Inicirali pokretanje steèaja i pozvali nadležne da se ukljuèe
- Inicirali pokretanje steèaja i pozvali nadležne da se ukljuèe
- Post By angelina
- 13:50, 14 septembar, 2011

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Grupa radnika graðevinskog preduzeæa Gorica inicirala je pokretanje steèajnog postupka, zato što posljednje sudske odluke nijesu ispoštovane, a advokatska kancelarija koja ih zastupa nije uputila zahtjev za poštovanje tih procedura.
Od Privrednog suda zavisi da li æe tu inicijativu prihvatiti, kazao je agenciji Mina-business predstavnik radnika, Slobodan Pejoviæ.
On je objasnio da je advokat koji zastupa radnike trebalo da uputi zahtjev sudu za rukovoðenje imovinom preduzeæa, ali da to nije uèinio.
Radnici sumnjaju da advokat koji zastupa jednu grupu njih, Dragan Kovaèeviæ ima lièni interes i da zbog toga ne djeluje u njihovu korist. Zbog toga æe zahtijevati da doðe u fabriku naredne srijede i objasni im o èemu se radi.
»Tražimo da nam nadležni organi odgovore šta je bilo sa sudskim postupkom po kojem je krivièno gonjeno bivše rukovodstvo firme, jer je taj postupak zapoèet, ali je onda stao«, rekao je Pejoviæ i dodao da treba obavijestiti radnike i javnost da li ima elemenata za krivièno gonjenje.
Oni od nadležnih traže da ispitaju zakonitost ugovora zakljuèenih sa kupcima, podizvoðaèima i dobavljaèima i ugovore o stanovima, kao i da utvrde troškove službenog putovanja u inostranstvo predsjednika Odbora direktora, Sanje Radoviæ i koliko je preduzeæe ošteæeno na taj naèin.
Radnike takoðe interesuje šta se desilo da 140 hiljada kvadrata zemljišta i hangarom na Cijevni, jer upravni odbor firme ne želi da im dostavi podatke niti da razgovara sa njima.
Taj hangar je, kako je objasnio, dat kao odgovor na poklon stanova ruske crnogorskoj Vladi, ali sada nije poznato kome je zajedno sa zemljištem prodat, niti šta se s njim desilo.
»Interesuje nas i na koji naèin je uraðena prodaja osnovnih sredstava, kako su sklapani ugovori sa firmama Bon Ami i Graðevinar. Na koji naèin je Gorica došla do stanova, da li je izvoðaè, investitor – nama je to potpuno nejasno«, pitao je Pejoviæ.
Radnici su ukazali na teško stanje u kojem se nalaze zbog gubitka od 1,7 miliona EUR, nezaposlene radne snage i drugih faktora koji su to preduzeæe doveli do likvidacije.
»Smatramo da je to stanje prouzrokovalo rukovodstvo koje je sebi obezbijedilo stanove, enormno visoke zarade, službene automobile i druge privilegije, dok su na drugoj strani, zbog neredovne isplate zarada, radnici dovedeni na rub egzistencije«, upozorio je Pejoviæ.
Posljednja zarada isplaæena im je za januar 2003. u iznosu od 71 EUR i za februar i mart od po 61,14 EUR, a preduzeæe je obavezno da im isplati šest plata.
Rukovodioci Gorice, prema rijeèima radnika, u Odboru direktora ne predstavljaju to preduzeæe, veæ druge firme, poput Penzijsko-invalidskog osiguranja (PIO) i drugih fondova.
Prva grupa radnika koja je tužila poslodavca, njih 42, koji su tehnološkim viškom proglašeni 2004. godine, oèekuje naplatu 93,6 hiljada EUR, dok drugom dijelu, od 120 radnika treba da bude isplaæeno 896 hiljada EUR.
Krajem novembra istièe rok za sudsko poravnanje grupi od 42 radnika koju zastupa advokatska kancelarija Jocoviæ, dok je druga grupa isplatu po sudskim presudama oèekivala još sredinom prošlog mjeseca.
Iz preduzeæa je 2003. otišlo oko 300 radnika, dok je u njemu ostalo da radi èetrdesetak. I jedni i drugi su pokrenuli tužbu protiv poslodavca, a pravosnažne sudske odluke su dobili u februaru ove godine.
Prema tim odlukama, poslovodstvo je dužno da radnicima do kraja narednog mjeseca isplati zaostala dugovanja, a oni, pored toga traže i isplatu otpremnina u iznosu od po 500 EUR za svaku godinu radnog staža od 2003. i izradu socijalnog programa.
(kraj) adj/bvm