Indeksi porasli najviše od 2013. godine
- Indeksi porasli najviše od 2013. godine
- Post By kristina
- 14:52, 31 decembar, 2017

Njujork, London, (MINA-BUSINESS) – Na svjetskim berzama se posljednjih dana ove godine trgovalo oprezno, iako su, zahvaljujući ubrzanju rasta ekonomija i zarada kompanija, cijene dionica zabilježile najveći rast od 2013.
Dow Jones je na Vol stritu u prethodnih godinu skočio 25,2 odsto na 24.719 bodova, dok je S&P 500 porastao 19,5 odsto na 2.673 poena, a Nasdaq indeks 28,2 odsto na 6.903 boda.
Svi indeksi na najvećoj svjetskoj berzi kreću se oko najviših vrijendosti u istoriji, a njihov rast u ovoj godini najveći je od 2013, prenosi Hina.
To se zahvaljuje solidnom rastu američke ekonomije, zarada kompanija i poreskoj reformi vrijednoj 1,5 biliona USD. Uz to, niska inflacija podržava očekivanja da američka centralna banka, Federalne rezerve (Fed), neće žuriti sa zaoštravanjem monetarne politike.
Fed je u ovoj godini čak u tri navrata povećavao ključne kamatne stope za po 0,25 procentnih poena, no to nije pokolebalo ulagače na tržištima dionica jer vjeruju da je najveća svjetska ekonomija dovoljno snažna da izdrži to povećanje cijene novca.
Među 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa najviše je, 37 odsto, skočio tehnološki sektor, zahvaljujući snažnom rastu zarada i prihoda tehnoloških divova, kao što su Apple, Alphabet, krovna kompanija Googlea, Facebook, Amazon.
Među većim dobitnicima je i finansijski sektor, kojeg je podsticalo povećanje kamata Fed-a jer bi to trebalo da poveća profitabilnost banaka. Jedina dva sektora koji su zabilježili gubitke su telekomunikacioni, s padom od 5,7 odsto, i energetski, s gubitkom od 3,7 odsto.
Ulagači su optimistični i u vezi naredne godine, s obzirom da bi tržišta trebalo da podrži nedavno prihvaćena najveća poreska reforma u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) u 30 godina.
Među promjenama se ističe smanjenje poreza na dohodak bogatijih građana, dok je porezna stopa kompanijama srezana s 35 odsto na 21 odsto.
Prema procjenama analitičara UBS-a, smanjenje poreza moglo bi podstaći rast zarada kompanija iz sastava S&P 500 indeksa za oko devet odsto.
Uz to, analitičari smatraju da bi, nakon smanjenja poreza, kompanije mogle više sredstava izdvojiti za otkup dionica na tržištu i povećati dividende, što ide u prilog tržištu kapitala.
Analitičari smatraju da bi najviše mogli rasti sektori koji su najviše osjetljivi na ekonomska kretanja, s obzirom da se očekuje i ubrzanje rasta.
Pitanje je, međutim, koliko će povećana potrošnja uticati na rast potrošačkih cijena. Ako ojača inflacija, narednih godina Fed bi mogao da ubrza tempo povećanja kamata.
"Pitanje je što će se događati u narednoj godini. Doista je puno optimizma ugrađeno u cijene dionica na tržištu, pa postoji mogućnost razočaranja", rekao je strateg u firmi CFRA Research, Sam Stovall.
I na evropskim berzama je ova goidna bila najbolja od 2013, ali je rast cijena ipak bio manji nego na Vol stritu.
STOXX 600 indeks vodećih evropskih dionica porastao je 7,7 odsto, što se najviše zahvaljuje skoku cijena dionica u tehnološkom sektoru za skoro 20 odsto. S nešto blažim rastom slijedio je rudarski sektor.
S druge strane, cijene dionica u telekomunikacionom, maloprodajnom i medijskom sektoru skliznule su između 2,4 odsto i 3,7 odsto.
Na razvijenim evropskim tržištima najveći rast zabilježio je berzanski indeks u Italiji, 13,6 odsto, a pratio ga je njemački DAX, koji je porastao 12,5 odsto i godinu završio na 12.917 bodova.
Britanski FTSE indeks prilično je zaostao po rastu od 7,6 odsto, ali se takođe kreće na rekordnim vrijednostima.
Na listi evropskih berzi s najvećim dobicima predvode periferna tržišta, kao što je grčka berza, s rastom od 24,7 odsto, i portugalijska, koja je ojačala 15,2 odsto.
I na azijskim berzama cijene dionica su snažno porasle, na većini njih po dvocifrenim stopama.
Najveći rast cijena dionica zabilježen je u Hong Kongu, 36 odsto, slijedi Indija s rastom od 27 odsto i Južna Koreja s dobitkom od 22 odsto.
Cijena nafte na londonskom tržištu je u prethodnih godinu skočila oko 17 odsto, na 66 USD po barelu, najvišu vrijednost u dvije i po godine.
I ostale sirovine su znatno poskupile jer se ulagači nadaju jačanju potražnje, s obzirom na ubrzani rast globalne privrede.
MSCI indeks svjetskih berzi, koji prati dionice u 47 zemalja, porastao je u prethodnih godinu 22 odsto, pa je tržišna vrijednost dionica u sastavu tog indeksa porasla za skoro devet biliona USD.
(kraj) jlb