Japanskom metodologijom do jačeg MSP sektora
- Japanskom metodologijom do jačeg MSP sektora
- Post By kristina
- 13:23, 9 februar, 2018

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Primjena japanske metodologije za unaprijeđenje rada i performansi kroz program mentoringa doprinijeće jačanju unturašnjih poslovnih procesa i izgradnji ljudskog kapitala crnogorskih preduzeća, saopštio je generalni direktor za transformaciju i investicije u Ministarstvu ekonomije, Radosav Babić.
On je, na sastanku sa predstavnicima Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA), sa kojom Ministarstvo realizuje aktivnosti u okviru druge faze projekta pod nazivom Uspostavljanje i promocija mentoring sistema za mala i srednja preduzeća na Zapadnom Balkanu, kazao da će na taj način firme postati dugoročno uspješne i konkurentne na domaćem i međunarodnom tržištu.
„Trenutno je u toku sprovođenje mentoring usluga za izabranih 17 crnogorskih preduzeća koja su zadovoljila uslove i kriterijume po osnovu javnog poziva koji je završen u decembru. Program mentoringa orijentisan je na uspostavljanje standardizovanog seta usluga za unaprijeđenje poslovanja malih i srednjih preduzeća u Crnoj Gori i predstavlja transfer znanja sertifikovanih mentora, po japanskoj metodologiji i uz podršku japanskih experata“, rekao je Babić.
On je podsjetio da je program mentorstva jedan od devet programa podsticaja razvoja biznisa, koje Ministarstvo pruža preduzetnicima u cilju unaprijeđenja i razvoja malog i srdnjeg biznisa u Crnoj Gori.
Lider JICA-a, Takasi Kimura, smatra da je kroz komunikaciju i rad sa crnogorskim preduzećima neophodno uspostaviti standardizovanu ponudu podrške institucija, kroz jačanje kapaciteta zaposlenih u biznis centrima i jedinicama lokalne samouprave.
On je naveo i da postoji problem nedostatka kvalifikovane radne snage, kao i da vlasnici preduzeća treba da kreiraju dugoročnu viziju održivog poslovanja kroz svakodnevno unaprijeđenje poslovnih procesa.
Kimura je rekao da je proaktivna kultura rada unutar firme jedna od glavnih snaga japanskih kompanija.
Prema trenutnoj statistici o životu jednog malog i srednjeg poduzeća u regionu, samo tri od 100 firmi preživi duže od deset godina. Sa druge strane japanske kompanije su poznate po dugovječnosti, pa tako u Japanu preko 50 hiljada firmi rade duže od 100 godina, što čini dva odsto ukupnog broja kompanija u toj zemlji.
Iz Ministarstva su saopštili da se proces mentoringa odvija po uspostavljenoj mentoring šemi, razvijenoj u saradnji sa JICA-om.
Metodologija određuje korake u procesu, u okviru koje mentor sprovodi mentoring u direktnom kontaktu i radu sa predstavnikom preduzeća određeni broj sati, uglavnom od 25 do 50 po korisniku, i to u prostorijama korisnika.
„Predstavnik preduzeća i mentor zajedno proučavaju aktuelno poslovanje, analiziraju trenutnu situaciju, dijagnostifikuju razloge trenutnih problema ili smetnji za dalji razvoj, sagledavaju potencijale za rast i na osnovu konstatovanog stanja pripremaju plan razvoja“, zaključuje se u saopštenju.
(kraj) nar/jlb