Ne zna se koliko privreda gubi zbog pada dolara
- Ne zna se koliko privreda gubi zbog pada dolara
- Post By kristina
- 14:34, 21 septembar, 2007

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crnogorska privreda trpi posljedice od trenutno rekordno niske vrijednosti amerièkog dolara u odnosu na euro, ali nema pouzdanih procjena njihovog efekta.
Euro je u èetvrtak dostigao najvišu vrijednost u odnosu na amerièku valutu od uvoðenja, 1999. godine, i mijenjan je za 1,4 USD, prijeteæi da izazove veliku uzbunu u veæini država koje ga koriste.
Bivši predsjednik borda direktora Kombinata aluminijuma Podgorica, kompanije èije poslovanje u velikoj mjeri zavisi od vrijednosti dolara za koje prodaje robu, Mihailo Banjeviæ smatra da je gubitak te firme zbog jaèanja eura visok, ali nije mogao precizno ocijeniti njegov iznos.
“U ovoj godini je, pretpostavljam, nekih izmeðu sedam i devet odsto izgubio vrijednosti zbog pada dolara u odnosu na euro”, rekao je on Radiju Slobodna Evropa. “S druge strane, trebalo bi da postoje odreðena poboljšanja vezano za odnos dolara i eura zbog cijene nafte i naftnih derivata koje se uvoze, jer je i ona na tržištu u dolarima, ali nama se prodaje u eurima”.
Sve skuplji euro poskupljuje i izvoz, naroèito u Sjedinjene Amerièke Države. Analitièari smatraju da je intezivnija faza pada dolara tek poèela.
Predavaè na podgorièkom Ekonomskom fakultetu i bivši ministar ekonomije, Predrag Boškoviæ, smatra da crnogorska ekonomija ne trpi naroèito štetu zbog pada vrijednosti dolara.
«Crnogorska ekonomija mnogo je više naslonjena na euro nego na dolar. Èitava štednja, sve praktièno poèiva na euru, a mnogo manje na dolaru, za razliku od ranijeg perioda kada je on igrao mnogo znaèajniju ulogu, zajedno sa njemaèkom markom”, kazao je Boškoviæ.
On je dodao da ima subjekata koji gube i dobijaju zavisno od robe kojom trguju ili je proizvode i èinjenice da li se njima na berzama trguje u dolarima ili eurima.
“Nesporno je da to svakako može iziskivati za pojedine privredne subjekte i oprez, ali svakako i šansu za neku, veæu ili manju, zaradu. U svakom sluèaju mislim da ukupna crnogorska ekonomija ne trpi neke velike štete, èak naprotiv, kada je ovakva situcija oko dolara», rekao je Boškoviæ.
(kraj) anf