Nije definisan okvir za pregovore
- Nije definisan okvir za pregovore
- Post By kristina
- 08:36, 13 jun, 2005

Luksemburg, (MINA-BUSINESS) – Ministari spoljnih poslova Evropske unije nijesu uspjeli sinoæ u toku troèasovnog neformalnog sastanka u Luksemburgu da se dogovore o budžetu od 2007. do 2013. godine.
Sporno pitanje je koliko treba da uplati svaka od šest zemalja koje više prilažu u evropsku kasu nego što iz nje uzimaju, a to su Njemaèka, Francuska, Velika Britanija, Holandija, Švedska i Austrija.
Dok ove zemlje traže da evropski budžet iznosi jedan odsto ukupnog društvenog proizvoda 25 zemlja, Evropska komisija zahtijeva da taj procenat bude poveæan na 1,14 odsto.
Ako bi zahtjev Komisije bio prihvaæen, Francuska bi, na primjer, umjesto 2,5 milijarde EUR, koliko je uplatila u evropsku kasu ove godine, u 2008. morala da priloži sedam milijardi.
Holandija, Švedska i Austrija ne žele više da budu na listi zemalja koje najviše uplaæuju u evropski budžet. Njemaèka, zauzvrat, traži novac iz evropskih fondova.
Britanski ministar Džek Stro /Jack Straw/ odluèno je odbacio zahtjeve za ukidanje mehanizma prema kojem se njegovoj zemlji vraæa dio novca koji uplaæuje u budžet Unije, javlja BBC.
Stro je rekao da je taj mehanizam samo simptom "deformacije koju izaziva postojeæi sistem plaæanja poljoprivrednih subvencija iz budžeta".
Taj mehanizam napravljen je kako bi se Britanija kompenzirala jer dobija manje novca na raèun agrarnih subvencija pošto ima relativno mali broj poljoprivrednika.
Najviše novca na ime subvencija za poljoprivredu odlazi u Francusku, koja ima veæi broj poljoprivrednika.
Francuska nije zadovoljna najavom novog naèina finansiranja poljoprivredne politike EU, jer je ona jedan od najveæih korisnika kredita iz Brisela. Posljednji rok za dogovor o budžetu biæe na samitu lidera država 25 èlanica EU u Briselu, 16. i 17. juna.
S obzirom na tvrdo odbijanje Londona da napravi ustupke meðu analitièarima je više skeptika nego optimista.
Ukoliko dogovor o budžetu ne bi bio postignut, kriza EU nakon neuspjeha referenduma o evropskom ustavu u Francuskoj i Njemaèkoj još više bi se produbila.
(kraj) kmh