Gvozdenović: 2016. će biti rekordna godina
- Gvozdenović: 2016. će biti rekordna godina
- Post By urednik
- 20:46, 14 jun, 2016

Kotor, (MINA-BUSINESS) - Najave iz opština i statistički podaci koje prati Ministarstvo održivog razvoja i turizma ukazuju da će 2016. biti bolja od prethodne godine, koja je bila rekordna turistička sezona, kazao je ministar Branimir Gvozdenović.
Gvozdenović je danas boravio u Kotoru, gdje je razgovarao sa predsjednikom te Opštine Aleksandrom Stjepčevićem.
„Kotor je ostvario ozbiljan progres na planu broja turističkih noćenja, čime on i njegova turistička privreda ubrzavaju aktivnosti vezane za crnogorsku ekonomiju, prije svega za sektor turizma, i na taj način Crna Gora uspijeva da bude jedna od najbrže rastućih turističkih destinacija u svijetu“, kazao je Gvozdenović.
On je istakao da je Kotor, zbog svoje posebnosti, prestižni svjetski turistički magazin „Lonely Planet“ uvrstio na prvo mjesto liste Top deset gradova koje obavezno treba posjetiti tokom 2016. godine, što je izazvalo značajnu pažnju i doprinijelo da u prvih pet mjeseci ove godine taj grad posjeti značajno veći broj turista, nego što je to bio slučaj u predhodnom vremenu.
„Sve najave iz opština koje smo posjetili i svi statistički podaci koje pratimo, ukazuju da će 2016. godina biti još bolja nego što je bila prethodna godina, koja je bila rekordna turistička sezona“, naglasio je Gvozdenović.
On je kazao da je sa Stjepčevićem i njegovim saradnicima razgovarao i o prostorno–planskoj dokumentaciji.
„Smatramo da prostorno-urbanistički plan, koji je već počeo da se radi prije nekoliko godina, mora da se ubrza da se završi i da bude potpuno usklađen sa studijom kulturne baštine“, rekao je Gvozdenović.
On je istakao da je Kotor sa svojom ponudom poseban grad pod zaštitom UNESCO, i da se mora voditi računa o zaštiti kulturne baštine, čime će biti obezbijeđen dolazak novih turista i dodatna potrošnja na prostoru Kotora.
Gvozdenović je kazao da očekuje da će prostorno-planska dokumentacija tokom narednih nekoliko mjeseci biti usklađena sa strateškom procjenom uticaja na životnu sredinu i sa studijom zaštite kulturne baštine, čime će se dobiti prostorno–urbanistički plan koji je u skladu sa nacrtom Prostornog plana posebne namjene za obalno područje, koji se nalazi u Vladinoj proceduri.
„Smatram to ključnim poslom vezanim za investicione aktivnosti, ali prije svega za zaštitu kulturne baštine, koja je jedna od najvažnijih elemenata ponude na ovom prostoru“, zaključio je Gvozdenović.
On je dodao i da je na sastanku razgovarano o načinima kako produžiti turističku sezonu i kako napraviti precizan plan manifestacija, koji se ne bi odnosio samo na jednu godinu, već za naredne tri ili četiri godine, što bi bio inicijalni zadatak Opštine Kotor, uz kasniju pomoć resornog ministarstva i Vlade.
Tako bi, kako je pojasnio, se dobio poseban program manifestacija do 2019. godine, kroz koji bi dio njih bio izmješten iz glavne u post ili predsezonu, sa ciljem produženja glavne turističke sezone.
„To je jedna od glavnih tema kojom ćemo se baviti u narednom periodu i očekujem za mjesec i po da ćemo dobiti predlog od Opštine Kotor“, kazao je Gvozdenović.
On je pitanje infrastrukture istakao kao jedno od najvažnijih za opštine bokokotorskog zaliva i naglasio da je postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, koje je u završnoj fazi, veoma značajan investicioni projekat, i da je veoma važno obratiti pažnju na slične projekte koji su vezani za Perast i Risan.
Gvozdenović je najavio da će tokom narednih nekoliko mjeseci biti zavšren elaborat o realzaciji infrastukturnih pretpostavki u gradu Kotoru, sa preciznim podacima koji su vezani za ekonomske preduslove i obaveze koje prističu iz takvog projekta.
On je kazao da je napravljen dobar poslovni ambjent, koji promoviše hotele sa pet zvjezdica, i da već ima pomaka na tom planu.
Kada je riječ o hotelu Fjord, Gvozdenović je rekao da pravni proces između više vlasnika usporavaju realizaciju tog projekta.
„Mi sada radimo studiju lokacije za taj prostor i tu postoji više rješenja kako taj prostor tretirati“, kazao je Gvozdenović.
Na sastanku je razgovarano o načinima podizanja kapaciteta i kvaliteta projekata hotelskog smještaja u Kotoru, a Gvozdenović je istakao da je Ministarstvo predložilo smanjenje svih poreskih stopa koji su vezani za visoku kategorju od pet zvjezdica, kako one koje se odnose na komunalije, tako i na PDV i druga opterećenja.
On je dodao da je ideja o pretvaranju stambenih u hotelske objekte počela ozbiljno da funkcioniše i da je već 16 kotorskih objekata dobilo namjenu hotela.
„To su značajni prihodi ne samo za vlasnike tih objekata, već i za državu, koja na taj način prihoduje osam puta više sada, nego kada su to bili stambeni objekti“, kazao je Gvozdenović.
Tokom sastanka je bilo riječi i o privremenim objektima u okviru morskog dobra i zaključeno je da bi svaki od njih trebalo da ima elaborat o zaštiti kulturne baštine, kao i da je veoma važno da svaki od tih objekata, nakon što su pribavljene sve dozvole, bude brzo stavljen u funkciju.
Stjepčević je kazao da ga ohrabruje to što će Gvozdenović i njegovi saradnici, kao i do sada, biti na raspolaganju za svaku pomoć od stručne, pa do organizovanja određenih stručnih skupova, koji bi pomogli u rješavanju dilema oko budućeg razvoja Kotora.
„Ministar nam je ukazao na neke mogućnosti gdje bismo, kao opština, mogli značajno da prihodujemo i da, zajedno sa državom, napravimo neke dogovore, koji bi unaprijedili stanje u našoj opštini“, kazao je Stjepčević.
(kraj) gop