Lukšiæ: Jaèati finansijske sisteme
- Lukšiæ: Jaèati finansijske sisteme
- Post By kristina
- 13:27, 16 maj, 2009

London, (MINA-BUSINESS) – Buduæe djelovanje Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) moglo bi biti usmjerno na jaèanje finansijskih sistema zemalja jugoistoène Evrope, imajuæi u vidu važnost njegovog zdravog funkcionisanja za razvoj realnog sektora, saopštio je danas potpredsjednik Vlade Igor Lukšiæ.
„Imajuæi u vidu da je u pretkriznom periodu znaèajan upliv kapitala u zemlje jugoistoène Evrope dolazio od majki-banaka iz razvijenih zapadnih zemalja i bio zamajac ekonomskog buma koje su te zemlje ostvarivale, smatramo da bi podrška EBRD-a mogla biti usmjerena i na oèuvanje stabilnosti tih banaka“, rekao je Lukšiæ na sastanku Borda guvernera EBRD koji se održava u Londonu.
On smatra da bi sve zajednièke snage trebalo usmjeriti na oèuvanje likvidnosti finansijskih sistema.
Lukšiæ je podsjetio da posljednjih godina Vlada u ekonomskim politikama definisala uspostavljanje tržišne ekonomije u funkciji izbalansiranog održivog razvoja Crne Gore.
„Naše strateško opredjeljenje je kreiranje otvorene, konkurentne i liberalne ekonomije sa stimulativnim tržištem“, ponovio je Lukšiæ.
Lukšiæ je ocijenio da je Crna Gora uspješno prošla kroz prve dvije faze tranzicije i da je taj proces priveden kraju.
„Sada joj predstoji treæa faza, koja suštinski podrazumiijeva fino prilagoðavanje mehanizama institucija uspostavljenih u prethodnim fazama“, dodao je Lukšiæ.
On je najavio da Vlada planira i preduzima aktivnosti koje se odnose na restrukturiranje i modernizaciju preduzeæa u državnom vlasništvu, uspostavljanju savremenih upravljaèkih standarda na što upuæuju i obaveze na planu pridruživanja Evropskoj uniji (EU), razvoj adekvatnih politika konkurencije i unapreðenje infrastrukture.
„U ispunjavanju postavljenih ciljeva, od ogromonog znaèaja za Crnu Goru je finansijska podrška i pomoæ koju nam je prethodnih godina EBRD pružila u oblastima regulisanja tretmana otpadnih voda, komunalne infrastrukture, rehabilitacije puteva i željeznice i drugih važnih infrastrukturnih projekata, vrijednosti od oko 80 miliona EUR, koji su osnovi preduslov za ravoj jedne zemlje“, podsjetio je Lukšiæ.
Prema njegovim rijeèima, EBRD je zaslužna za ostvareni napredak i reforme u svim zemljama, što je, svakako, imalo pozitivne politièke i ekonomske implikacije i na razvoj Crne Gore.
„Ipak, posljednjih mjeseci okonèanje tranzicionog procesa je, moglo bi se reæi, u veæini zemalja prolongirano za postkrizni period. Potreba da se saèuva socijalni i ekonomski balans u cijelom svijetu je danas preæutno izglasani gotovo ekumenski prioritet“, saopštio je Lukšiæ.
On je naveo da su manje zemlje, kakva je Crna Gora, osjetile prednosti male i otvorene ekonomije, kao i dobrih ekonomskih politika iz pretkriznog perioda.
Lukšiæ je ocijenio da æe se negativne implikacije krize uticati da se anuliraju ili znaèajno unazade napori i ekonomska ostvarenja koja su zemlje ostvarile.
„Na udaru æe biti održavanje kontinuiteta stalnog rasta u unapreðenju ekonomskih sistema, a samim tim i realizacija makroekonomskih scenarija. Istovremeno, moguænost ispunjavanja odgovarajuæih kriterijuma uspostavljenih u cilju obezbjeðivanja uslova za ostavrenje makro ekonomske stabilnosti i adekvatnog funkcionisnja ekonomskog sistema biæe pod znakom pitanja“, smatra Lukšiæ.
On je dodao da se oèekuje nastavak aktivne uloge EBRD-a, naroèito kada je u pitanju podrška u dokapitalizaciji komercijalnih banaka, odnosno obezbjeðivanje dugoroènih kreditnih linija bankarskom sektoru.
„Za Crnu Goru je to pitanje od velikog znaèaja, imajuæi u vidu da je poèetak krize uslovio krizu bankarskog sektora, kada je jedan dio depozita graðana i privreda povuèen iz banaka“, ponovio je Lukšiæ.
(kraj) nus