Neophodno jaèanje konkurentnosti
- Neophodno jaèanje konkurentnosti
- Post By kristina
- 13:33, 11 jun, 2010

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Jaèanje konkurentnosti i poveæanje produktivnosti najvažniji su pravci razvoja crnogorske ekonomije, koja zbog velièine bitnije ne utièe na globalne tržišne promjene, ali bi ukupne potencijale mogla usmjeriti na sektor usluga, ocijenjeno je danas u Privrednoj komori Crne Gore (PKCG).
Èlanovi Odbora udruženja tekstila, kože, gume, obuæe, hemijske i farmaceutske industrije PKCG, smatraju da su uzroci niske konkurentske sposobnosti privrede u nepovoljnoj strukturi proizvodnje, gubitku tržišta usljed raspada bivše države, neodgovarajuæih kapaciteta, izostanka investicija u nove tehnologije i znanje i nedovoljnog i nekvalitetnog izvoza.
“Problem konkurentnosti nastaje tamo gdje rast troškova nije amortizovan poveæanom produktivnošæu«, poruèili su èlanovi Odbora.
Oni su podsjetili i da necjenovni faktori konkurentnosti, odnosno kvalitet, dizajn, rokovi isporuke, atesti i meðunarodne oznake kvaliteta, imaju sve veæi uticaj na plasman proizvoda na tržištu i poveæanje izvoza.
Iz Odbora su saopštili da se uloga i znaèaj malih i srednjih preduzeæa u meðunarodnoj razmjeni stalno poveæava, a da na svjetskom tržištu opstaju samo preduzeæa koja su uvidjela znaèaj aktivnog i fleksibilnog reagovanja.
»Najveæa odgovornost je na menadžmentu, da na bazi temeljne analize kritiènih faktora poslovanja definiše poslovnu strategiju. Biti konkurentan na tržištu znaèi izaæi maksimalno u susret potrošaèu po pitanju kvaliteta proizvoda i usluge, i to brže od ostalih konkurenata«, poruèili su èlanovi Odbora.
Oni su dodali da borba za osvajanje tržišnog prostora postaje agresivnija i dinamiènija, kao i da u njoj opstaju samo preduzeæa koja su u poslovni ambijent ugradila visok nivo fleksibilnosti i inovativnosti.
»Nova marketing orjentacija preduzeæa znaèi pomjeranje fokusa sa proizvodnje na potrošaèa, ali i sve druge aktere na tržištu, posebno na konkurenciju«, objasnili su u PKCG.
Èlanovi Odbora razgovarali su danas i o Nacionalnoj klasifikaciji zanimanja, kao i Preporukama za reformu inspekcijskog sistema.
Nacionalna klasifikacija zanimanja predstavlja višenamjensko, meðunarodno usklaðeno sredstvo, koje se koristi u službi zapošljavanja, sistemu obrazovanja, profesionalnoj orijentaciji i državnoj statistici.
Iz PKCG su podsjetili da se mišljenja i sugestija na Nacrt Nacionalne klasifikacije zanimanja mogu dostavljati do 30. juna.
Èlanovima Odbora predstavljene su i Preporuke za reformu inspekcijskog sistema, koje se odnose na naèela, principe i uslove rada, njegovo poboljšanje, transparentnost i organizaciju, zakonodavni okvir, inspekcijske službenike i razvoj informacionog sistema.
(kraj) nar/bvm