Najbolja ponuda Energoprojekt-Hidroinženjeringa
- Najbolja ponuda Energoprojekt-Hidroinženjeringa
- Post By kristina
- 13:55, 2 oktobar, 2007

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Beogradski Energoprojekt-Hidroinženjering dostavio je najpovoljniju ponudu na tender za izradu idejnog rješenja za gradnju hidroenergetskog izvora na Bileækom jezeru, odnosno valorizaciju tih voda, saopšteno je danas iz Ministarstva za ekonomski razvoj.
Energoprojekt-Hidroinženjering za izradu idejenog rješenja za valorizaciju voda Bileækog jezera traži 82,5 hiljada EUR.
To preduzeæe je èlan poslovnog sistema Energoprojekt, a specijalizovano je za izvoðenje istražnih radova, projektovanje, konsalting i inženjering hidroenergetskih, vodoprivrednih i infrastrukturnih objekata i sistema.
Neto dobit Energoprojekt-Hidroinženjeringa prošle godine je iznosila oko 246,3 hiljade EUR, a prihodi skoro 7,5 miliona.
Osim Energoprojekt-Hidroinženjeringa, ponude na tender su dostavili i konzorcijum koji èine nikšiæka kompanija Tei-mont i Institut »Jaroslav Èerni« iz Beograda, zatim beogradski IK konsalting i projektovanje, Poiri enerdži /Pöyry Energy/ iz Beèa i podgorièki Graðevinski fakultet.
Najniža ponuðena cijena za izradu idejnog rješenja iznosi 60 hiljada EUR, a najviša 89,9 hiljada.
Tender za izradu idejnog rješenja valorizacije 40 odsto voda Bileækog jezera raspisan je poèetkom jula.
Predstavnici Vlade smatraju da bi izgradnjom hidroelektrane na Bileækom jezeru bio znaèajno ublažen deficit elektriène energije u Crnoj Gori, s obzirom da se oko 40 odsto ukupnog potencijala tog jezera nalazi na crnogorskoj teritoriji.
Crna Gora ima pravo na potencijal Bileækog jezera, jer se njegovih 20 do 25 odsto nalazi na teritoriji Crne Gore.
Prema dokumentaciji crnogorske Elektroprivrede postoji više naèina da se voda Bileækog jezera koristi za potrebe Crne Gore, meðu kojima je i izgradnja hidroelektrane (HE) Boka.
U Vladi kao najvjerovatniji model za gradnju HE Boka navode privatno-javno partnerstvo.
Za izgradnju te HE postoji više varijanti, od kojih prva podrazumijeva da se voda iz Bileækog jezera prevede u Grahovsko i koristi njen pad. Druga je da se prokopa tunel od Risna do Bileækog jezera, a za proizvodnju struje koristi pad, dok treæa predviða da se dio njegove vode prevede u Slano jezero kako bi ga koristila HE Peruæica.
Bileæko jezero pripada slivu rijeke Trebišnjice, a u bivšoj SFRJ postajali su planovi da se na tom prostoru izgradi sedam elektrana sa pet akumulacija.
Trenutno na tom prostoru postoje èetiri elektrane, od kojih dvije – Trebinje 1 i Trebinje 2 pripadaju Republici Srpskoj, dok hidrocentrale Dubrovnik i Èapljina koristi hrvatska i bosanska elektroprivreda.
Godišnja proizvodnja te èetiri elektrane iznosi 2,7 gigavat sati elektriène energije, što iznosi preko 90 odsto proizvodnje struje u Crnoj Gori.
Elektroprivreda Republike Srpske ranije se kategorièki protivila pravu Crne Gore na dio elektriène energije koji se proizvodi u elektranama Bileækog jezera.
(kraj) bvm/kmh