
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Za revitalizaciju preduzeæa iz sektora tekstilne, kožarsko-preraðivaèke, gumarske i hemijske industrije neophodne su dugoroène mjere, jer mali broj njih ima perspektivu i dogovorene poslove, ocijenjeno je na sjednici Odbora udruženja Privredne komore (PKCG) koje ih okuplja.
Mali broj tih preduzeæa ima zakljuèene poslove i perspektivu, dok brojna ne rade ili posluju sa veoma niskim procentom korišæenja kapaciteta, saopštili su iz Odbora udruženja tekstila, kože, gume, obuæe hemijske i farmaceutske industrije PKCG.
U Informaciji o privrednim kretanjima tokom prvih devet mjeseci, koja je razmatrana na sjednici Odbora, navedeno je da poslovanje preduzeæa iz sektora tekstilne, kožarsko-preraðivaèke, gumarske i hemijske industrije karakteriše visoka uvozna zavisnost, višak zaposlenih i veoma niske zarade.
Izvoz u prvih devet mjeseci iznosio je 14,6 miliona EUR, što je 14 odsto više nego u istom periodu prethodne godine, dok je uvoz pao dva odsto na 203,2 miliona EUR.
»Stepen korišæenja kapaciteta je veoma nizak, od 20 do 30 odsto, nedostaju obrtna sredstva, a preduzeæa su visoko zadužena, sa stalnim blokadama žiro-raèuna. Cijene gotovih proizvoda zaostaju za cijenama sirovina, repromaterijala, pomoænog materijala, energenata, transporta i komunalija«, navodi se u Informaciji.
Realizaciju gotovih proizvoda, kako je objašnjeno, otežava i oštra konkurencija, uz visoko prisustvo sive ekonomije.
Proizvodnja osnovnih farmaceutskih proizvoda i preparata porasla u prvih devet mjeseci 49,6 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Proizvodnja hemikalija i hemijskih proizvoda oslabila je 7,6 odsto, odjeæe 14,2 odsto, a proizvoda od gume i plastike 11,5 odsto.
Na sjednici je predstavljena i podrška Investiciono razvojnog fonda (IRF) preduzetnicima, poljoprivrednicima i malim i srednjim preduzeæima kroz kredite iz aranžmana sa Evropskom investicionom bankom (EIB), a razmatran je i znaèaj struènog osposobljavanja.
Predstavnici IRF-a saopštili su da je 50 miliona EUR vrijedan kreditni aranžman sa EIB-om, uz kamate od 4,5 do 6,5 odsto, odobren na period od osam godina, uz dvogodišnji godine grejs perioda sa pasivnom kamatnom stopom.
»Taj novac æe biti plasirana kroz razlièite kreditne linije namijenjene preduzetnicima, poljoprivrednicima i malim i srednjim preduzeæima, kojima æe biti omoguæeno da pod povoljnim uslovima dobiju kredite u maksimalnom iznosu do milion EUR, sa grejs periodom do dvije godine i kamatom od èetiri do 6,5 odsto na godišnjem nivou, u zavisnosti od namjene kredita i djelatnosti korisnika«, objasnili su iz IRF-a.
To bi trebalo da doprinese promjeni strukture crnogorske ekonomije i prevazilaženju problema u poslovanju, nastalih zbog ekonomske krize. Najavljene su i posebne olakšice u vidu smanjenja kamate za preduzeæa koja zaposle više od pet osoba, kao i za one koji svoje djelatnosti obavljaju na sjeveru Crne Gore ili u manje razvijenim opštinama.
Iz Centra za struèno obrazovanje su èlanove Odbora informisali o kontinuiranoj, programskoj i sistematskoj aktivnosti za sticanje znanja, vještina i kompetencija za samostalno obavljanje poslova. Centar, kako su naveli, razvija obrazovne programe za redovno školovanje u struènim školama i programe obrazovanja koji su namijenjeni odraslim.
Oni su saopštili i da su u periodu od 2003. do prošle godine reformisani svi obrazovni programi u struènom obrazovanju i uraðen veliki broj programa za osposobljavanje odraslih.
Na sjednici je ocijenjeno da je interesovanje mladih za šnajderski zanat slabo, ali i da je neophodno da se država odredi o buduænosti tekstilne industrije, uz konstataciju da je teško oèekivati da ona dobije status strateške grane.
Odbor je usvojio i Program rada za narednu godinu, koji æe u zavisnosti od aktivnosti na ostvarivanju utvrðene ekonomske politike i interesa preduzeæa, po potrebi biti dopunjavan.
(kraj) nar