Izmjene zakona veæinom neprimjenjive u praksi
- Izmjene zakona veæinom neprimjenjive u praksi
- Post By dragana
- 15:05, 15 januar, 2015

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Usvojene izmjene i dopune Zakona o porezu na dohodak fizièkih lica, kojima se uvodi oporezivanje dobitaka od igara na sreæu u velikom broju sluèajeva neæe biti primjenjive u praksi, ocijenjeno je iz Instituta za pravne studije (IPLS).
Iz Instituta su saopštili da veliki broj nedostataka sadrže i izmjene i dopune koje je moguæe primijenjivati.
Sagledavajuæi predložena rješenja, Institut je pripremio analizu koju æe u najskorijem roku dostaviti svim nadležnim institucijama - Skupštini, Ministarstvu finansija i Upravi za igre na sreæu koja æe sadržati konkretne predloge za rješenja sadašnje situacije.
“Ta analiza predstavlja osvrt na uvoðenje poreza na dobitke kao i na reakcije javnosti, kroz koju æemo ukazati u kom pravcu te odredbe i poreska politika treba da budu izmijenjene kako bi ovaj poreski oblik mogao da bude primjenjiv u poreskom sistemu Crne Gore”, naveo je izvršni direktor IPLS-a, Ilija Vukèeviæ u saopštenju dostavljenom agenciji Mina-business.
Biæe ukazano na uporedna rješenja susjednih država Hrvatske i Srbije koje u poreskom sistemu posjeduju sliène fiskalne oblike, što smatraju izuzetno važnim, pošto i sam predlagaè zakona u njegovom obrazloženju naglašava da su slièna rješenja zastupljena i u zemljama okruženja, na primjer Srbiji i Hrvatskoj.
“Preliminarni nalazi pokazuju da rješenja prisutna u poreskim sistemima Hrvatske i Srbije znaèajno odstupaju od onih usvojenih u crnogorskoj verziji ove vrste poreza, što praktièno dovodi u pitanje i samu tvrdnju o sliènosti ovih poreza, osim u pogledu formalno-pravnog naziva”, navodi se u saopštenju.
IPLS æe u cilju usklaðivanja sistema oporezivanja dobitaka od igara na sreæu sa valjanim uporednim rješenjima, kao i adaptacije uslovima koji vladaju na tržištu igara na sreæu Crne Gore, predložiti konkretna rješenja koja æe voditi reformi.
U Institutu smatraju da reforma oporezivanja dobitaka od igara na sreæu mora sadržati ukidanje moguænosti klaðenja na stranim internet sajtovima.
“Taj zahtjev predstavlja preduslov postojanja bilo kakvog oblika poreza na dobitke, u suprotnom korisnici usluga crnogorskih prireðivaèa æe se okrenuti klaðenju putem stranih sajtova jer ostvareni dobici nijesu podvrgnuti porezu na dobitke. U implementaciji ovog rješenja treba voditi raèuna o obavezama iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i tu restriktivnu mjeru prema pružaocima uluga sa teritorije EU sprovesti u 'postupku konsultacija' na osnovu èlana 60”, precizirali su iz IPLS-a.
Reforma oporezivanja dobitaka od igara na sreæu mora sadržati, kako su dodali, i primjenu poreza na dobitke iskljuèivo na kladionièke i lutrijske igre na sreæu i tu vrstu poreza moguæe je primijeniti iskljuèivo kada je o njima rijeè, odnosno kod igara koje prati pisana potvrda o uplati i isplati.
“Dakle, zbog tehnièke nemoguænosti primjene novouvedenog poreza neophodno je izuzeti dobitke ostvarene putem elektronskih aparata kao i kod igara na sreæu uživo, što predstavlja i važeæe rješenje u poreskom sistemu Hrvatska i Srbije”, rekli su predstavnici IPLS-a.
Oni smatraju da reforma mora sadržati uvoðenje neoporezivog minimuma u cilju usklaðivanja poreza na dobitke sa valjanim uporednim rješenjima, kao i pojednostavljenja postupka ubiranja poreza u cilju smanjenja troškova plaæanja poreza prireðivaèa igara na sreæu. Neophodno je kod kladionièkih igara na sreæu uvoðenje odreðenog iznosa dobitka na koji se ne plaæa porez, naprimjer u Hrvatskoj i Srbiji su osloboðeni dobici do iznosa od približno 100 EUR.
“Prilikom utvrðivanja osnovice za oporezivanje kao trošak je neophodno priznati iznos uplate igraèa - sadašnje rješenje oporezivanja bruto dobitka, odnosno isplata bez umanjenja za uplatu igraèa, proizvodi paradoksalne situacije u kojima je nekada moguæe da igraè ni ne ostvari dobitak ali mora da plati porez. Stoga, osnovicu za oporezivanje mora da predstavlja neto dobitak, što je rješenje prisutno u Hrvatskoj i Srbiji”, precizirali su iz Instituta.
Takoðe je potrebno izjednaèavanje plaæanja poreza u sluèaju isplata u novci i isplate u stvarima ili uslugama. Sadašnje rješenje uvodi razlièit tretman plaæanja poreza - kada je isplata u novcu plaæanje realizuje prireðivaè u momentu isplate; kada je isplata u dobrima ili uslugama porez plaæa igraè podnošenjem godišnje poreske prijave.
“Ovakvo razlikovanje smatramo nepotrebnim i neefikasnim i u skladu sa rješenjima u koji postoje u Hrvatskoj i Srbiji, plaæanje u oba sluèaja treba da bude na isplatiocu dobitka prilikom isplate”, dodaje se u saopštenju.
Iz Instituta su naveli da je potrebna primjena odredaba zakona tek nakon objavljivanja u Službenom listu i donošenja podzakonskih akata – pored èinjenice da bi prireðivaèi morali imati na rasplaganju razuman rok u kojem bi napravili izmjene softvera kako bi ih uskladili sa novouvedenim zakonskim rješenjima, sporne zakonske odredbe ne mogu biti primjenjivane retroaktivno.
“Ovaj zakon se poèinje primjenjivati tek nakon što ga ratifikuje predsjednik i istekom osam dana od objavljivanja u Službenom listu i drugaèije rješenje bi bilo neustavno. Takoðe, u cilju osiguranja pravne sigurnosti prije poèinjanja njihove primjene neophodno je donošenje detaljnih podzakonskih akata”, zakljuèuje se u saopštenju.
(kraj) sam/bvm