Neprihvatljiv kratkoroèni i dugoroèni predlog CBCG
- Neprihvatljiv kratkoroèni i dugoroèni predlog CBCG
- Post By kristina
- 08:54, 9 novembar, 2002

Beograd, (MINA-BUSINESS) - Ni kratkoroèni ni dugoroèni predlog Centralne banke Crne Gore (CBCG), o odvijanju platnog prometa izmeðu Srbije i Crne Gore, za Narodnu banku Jugoslavije (NBJ) je neprihvatljiv, rekao je za beogradski Glas javnosti guverner ove savezne institucije Mlaðan Dinkiæ.
On tvrdi da je predlog CBCG štetan za Srbiju i ekonomski pogrešan.
“Prihvatajuæi koncept predloženog rješenja NBJ, da preduzeæa sama biraju da li æe plaæati u devizama ili dinarima, Crna Gora ga je kreativno nadogradila. CBCG predlaže da crnogorske banke otvore u dinarima raèune kod korespodentskih u Srbiji, preko kojih bi firme u okviru iste banke plaæale žiralnim dinarima”, rekao je Dinkiæ za Glas javnosti.
On je objasnio da to konkretno znaèi da se i plaæanja u eurima tretiraju kao domaæa.
“To je neprihvatljivo jer bi na taj naèin euro bio druga valuta u Srbiji, a na tome insistira Crna Gora koja ga je uvela uz objašnjenje da neæe dvovalutni sistem. Euro nije ni crnogorska valuta, veæ novac EU. Zato plaæanja u eurima mogu da se obavljaju kao i svuda u svijetu i nikako drugaèije, a to znaèi preko korespodentskih banaka u inostranstvu”, kazao je Dinkiæ.
On je dodao da srpske banke nemaju devizne raèune u crnogorskim, veæ u bankama sa visokim rejtingom u zemljama euro zone.
Prema rijeèima Dinkiæa, Crna Gora je sada, nakon dvije godine, shvatila da uvoðenjem eura ima devizni odliv, a Srbija u razmjeni sa njom godišnji suficit od oko 250 miliona USD.
“Sada bi hteli da iz politièkih razloga imaju euro, a da ga iz ekonomskih proglase domaæim plaæanjima i uvedu neku vrstu kliringa sa tom valutom”, tvrdi Dinkiæ.
On je ponovio da je za Srbiju neprihvatljivo takvo surogat rješenje, tim pre što je na insistiranje Crne Gore u ustavnoj povelji prihvaæeno da postoje dvije centralne banke, dva bankarska sistema i dvije valute.
“U tom pogledu nema kompromisa i moguæe je jedino rješenje da preduzeæa biraju da li æe meðusobna plaæanja obavljati u dinarima ili eurima, ili kao prema inostranstvu. Ukoliko se o tome ne postigne dogovor, život neæe stati i platni promet æe biti kao do sada”, rekao je Dinkiæ.
On smatra da Srbija od toga nema ekonomsku štetu, preduzeæa æe imati veæe troškove, ali se ipak ne može prihvatiti ništa nenormalno, zbog privida da se postiže dogovor, jer ekonomija ne trpi eksperimente.
Dinkiæ je najavio formiranje radne grupe, èiji bi zadatak bio da se razgranièe ukupna potraživanja i obaveze izmeðu centralne banke, ZOP-a i crnogorskih banaka.
U okviru toga biæe riješeno i pitanje koje je crnogorska strana pokušala da postavi kao uslov za prihvatanje predloga NBJ u vezi sa platnim prometom.
“Tražili su da NBJ vrati crnogorskim bankama minimalnu deviznu rezervu, procjenjujuæi je na sedam miliona USD. Prihvatamo da o ukupnom razgranièenju odmah poènemo da razgovaramo, ukljuèujuæi i podjelu duga prema stranim povjeriocima”, kazao je Dinkiæ, istièuæi da Crna Gora nije u poziciji da uslovljava.
On je objasnio da Crna Gora u svakom sluèaju ima manja potraživanja od dugovanja prema NBJ, imajuæi u vidu i ono što je zaplijenjeno u ZOP-u u Podgorici, kada je prekinut platni promet.
(kraj) kmh