Helenik skreæe pažnju sa neispunjenih obaveza
- Helenik skreæe pažnju sa neispunjenih obaveza
- Post By kristina
- 17:18, 28 mart, 2004

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Razlog najave grèkog Helenik Petroleuma /Hellenic Petroleum/ da æe tražiti arbitražu za preispitivanje privatizacije Jugopetrola može biti skretanje pažnje sa neispunjenog plana investicija, smatra ministar ekonomije Darko Uskokoviæ.
Helenik Petroleum je, kako piše list Vijesti, najavio da æe naredne sedmice pokrenuti arbitražu jer je Vlada narušila duh privatizacije osnivanjem nove državne kompanije za promet gorivima Montenegro bonus i nije ispunila neke obaveze iz ugovora.
Grèka kompanija se sa Montenegro bonusom i Vladom spori u vezi sa korišæenjem tankova za gorivo, nekada u vlasništvu Saveznih robnih rezervi koje je nakon formiranja državne zajednice dobila Crna Gora.
»Meni to više lièi na skretanje pažnje. U ugovoru je veoma jasno precizirana obaveza Jugopetrola i ona prošle godine nije realizovana«, rekao je Uskokoviæ na konferenciji za novinare komentarišuæi najavu arbitraže.
On je podsjetio da se Helenik Petroleum prilikom kupovine veæinskog paketa akcija Jugopetrola obavezao da æe u roku od pet godina investirati 35 miliona EUR, i dodao da plan za prošlu godinu od 8,8 miliona EUR investicija nije ispunjen.
Vlada je, kako je saopštio Uskokoviæ, obavijestila Helenik Petroleum i Jugopetrol da namjerava da zatraži arbitražu i aktivira bankarsku garanciju, s obzirom da uslovi iz kupoprodajnog ugovora nijesu ispunjeni.
»Veoma je èudno da pet dana nakon što smo najavili Jugopetrolovom menadžmentu i Heleniku da æemo pokrenuti arbitražu, odnosno aktiviranje bankarske garancije, automatski se dešava pumpanje tenzija i prièa se prebacuje na tankove koje smo veæ jednom ili dva puta završavali”, kazao je Uskokoviæ.
On je saopštio da je Vlada spremna da, ako Helenik Petroleum zaista zatraži arbitražu, »odmah ode u London sa dokumentacijom«.
“Ugovor je veoma jasan i u njemu postoji spisak imovine Jugopetrola. To je više nego nesporno. U našim razgovorima do sada, Jugopetrol i predstavnici Helenika nijesu nijednom sporili pravo vlasništva”, saopštio je Uskokoviæ.
Kako je naglasio, ugovorom o privatizaciji Jugopetrola, vlasništvo nad tankovima nije prenijeto na grèkog kupca.
“Prošle godine smo veæ imali arbitražu u Londonu koja je trajala oko pola godine a Crna Gora je nakon nje dobila pet miliona EUR, dok je Helenik Petroleum morao da plati sve troškove. Ako to uporedimo sa pet ili šest miliona EUR koliko je Jugopetrol, odnosno Helenik spreman da plati za tankove vidimo da je to veoma slièna cifra”, saopštio je Uskokoviæ.
Helenik je u toj arbitraži tražio odštetu od devet miliona EUR.
“To niko nije znao i zato me èudi da se sad ova arbitraža na ovakav naèin najavljuje. Mislim da svaki ugovor mora da ima arbitražu i da mi pogrešno svatamo njeno pokretanje. Naravno, najbolje bi bilo da se možemo dogovoriti, ali oèigledno to nije moguæe”, rekao je Uskokoviæ.
On je saopštio da su Jugopetrol i Helenik Petroleum arbitražu najavljivali nakon formiranja Montenegro bonusa i dodao da im je Vlada to i nudila, ali do sada nije dobijala odgovor.
Uskokoviæ smatra da pokretanje meðunarodne arbitraže neæe imati negativne posljedice na proces privatizacije u ovoj godini jer æe strani investitori “pratiti veoma studiozno šta se dešava”.
Na pitanje da li se može oèekivati da æe ugovor o prodaji Jugopetrola postati javan, on je odgovorio da to zavisi od dogovora ugovornih strana.
“Mi smo spremni da objavimo ugovor sa svim njegovim djelovima, ali to je volja dvije strane. Ako se obezbijedi saglasnost druge strane, što se nas tièe ugovor može biti sjutra štampan u svim novinama”, tvrdi Uskokoviæ.
On je rekao da u ugovoru ne postoji direktna ni indirektna klauzula koja bi Crnoj Gori onemoguæavala da osnuje kompaniju za promet gorivima.
Rješenje spora sa Jugopetrolom, odnosno grèkim vlasnikom je, prema Uskokoviæevom mišljenju, moguæe na dva naèina, ili na sastanku zainteresovanih strana ili arbitražom.
(kraj) dmc/