Mjere fiskalne politike sprovoditi u povoljnim uslovima
- Mjere fiskalne politike sprovoditi u povoljnim uslovima
- Post By kristina
- 15:24, 27 mart, 2018

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Normalizacija monetarne politike, imajući u vidu visok nivo javnog duga u Crnoj Gori, mogla bi da ima potencijalno negativne efekte na njegovo finansiranje, ocijenio je guverner Centralne banke (CBCG), Radoje Žugić.
On je na godišnjem susretu guvernera regiona koji je počeo u ponedjeljak u hrvatskom gradu Rovinj, kazao da u uslovima eurizacije ne postoje raspoloživi instrumenti kojima bi centralna banka mogla uticati na ublažavanje takvih politika, pa je stoga izuzetno važno da se mjere konsolidacije fiskalne politike sprovode sada dok su relativno povoljni uslovi na finansijskim tržištima.
“Smatram da će efekti normalizacije monetarne politike na bankarski sektor u Crnoj Gori biti sa mnogo manjim uticajem, jer su banke dobro kapitalizovane, izuzetno likvidne i sa značajno smanjenim ranjivostima u odnosu na period od prije nekoliko godina”, naveo je Žugić.
On je, kako je saopšteno iz CBCG, rekao da ukoliko se pogleda situaciju u eurozoni evidentno je da postoji dosta argumenata koji govore o tome da normalizaciju treba još malo prolongirati, odnosno da ona u početnim fazama treba da bude vrlo blaga.
“Naime, očekivana stopa inflacije je i dalje ispod ciljnog nivoa, odnosno ispod dva odsto, ali blizu dva odsto, i ne postoje najave da ona u narednih par godina može dostići ciljni nivo”, dodao je Žugić.
On smatra da normalizaciju, da ne bi dovela do potresa na finansijskom tržištu, treba bazirati na tome da je potrebna javna komunikacija, odnosno najava Evropske centralne banke (ECB) o svim planiranim mjerama, određeni vremenski period prije njihove primjene, kao što je to uradila američka centralna banka, Federalne rezerve (Fed), da bi finansijska tržišta imala dovoljno vremena da se pripreme.
“Smanjivanje bilansa ECB treba da bude postupno i u dužem vremenskom periodu, da se ne bi ugrozila finansijska tržišta. Povećanje referentne kamatne stope treba da bude, takođe, postupno i ona u višegodišnjem periodu treba da se zadrži na nižem nivou u odnosu na pretkrizni nivo”, objasnio je Žugić.
On je rekao da je Crna Gora u dvostrukom smislu bila šampion po nivou loših kredita (NPL) koji je dostigao preko 25 odsto u trećem kvartalu 2011. godine, ali i po brzini kojom se smanjio.
“Naime, prema posljednjim raspoloživim podacima nivo NPL-a u Crnoj Gori je pao na 7,18 odsto i približio se pretkriznom nivou”, kazao je Žugić.
On je ocijenio da nijesu zadovoljni tim nivoom i da će nastaviti sa mjerama u cilju ublažavanja tog problema, jer i postojeći nivo utiče na bilanse banaka, kao i na investicionu i kreditnu aktivnost.
“CBCG je po ovom pitanju preduzela više stvari. Prvo, zahtjevali smo od banaka da pripreme trogodišnje strategije rešavanja NPL-a, koje kontrolišemo. Zatim zabranili smo bez saglasnosti CBCG kupovinu loših potraživanja od banaka”, podsjetio je Žugić.
On je dodao da su donijeli poseban Zakon o dobrovoljnom finansijskom restrukturiranju, u saradnji sa Svjetskom bankom (SB), koji je poznat kao Podgorički model.
“Moram priznati da uspješnog rješavanja loših kredita nema ukoliko ne dođe do oživljavanja ekonomske aktivnosti i poboljšanja prihodnih mogućnosti privrede. U Crnoj Gori se upravo to i desilo, jer je ekonomija živnula, a procijenjeni rast u prošloj godini je bio preko četiri odsto, a u ovoj godini se očekuje oko tri odsto”, kazao je Žugić.
Glavne teme ovogodišnjeg skupa odnose se na monetarnu politiku i bankarstvo. Godišnji susret guvernera centralnih banaka regiona, koji okuplja guvernere, predstavnike banaka i finansijskog sektora, ima za cilj unaprijeđenje saradnje, razmjenu iskustava i razmatranje aktuelnih izazova u vezi sa ključnim oblastima finansijske stabilnosti.
(kraj) sam/jlb