
Beograd, (MINA-BUSINESS) – Makroekonomska situacija u regionu je bitno popravljena, ali je stranih direktnih investicija još nedovoljno, a deficiti tekuæih raèuna i dalje su visoki i teško se finansiraju, ocijenio je danas evropski komesar za monetarna pitanja, Joakin Almunia /Joaquin Almunia/.
On je na otvaranju Biznis foruma Evropske banke za obnovu i razvoj u Beogradu rekao da postoje uslovi za nastavak evropske integracije regione, ali je aktuelne izazove potrebno prevaziæi.
"Prikljuèenje Evropskoj uniji je kljuèno za graðane. Ono obezbeðuje pravnu sigurnost, poštovanje zakona i razvoj demokratije, a ima i ekonomski znaèaj jer garantuje bolje funkcionisanje tržišta, zdravu konkurenciju, saradnju javnog i privatnog sektora i poveæanje nivoa stranih investicija“, rekao je Almunia.
On se nada da æe Rumunija, Bugarska, Hrvatska i Turska umjesto potencijanih postati zvanièni kandidati za pristupanje EU, a države zapadnog Balkana nastaviti evropske integracije.
Šef diplomatije Bosne i Hercegovine Mladen Ivaniæ smatra da danas, za razliku od prije nekoliko godina, može da se govori o regionu kao jedinstvenom tržištu.
Prema njegovim rijeèima, za realizaciju te ideje sada postoji politièka volja.
"Meðutim, imidž regiona je i dalje veoma loš, a slaba je i ekonomska saradnja izmeðu država". tvrdi Ivaniæ.
On oèekuje da æe trgovina u regionu biti popravljena, a da su dobri signali za to potpisani sporazumi o slobodnoj trgovini, kao i stvaranje zajednièkog energetskog tržišta.
"Vlade mogu puno toga da uèine u povezivanju. Mislim da je vrijeme da se smanji prisustvo meðunarodnih institucija u regionu i da vlade preuzmu njihove uloge“, dodao je Ivaniæ.
Vlasnik kompanije Grand Prom, koja proizvodi u pet od nekadašnjih šest republika SFRJ, Slobodan Vuèiæeviæ, rekao je da bi vlade država u regionu trebalo meðusobno više da saraðuju, ali i da èešæe komuniciraju sa privrednicima.
"Za 15 godina koliko sam u biznisu nijesam doživio nijednom da me neko iz Vlade pita za savjet. Èini mi se da je to malo èudno“, smatra on.
(kraj) vos/kmh