Manje akciza zbog pada potrošnje goriva i DKP-a
- Manje akciza zbog pada potrošnje goriva i DKP-a
- Post By kristina
- 18:34, 2 jun, 2004

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Pad potrošnje naftnih derivata u Crnoj Gori i dugovanja Duvanskog kombinata Podgorica (DKP) razlozi su slabije naplate akciza od planirane, saopštio je danas direktor Direkacije javnih prihoda (DJP) Predrag Markoviæ.
«Pad potrošnje goriva, u koji ste se mogli uvjeriti iz izvještaja Jugopetrola, daje za pravo da je akciza naplaæena u potpunosti, ali da je potrošnja akciznih proizvoda bila manja», rekao je Markoviæ novinarima u DJP, nakon posjete ministra finansija Igora Lukšiæa toj instituciji.
Kod ostalih akciznih proizvoda, kako je objasnio, manja je naplata jer DKP ima velika dugovanja koja je reprogramirao, i plaæaæe ih naredne dvije godine.
»Nijesam skeptik i oèekujem bolji priliv akcize narednih mjeseci zbog turistièke sezone«, kazao je Markoviæ.
U prvih pet mjeseci ove godine naplaæeno je 18 miliona EUR akciza na uvezene proizvode ili preko šest miliona manje od plana. Akciza na domaæu proizvodnju je, nasuprot tome, plaæeno 4,1 miliona EUR ili skoro dvostruko više od planiranog.
Lukšiæ je, povodom stupanja na snagu Sporazuma o sukcesiji bivže SFRJ, saopštio da æe taj posao uskoro biti završen.
»Time se dijelom bavi i Komisija za podjelu imovine bivše SRJ, koja je pri kraju podjele finansijske aktive i pasive. Oèekujemo uskoro finalizaciju tog postupka«, rekao je Lukšiæ.
On je dodao da i spoljni dug tek treba »u cent« usaglasiti.
»Imamo preliminarnu procjenu za koju vjerujemo da je taèna, ali se ne može bez saglasnosti druge strane. Sve u svemu, na dobrom smo putu da podijelimo imovinu, osim dijela koji je u inostranstvu i prema Ustavnoj povelji je zajednièka«, kazao je Lukšiæ.
Nakon što državna zajednica Srbija i Crna Gora prestane da funkcioniše, najavio je on, i imovina u inostranstvu biæe podijeljena prema istom modelu, u skladu sa Sporazumom o sukcesiji i na bazi indikatora Meðunarodnog monetarnog fonda.
Prema njegovim rijeèima, tek treba da budu usaglašene naknade za konfiskovanu imovinu preduzeæa iz Srbije i Crne Gore u Hrvatskoj i obrnuto, kao i obaveze za staru deviznu štednju.
»Ima još tema za rješavanje ali je bitno da je taj proces otkoèen, jer je Hrvatska nakon dugo èekanja ratifikovala Sporazum«, ocijenio je Lukšiæ.
Nakon pitanja kako æe Srbija i Crna Gora podijeliti zlato koje æe naslijediti od bivše SFRJ, Lukšiæ je novinare uputio na Centralnu banku, koja ima podatke.
(kraj) dmc/del