
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Tekstilna, kožarsko-preraðivaka, gumarska i hemijska industriji Crne Gore posluje najteže od svih industrijskih grana jer se radi o djelatnostima koje su visoko uvozno zavisne, imaju problema sa viškom zaposlenih koji ostvaruju najniže zarade u cijeloj industriji, ocijena je resornog Odbora Privredne komore(PKCG).
Povoljnija situacija je u dijelu farmaceutske industrije, smatraju u Odboru udruženja tekstila, kože, gume, obuæe, hemijske i farmaceutske industrije.
U informaciji o tekuæim privrednim kretanjima od januara do avgusta navodi se da proizvodnje u tom sektoru gotovo nema i da se koristi svega do 30 odsto kapaciteta, nedostaju obratna sredstva, a preduzeæa su visoko zadužena i njihovi žiro raèuni su uglavnom blokirani.
Predsjednik Odbora Branko Rakonjac saopštio je da je ovogodišnja proizvodnja u tekstilnoj, kožarskoj-preraðivaèkoj i hemijskoj industriji, prema podacima statiske, najniže ostvarena od kada se raèuna.
On je kazao da je u tekstilnoj industriji prisutan i veliki stepen sive ekonomije, a postoje i problemi da se obezbijede kvalitetne sirovine.
»Ne možemo biti konkuretni sa takvim uslovima poslovanja. Poslovanje dodatno optereæuju i visoko troškovi elektriène energije i komunalija«, naveo je Rakonjac.
Prema njegovim rijeèima, ipak postoji neki pozitivni primjeri u tekstilnoj industiji, a kao primjer je naveo privatizovane kompanija Titeks i beransku La Vistu.
Èlan odbora i izvršni direktor Titeksa Dragan Šaranoviæ rekao je da kompanija trenutno zapošljava 101 radnika, od kojih 49 u sektoru proizvodnje, dok je ostatak u administraciji jer se ta firma bavi i izdavanjem nekretnina.
On je dodao da se plate zaposlenima redovno isplaæuju, a da je proizvodnja fokusirana za potrebe zdravstva i hotelijerstva.
Kao šansu za poboljšanje poslovanja crnogorskih tekstilnih kompanija tekstilci vide u najavljenim tenderima za potrebe Ministarstva unutrašnjih poslova i odbrane, ali uz uslov da njihovo raspisivanje bude promijenjeno odnosno da oni budu razdijeljeni po segmentima kako bi i crnogorska preduzeæa mogla da konkurišu. Odbor æe kako je najavljeno od Vladi tražiti da promijeni dosadašnji naèin raspisivanja tendera.
Tenderi se trenutno raspisuju za više proizvoda, a malo crnogorskih preduzeæa može da ih zadovolji, naveli su predstavnici Odbora.
Na sjednici Odbora jednoglasno je usvojen izvještaj o radu tog tijela do septembra.
(kraj) nus/kmh