Medojeviæ: Sami æe tražiti odlaganje i izuzetke
- Medojeviæ: Sami æe tražiti odlaganje i izuzetke
- Post By kristina
- 16:12, 10 jun, 2003

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Vlast u državnoj zajednici Srbija i Crna Gora æe tražiti odlaganje prijema u Evropsku uniju i izuzetke od usaglašenih carinskih stopa nakon potpisivanja ugovora o stabilizaciji i asocijaciji, ocijenio je danas izvršni direktor Gurpe za promjene Nebojša Medojeviæ.
On je kazao da harmonizacija državne zajednice sa EU tek treba da poène, kao i da podrazumijeva èitav spektar poslova, prije svega usvajanje evropskih standarda u funkcionisanju ekonomije i institucija.
“Evropska komisija pravi studiju izvodljivosti i procjenjuje gdje smo sada i koliko æe nam trebati vremena za prijem. Kada nosioci vlasti u Beogradu i Podgorici vide koji su to uslovi i standardi, šta sve treba da se mijenja, sasvim sam siguran da æe tražiti odlaganje”, rekao je Medojeviæ agenciji Mina-business.
On smatra da su aktuelne izjave o traženju preèica do EU plod politièkog populizma i euforije, koja nije utemeljena na realnim procjenama.
“Kada budu suoèeni sa obavezama i preciznim planom njihovog ispunjavanja, krenuæe da traže izuzetke. Siguran sam da æe Srbija tražiti izuzetke za poljoprivredne carinske stope, vjerovatno tekstilnu, kožarsku i industriju obuæe, možda i energetiku, jer neæe biti spremna da prihvati konkurenciju i otvaranje tržišta, kao što zahtijeva EU”, kazao je Medojeviæ.
Prema njegovim rijeèima, vrlo brzo æemo svi biti svjesni da smo daleko od standarda EU, kao i da za usklaðivanje treba mijenjati zakone i ponašanje.
Nakon usvajanja Akcionog plana, kako je rekao, treba iæi dalje i usaglašavanjem poreskih politika izbjeæi fiskalno prelivanje.
Medojeviæ tvrdi da treba što prije usaglasiti akcize na cigarete, alkohol, kafu i igre na sreæu, jer su “interesantne za šverc” i najviše utièu na punjenje crnogorskog i srpskog budžeta.
Izjednaèavanjem poreskog optereæenja, dodao je on, bio bi eliminisan ekonomski motiv za šverc izmeðu Srbije i Crne Gore.
“Što prije treba eliminisati barijere nesmetanom prometu ljudi i roba, kapitala i usluga”, kazao je Medojeviæ.
On tvrdi da od harmonizacije treba oèekivati pozitivne efekte, a ne poveæanje cijena.
“Do rasta cijena možda može doæi zbog neadekvatne primjene Zakona o porezu na dodatu vrijednost. Posljedica harmonizacije sasvim sigurno neæe biti nikakav rast cijena u Crnoj Gori, veæ poveæanje prihoda budžeta i otvaranje istorijski i strateški važnog procesa stabilizacije i asocijacije sa EU”, zakljuèio je Medojeviæ.
(kraj) anf