Lukšiæ: Bolje biti unutar EU nego van nje
- Lukšiæ: Bolje biti unutar EU nego van nje
- Post By urednik
- 17:31, 8 jun, 2011

Beè, (MINA-BUSINESS) – Finansijska kriza pokazala je da je za buduænost pojedinih zemalja bolje da budu unutar velikog sistema kakav je Evropska unija (EU) a ne van njega, saopštio je premijer Igor Lukšiæ.
Lukšiæ je, uèestvujuæi na sesiji Stres test za Evropu, koja se u Beèu održava u okviru Svjetskog ekonomskog foruma o Evropi i Aziji, kazao da je buduænost Crne Gore u EU.
»Mi sada radimo na implementaciji Akcionog plana da uvjerimo Evropsku komisiju (EK) da smo spremni za pregovore, ali jednom kada pregovori poènu, trebaæe nam još napora da objasnimo graðanima sve benefite, prednosti i mane evropskih integracija ali mislim da æe i tada veliki broj graðana podržavati te procese«, rekao je Lukšiæ, javlja novinar agencije Mina-business.
Uèesnici sesije su se saglasili da zajednièka evropska valuta ima buduænost i da njen opstanak nije u krizi. Oni su razgovarali i o finansijskoj krizi koja je uzdrmala Grèku, slomu amerièke banke Limen Braders /Lehman brothers/ kao i slabostima irskih banaka.
Crna Gora, kako je kazao Lukšiæ, mora da pokaže EK da je spremna za pristupne pregovore.
»Crnogorska Vlada kao prioritete postavlja fokusiranje na infrastrukturne reforme, finansijsku stabilnost i unaprijeðenje poslovnog ambijenta«,rekao je on.
Pažnja meðunarodnih organizacija, kako je ocijenio, više nije u cjelosti usmjerena na zapadni Balkan, veæ na druge probleme meðu kojima su finasnijski problemi Unije.
Lukšiæ se danas sastao i sa premijerom Gruzije Nikom /Nikoloz/ Gilaurijem koji je saopštio da ta azijska zemlja može dosta toga da kopira od Crne Gore u oblasti sprovoðenja reformi.
“Prièali smo o kooperaciji u energetskom sektoru i turizmu i ocijenili da postoji mnogo prostora za razmjenu izmeðu biznismena i privatnog sektora dvije zemlje”, rekao je Gilauri nako sastanka sa Lukšiæem.
Lukšiæ je naveo da su odnosi dvije zemlje dobri i da bi mogli da se unaprijede u energetskom, kao i sektoru turizma.
“Razgovarali smo o konkretnim oblicima saradnje, prije svega u oblasti energetike. Èini mi se da možemo razmijeniti iskustva i u nekim drugim oblastima koje su interesantne za obje zemlje”, zakljuèio je Lukšiæ.
Uèesnici foruma su jutros, na otvaranju tog dogaðaja, ocijenili da je centralna Azija važna za Evropu, posebno kada je rijeè o energetskim resursima.
Zakljuèeno je da centralna Azija i Evropa imaju puno zajednièkih interesa i sliènih izazova i da je zato važna meðusobna saradnja.
Dvodnevna konferencija u Beèu okupila je više od 500 predstavnika politike, privrede, akademija i civilnog društva iz preko 67 zemalja i više od 150 šefova najvažnijih globalnih kompanija.
Uèesnici foruma raspravljaæe o brojnim pitanjima, meðu kojima su globalna pitanja, ukljuèujuæi politièka previranja na severu Afrike, buduænost jedinstvene evropske valute I pitanje energetskih resursa nakon krize u Japanu.
Zbog održavanja dvodnevnog skupa austrijske vlasti prethodnih preduzele su mjere predostrožnosti u centru Beèa zbog najava protesta antiglobalista, ali danas na dan otvaranja foruma, nije bilo nereda.
Demonstracije antiglobalista u ponedjeljak su protekle mirno, uz uèešæe svega 500 demonstranata i skoro dvostruko više policajaca.
(kraj) jlb/boj