Nepostojanje centara za pružanje pomoæi najveæi problem
- Nepostojanje centara za pružanje pomoæi najveæi problem
- Post By urednik
- 20:47, 26 maj, 2006

Nikšiæ, (MINA) – Najveæi problem u Crnoj Gori, kada su u pitanju bolesti zavisnosti je nepostojanje centara za ukazivanje pomoæi pacijentima, jer u cijeloj republici ima samo devet kreveta u Kotoru, a lista èekanja je ozbiljna, upozorio je veèeras doktor Danilo Jokiæ.
«Desetog kreveta nema, lista èekanja je duga, a bojim se da postaje sve duža», kazao je Jokiæ na Tribini posveæenoj narkomaniji u sali nikšiæke opštine.
On ne može da vjeruje da u Nikšiæu ne postoji eduko-centar ili tim koji bi bio na usluzi roditeljima i onima kojima je pomoæ potrebna, kada su u pitanju problemi sa bolestima zavisnosti.
«Nadam se da æe uskoro graðani u Nikšiæu imati kome da se bez ustezanja i sramote obrate za pomoæ, terapijsku ili neku drugu, kada imaju problem po ovom pitanju», kazao je Jokiæ.
On je izrazio žaljenje zbog prisustva veoma malog broja roditelja na tribini i ukazao na previde koje imaju, kada se radi o prepoznavanju simptoma bolesti zavisnosti.
«Roditelji èesto ne žele i neæe da znaju šta su sve u moguænosti da uèine njihova djeca ukoliko se naðu u svijetu droga», rekao je Jokiæ.
Prema njegovim rijeèima, najèešæe korišæena droga, heroin je u 92 odsto sluèajeva u Crnoj Gori miješana supstanca, koja ima u vrlo kratkom roku višestruko negativne efekte na centralni nervni sistem.
«Gram heroina na nikšiækom tržištu košta izmeðu 20 i 40 EUR, a neko ko duže koristi tu supstancu da bi zadovoljio svoje potrebe uzima dnevno po èetiti grama, a za to mu je potrebno i do skoro 200 EUR», naveo je Jokiæ.
On je ukazao da je to razlog zbog koga korisnici narkotika èesto prelaze u kriminogenu zonu.
«Od 100 odsto pacijenata 60 odsto uèestvuje u rasturanju droge, jer je u nedostatku novca to jedini naèin da obezbijede novac za narkotike», istakao je Jokiæ.
On je upozorio roditelje na «popularne» termine koji se koriste kada je u pitanju dobavljanje i upotreba droga.
«Èesto roditelji ne prepoznaju taj ulièni sleng, nazive dopadljive mlaðoj populaciji, pa èesto ne znaju o èemu je rijeè kada njihovo dijete za malu vreæicu praha kaže «polutka» i slièno», naveo je Jokiæ.
«Stoga pažljivo treba pratiti dijete, roðaka, druga, osjetiti promjene u ponašanju i izgledu, odmah ukazati na njih, jer brzo može postati opasno, a lijeèenje bolesti zavisnosti je dugotrajno, mukotrpno, skupo i neizvjesno», zakljuèio je Jokiæ.
Veèerašnju tribinu o narkomaniji organizovalo je Udruženje zdravstvenih radnika nikšiækog doma zdravlja, Opština, Turistièka organizacija i nekoliko osnovnih škola.
(kraj) mil/nem