Lukšiæ: Smanjenje se mora odnositi i na Vojsku
- Lukšiæ: Smanjenje se mora odnositi i na Vojsku
- Post By kristina
- 08:10, 23 januar, 2005

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Planirano smanjenje broja zaposlenih državnih službenika u Crnoj Gori mora se odnositi i na Vojsku na crnogorskoj teritoriji, jer se sada finansira iz Budžeta, saopštio je ministar finansija Igor Lukšiæ.
On je rekao da je taj je proces otpoèeo u skladu sa odlukama Vrhovnog savjeta odbrane Srbije i crne Gore.
"Bez obzira na stav Meðunarodnog monetarnog fonda (MMF) znamo da moramo smanjiti broj zaposlenih za 4,2 hiljade, jer ne možemo izdržavati preglomazan državni aparat", kazao je Lukšiæ Vijestima.
Prema Memorandumu o ekonomskim i finansijskim politikama, koji je crnogorska Vlada potpisala sa MMF-om, država u svakom kvartalu ove godine treba da otpusti oko 800 radnika.
Prema rijeèima Lukšiæa, veæ je smanjen broj zaposlenih u ministarstvima unutrašnjih poslova i prosvjete.
Na pitanje da li je napravljen plan i dinamika rješavanja tehnoloških viškova prema resorima i gdje æe najviše biti smanjen broj èinovnika, on je odgovorio da se mjere racionalizacije moraju sprovesti i da bi "bilo moguæe poveæavanje plata zaposlenima u javnom sektoru".
"Racionalizacija je poèela 2002. i mora biti nastavljena i ove godine. Treba da stvorimo uslove za nastavak obaranja poreskog optereæenja, snižavanja uèešæa javne potrošnje u bruto društvenom proizvodu (BDP) i održiv ekonomski razvoj", ocijenio je Lukšiæ.
On je kazao da æe iznos novca potrebnog za racionalizaciju zaposlenih u državnoj upravi zavisiti od programa koji predloži Ministarstvo rada i socijalnog staranja.
"Sada ne možemo govoriti o apsloutnim iznosima. U dokumentu Smjernice ekonomske politike i budžetske potrošnje za narednu godinu, bruto zarade i ostala lièna primanja su planirani na istom nivou kao ove godine, od 171 milion EUR. Vlada u tom dokumentu ne podržava umanjenje fonda za plate zbog smanjenja broja zaposlenih u državnoj upravi jer treba ostaviti prostor za korekciju plata na gore, ukoliko se dovoljno uštedi", rekao je Lukšiæ.
U Ministarstvu finansija ove godine oèekuju stabilnu javnu potrošnja, a to znaèi dalju kontrolu deficita radi njegove skorašnje eliminacije.
"To je najbolji put da Budžet i javna potrošnja sa sve manjim uèešæem u BDP budu razvojni instrumenti. Poreska optereæenja mogu se smanjivati ukoliko se prethodno smanji nivo javne potrošnje", objasnio je Lukšiæ.
Ukoliko se, kako je dodao, smanjuju poreske stope bez prethodno smanjene javne potrošnje, posljedice mogu biti prilièno bolne.
"U tom sluèaju su rezovi u javnoj potrošnji izenadni, neplanirani i mogu imati negativne socijalne i ekonomske posljedice. Smanjenje poreskog optereæenja je dugoroèna strategija Vlade. Problem se javlja u dijelu diskrecionih prava, buduæi da je najveæi dio potrošnje opredijeljen sistemskim zakonima", smatra Lukšiæ.
Prema Memorandumu, Vlada se obavezala da neæe davati subvencije, niti garantovati cijene privatizovanim kompanijama.
Lukšiæ tvrdi da se to odnosi i na cijenu struje koju æe plaæati buduci kupac Kombinata aluminijuma Podgorica (KAP).
"Tu su stvari, èini mi se, jasne. Cjenovni odnosi izmeðu Elektroprivrede i KAP-a je stvar te dvije kompanije. Budžetom se ne planiraju subvencije za razliku u cijeni", kazao je Lukšiæ.
(kraj) bvm