæu. Na meðunarodnom tenedru EAR-a uèestvovale su i kompanije iz Španije, Njemaèke, Francuske, Italije i Srbije.
«Agroplan ima cilj da pomogne Crnoj Gori u snabdijevanju mljeènim proizvoda koji zadovoljavaju visoke standarde. Neophodno je da dugotrajno UHT mlijeko, sa niskom hranljivom vrijednošæu, nestane sa crnogorskog tržišta», rekao je Remoundos Mini-business.
Ova kompanija, kako je rekao, napravila je «plan za sistematski pristup obradi tržišta mlijeka u Crnoj Gori.
«Uz pomoæ Pytheas-a, koji ima veliko iskustvo sa novim tržištima, planiramo da pojedinim mljekarama odobrimo kredite pod povoljnim uslovima. U vezi sa tim, veæ smo razgovarali sa potencijalnim lokalnim kandidatima koji bi u naše ime radili taj dio posla», izjavio je Remoundos.
Prema njegovim rijeèima, svi profesionalci koji budu zaposleni, proæi æe intenzivnu obuku u sjedištu Agroplana u Grèkoj.
Direktor razvoja, Yiannis Mathioudakis /Janis Matijudakis/ ocijenio je da crnogorska mljekarska industrija ima veliki potencijal.
On smatra da je crnogorsko tržište veoma slièno grèkom, jer prolazi kroz faze kroz koje je Grèka prošla prije nekoliko godina. Mlijeèni proizvodi koji se konzumiraju, od jogurta do sira kao i ostale navike u ishrani su identiène sa grèkim.
«Agroplan može da doprinese cjelokupnom razvoju mljekarstva u Crnoj Gori kao što smo to uradili u Grèkoj i drugim zemljama. Naš pristup se neæe svoditi samo na same mljekare, veæ i na uzgoj stoke, njihovu ishranu, sirovo nepreraðeno mlijeko, obezbjeðenje higijenskih uslova prerade, pakovanje mlijeka i distribuciju proizvoda», objasnio je Matijudakis.
Nakon istraživanja crnogorskog tržišta, dodao je on, Agroplan je bio razoèaran rezultatima koji pokazuju da je više od 90 odsto mlijeka u crnogorskim supermarketima UHT koje se uvozi.
Kako je rekao, sve razvijene zemlje danas troše svježe paterizovano mlijeko, a izbjegavaju UHT, koje se priprema na visokim temeperaturama zbog èega nema hranljivih vrijednosti.
«U Evropi postoji višak mljeka, koje, da se ne bi bacilo, preraðuju u UHT i izvoze. Uvoðenje ove vrste mlijeka u Crnu Goru ugroziæe i eventualno uništiti mljekarsku industriju kao i farme», rekao je Matijudakis.
Tehnièki direktor Agroplana Evangelos Petrochilos /Evangelos Petrohilo/ saopštio je da je rok trajanja svježeg pasterizovanog mlijeka u Evropi od šest do osam dana, a u Crnoj Gori samo dva.
«Da bi bilo moguæe produžiti rok trajanja i poštovati evropske standarde, radiæemo sa Vladom i Ministarstvom poljoprivrede na daljem razvoju i modernizaciji farmi i sektora mljekarstva» rekao je Petrochilos.
On se nada da æe Ministarstvo poljoprivrede biti spremno da podrži napore Agroplana.
(kraj) kmh / anf