Mala i srednja preduzeæa softvere koriste uglavnom nelegalno
- Mala i srednja preduzeæa softvere koriste uglavnom nelegalno
- Post By urednik
- 14:12, 31 mart, 2013

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – U Crnoj Gori oko 70 odsto malih i srednjih preduzeæa nelegalno koristi softvere, a, prema podacima Ministarstva za informaciono društvo i telekomunikacije, softverska piraterija manje je zastupljena kod velikih kompanija.
Predstavnici Ministarstva su agenciji Mina-business kazali da je suzbijanje softverske piraterije, kao vid zaštite intelektualne svojine, jedan od bitnih zadataka na putu prema EU, tim prije što takvi faktori utièu na kreiranje zdrave investicione klime i konkurentnosti na domaæem tržištu.
Na tom polju, kako su naveli, država saraðuje sa Biznis softver alijansom, odnosno udruženjem komercijalnih proizvoðaèa softvera, ali i Amerièkom privrednom komorom i drugim subjektima koji su zainteresovani za zaštitu intelektualne svojine u Crnoj Gori.
U tom smislu je, kako su naveli, njihova imperativna obaveza korišæenja i promovisanja licencnog softvera.
“To svakako ima svoju cijenu i kao društvo u prvi plan, u doba digitalne ekonomije, moramo staviti zaštitu intelektualne svojine”, poruèili su iz Ministarstva.
Oni su objasnili da Vlada, na osnovu Ugovora o strateškom partnerstvu sa kompanijom Majkrosoft /Microsoft/, koji je zakljuèen nakon sprovedene tenderske procedure, za sve državne i organe uprave godišnje izdvaja oko 1,2 miliona EUR za Majkrosoft licence.
“Trenutno stanje u Crnoj Gori po pitanju Open sors /source/ rješenja je karakteristièno, jer su OSS rješenja manje zastupljena na tržištu informacionih tehnologija u odnosu na komercijalne softvere”, rekli su predstavnici Ministarstva.
U tom smislu Ministarstvo je, kako su kazali, prepoznalo aktivnosti koje treba preduzeti kako bi se slika o korišæenju Open sors tehnologije u Crnoj Gori popravila.
Oni su podsjetili da je Vlada, na predlog Ministarstva za informaciono društvo donijela Strategiju korišæenja Open sors tehnologije u Crnoj Gori.
“Shodno tome nephodno je da se ukljuèe i druge institucije sistema i privatne kompanije, kako bi se što efikasnije realizovali ciljevi korišæenja OSS, koji su zasnovani na podršci i nadogradnji postojeæih i razvoju novih rješenja, a koji su definisani donešenom Strategijom”, naveli su iz Ministarstva.
Vlada, kako su rekli, koristi odreðene kolièine slobodnog softvera u dijelu serverskih platformi, kao što je Linuks /Linux/, a takoðe i u pojedinim softverskim rješenjima, kao što su PhP, Open ofis /Office/ i Mozilla fajerfoks /Firefox/.
Govoreæi o korišæenju i upotrebi Open sors tehnologija u državama iz regiona, iz Ministarstva su kazali da je situacija slièna kao i u Crnoj Gori.
“U saznanju smo da uglavnom sve vlade u državama iz regiona posjeduju licencne ugovore sa Majkrosoftom”, rekli su iz Ministarstva.
Oni su objasnili da korišæenje slobodnog softvera zavisi od niza elemenata kao što su moguænosti održavanja, unaprijeðenja postojeæih rješenja, softverskih kompanija koje posjeduju dovoljne kolièine znanja da održavaju takva rješenja i unaprijeðenja znanja korisnika takvih proizvoda.
“Sve to znaèi da je neophodno vrijeme koje je potrebno za edukaciju za nesmetano korišæenje”, zakljuèili su iz Ministarstva.
(kraj) sam/bvm